Jump to content

e60 problema turatie in mers


Recommended Posts

Salut. Am o problema la un e60 2.0 D din 2006.

In mers, de exemplu in treapta 6, cand ridic complet piciorul de pe acceleratie, in timp ce scade turatia motorului, aceasta incepe sa oscileze, mai exact sub 2000 de rotatii. dar daca apas doar putin pe acceleratie, e totul in regula. deci toate se intampla cand masina are turatia sub 2000rot/min si acceleratia nu e calcata. specific ca am cutie automata.

 

Daca cumva am gresit sau am omis unele detalii imi cers scuze

 

p.s. prima data mi s-a intamplat exact dupa schimbul de filtre(motorina, aer, ulei) si ulei. e posibil sa aiba vreo legatura??

o sa revin si cu un video.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

ce urat face...

oscilatia aceea este vizivila doar pe turometru? sau se resimte si in mersul masinii? (adica sa tremure, sa mearga intrerupt etc)

 

se simte si in mers. in functie de oscilatie, asa e si mersul masini. se simte cum se accelereaza si se decelereaza ! :D dar daca e calcata acceleratia 1mm, cat de putin, nu mai face la nicio turatie.

Link to comment
Share on other sites

oscilatia poate fi si din convertizorul cutiei , am mai vazut probleme de gen pe net , posibil sa ma insel totusi mai asteapta pareri :thumbsup:

 

 

 

La mine cand merg constant nu are nici cea mai mica oscilatie. Oscilatia apare cand iau piciorul complet de pe acceleratie si scade turatia. Se vede pe filmarea care am pus`o ca in momentul cand accelerez putin (se vede la acul de consum instant), dispare orice fel de oscilatie.

Link to comment
Share on other sites

La mine cand merg constant nu are nici cea mai mica oscilatie. Oscilatia apare cand iau piciorul complet de pe acceleratie si scade turatia. Se vede pe filmarea care am pus`o ca in momentul cand accelerez putin (se vede la acul de consum instant), dispare orice fel de oscilatie.

 

poate fi debitmetrul , o problema de alimentare , cel mai bine e sa gasesti pe cineva cu tester dispus a iasa putin la plimbare cu tine ca sa vada exact ce se intampla in mers .

 

Apropos de cutie, ai schimbat uleiul ?

Link to comment
Share on other sites

pai daca zici ca oscilatia a aparut exact dupa schimbul de ulei si filtre, ma gandesc ca problema vine de la filtrul de motorina.

 

 

Nu stiu daca ar fi filtrul. Azi am facut un drum de 400km si nu am simtit nici`o scadere de putere sau sa imi dea in nas ca si cum nu ar avea motorina.

Link to comment
Share on other sites

poate fi debitmetrul , o problema de alimentare , cel mai bine e sa gasesti pe cineva cu tester dispus a iasa putin la plimbare cu tine ca sa vada exact ce se intampla in mers .

 

Apropos de cutie, ai schimbat uleiul ?

 

nu am schimbat uleiul in cutie.

Link to comment
Share on other sites

Salut, la fel imi face si mie. am un e60 2004 manual benzina .. la mine daca e sub 2000rot/min si o accelerez putin mai repede imi da rateuri . Am fost la service si mi-au spus ca s-ar putea sa fie din cauza la termostat de racire ca s-ar fi bulit ala.. am intrat in temperatura motorului am facut un drum dar temperatura motorului este normala.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am rezolvat problema de ceva vreme. Am fost la AD Garadge a2a zi dupa "problema". In drum spre ei nu am mai simtit nimic, iar dupa ce au pus testerul mi-au zis ca a fost doar o eroare pe un senzor de putere (nu stiu mai multe). Important e ca acum e totul ok.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am patit azi aceeasi chestie la mers constant in spatele unei coloane la 1600/1700 rpm. E exact cum arata in videoclipul postat de Myx. Interesant ca dupa ce ridic/apas doar putin acceleratia isi revine. Acuma nu stiu ce sa cred dar de vreo 2-3 saptamani parca simt uneori mai accentuat cand schimba treptele in sensul ca nu smuceste dar de obicei la schimbarea din treapta 3 in 4 parca nu e "elegant", si asta nu face intotdeauna. Uleiul in cutie si filtrul (baia)le-am schimbat in noiembrie dupa ce am cumparat masina iar restul cosumabilelor le-am schimbat toate in ianuarie, inclusiv cele doua termostate. In urma cu doua saptamani i-am facut un tester (userul Unknown) si nu avea nici o eroare. Sa ma astept la mai rau?

Masina E60 LCI 520d automat 2007.

Link to comment
Share on other sites

Daca este din convertizorul cutiei nu apare eroare pe tester.

Il poti verifica totusi: Mergi cu aprox. 80 km. la ora in treapta a 6-a (pe manual), si calci acceleratia dintr-o data, (fara kickdown), daca acul turometrului sare cateva sute de rotatii, pe urma coboara si abia apoi urca cum trebuie, atunci ai uzura in convertizor. In mod normal, atunci cand o calci, turometrul trebuie sa urce de la turatia respectiva, dar daca sare foarte putin, eu zic ca este normal, are si el o uzura... nu mai este nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 1/3/2014 at 12:22 PM, danny008 said:

Salut. Am o problema la un e60 2.0 D din 2006.

In mers, de exemplu in treapta 6, cand ridic complet piciorul de pe acceleratie, in timp ce scade turatia motorului, aceasta incepe sa oscileze, mai exact sub 2000 de rotatii. dar daca apas doar putin pe acceleratie, e totul in regula. deci toate se intampla cand masina are turatia sub 2000rot/min si acceleratia nu e calcata. specific ca am cutie automata.

 

Daca cumva am gresit sau am omis unele detalii imi cers scuze

 

p.s. prima data mi s-a intamplat exact dupa schimbul de filtre(motorina, aer, ulei) si ulei. e posibil sa aiba vreo legatura??

o sa revin si cu un video.

 

multumesc

Salut ai rezolvat problema asta te rog să-mi spui dacă ai rezolvat și mi-e îmi face la fel ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.