Jump to content

Plutitor nivel lichid racire e46


Recommended Posts

Am nevoie de-o parere/sugestie pe partea mecanica...am scos toata apa din sistemul de racire, am bagat aer cu presiune prin vas ca sa scap de mizerii si mi-a mers pe fund undeva plutitorul care indica nivelul de apa. Ca urmare am vazut ceva eroare pe tester ca nu face contact ceva senzor al agentului de racire. A mai patit cineva chestia asta? Vreo idee cum il scot eu inapoi ? Se vede prin vasul de expansiune ca ar fi pe fund insa nu prea se poate scoate si nici nu vreau sa crap ceva plastice.
Link to comment
Share on other sites

Salut ,

de patit nu am patit, dar daca nu reusesti sa l prinzi cu ceva sa l scoti atunci golesti antigelul intr un vas si da i jos si atunci sigur reusesti sa l scoti la locul lui

 

in legatura cu senzorul , verifica la baza vasului de expansiune ai senzorul poate s a miscat mufa de pe senzor.

 

PS nu este foarte greu de dat jos vasul de expansiune

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

de patit nu am patit, dar daca nu reusesti sa l prinzi cu ceva sa l scoti atunci golesti antigelul intr un vas si da i jos si atunci sigur reusesti sa l scoti la locul lui

 

in legatura cu senzorul , verifica la baza vasului de expansiune ai senzorul poate s a miscat mufa de pe senzor.

 

PS nu este foarte greu de dat jos vasul de expansiune

Mersi, o sa incerc sa dau vasul jos..am incercat sa misc plutitorul fara lichid de racire in instalatie si nimic, se vede undeva putin pe fundul vasului dar pare oarecum intors si intepenit acolo iar acum chiar daca nu am apa, nu-mi mai indica nivel scazut..macar bine ca am ac de temperatura ca sa pot sta cu ochii pe temperatura daca e ceva :)

Nu am mai incercat sa dau niciodata jos vasul, dar daca zici ca nu e munca de avion o sa ma uit ca idee.

Link to comment
Share on other sites

Ai doua furtune de luat jos , o mufa de pe senzor, doua surube cu torx 25 unul sus lateral dreapta si unul jos

este mai usor sa l dai jos complet cu suportul care este fixat pe radiator , care este din doua bucati

dreapta suport + vas expansiune, stanga suport + ventilator cele doua suporturi intra unul in altul

 

Daca ai probleme te ajut :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

juice te-ai blocat? nu mai merge sa calculezi afr-ul si sa faci logare :flowers:

Le-am desfacut eu boaskca mai mult decat ai desfacut tu + mecanicii din orasul tau pe masina ta :)) doar ca mi-e groaza sa dau iar jos tot antigelul. O las asa o perioada, cat timp nu-mi sare acul de

temperatura mult si nu fierbe apa inseamna ca inca e acolo ;)) Acum incerc sa fiu mai precaut si sa verific mai des apa si uleiul.

Danny47 mersi mult, daca incep la mestereala si intampin probleme, ma bazez pe tine :)

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu ceva despre acel senzor ca ar citi magnetic datele..oricum nu e critica treaba asta, cat timp am acul acolo..la e90 era alta poveste, au scos acul de temperatura..apoi ia tu temperatura de unde nu e , intra mereu prin meniuri in trafic :))
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu ceva despre acel senzor ca ar citi magnetic datele..oricum nu e critica treaba asta, cat timp am acul acolo..la e90 era alta poveste, au scos acul de temperatura..apoi ia tu temperatura de unde nu e , intra mereu prin meniuri in trafic :))

 

Pai cum ''au scos acul'' ??!! Si eu la drumuri lungi citesc temp. apei din meniul ascuns dar acul din bord e sfant...daca are un cm tendinta sa o ia la dreapta nu e bine :)

Link to comment
Share on other sites

Pai cum ''au scos acul'' ??!! Si eu la drumuri lungi citesc temp. apei din meniul ascuns dar acul din bord e sfant...daca are un cm tendinta sa o ia la dreapta nu e bine :)

Asa e la bmw e90 :) nu mai exista ac pentru temperatura apa, l-au pus iar mi se pare de la F30.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ai doua furtune de luat jos , o mufa de pe senzor, doua surube cu torx 25 unul sus lateral dreapta si unul jos

este mai usor sa l dai jos complet cu suportul care este fixat pe radiator , care este din doua bucati

dreapta suport + vas expansiune, stanga suport + ventilator cele doua suporturi intra unul in altul

 

Daca ai probleme te ajut :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.