Jump to content

Vajait pompa servodirectie


Recommended Posts

Trebuie vazut daca nu barboteaza uleiul in vas, mai ales la viraj.

Vajaia si inainte de a schimba uleiul?

 

Am facut in felul urmator: directia era cam greoaie si pierdea f tare la simering. am dat pompa jos am desfacut o bucati si am vazut ca simeringul nu era uzat, asa ca am taiat din spirele de la arcul simeringului 3 mm apoi l am infiletat si pus la loc, curatat totca nou. am montat o a fost perfect, nu curge totul bine numai ca am pus atf prista si la 0 grade pana se incalzea vajaia ca toti dracii. am zis sa schimb iat uleiul si am pus mobil atf. acum directia e mai usoara si vajaia mereu. acum fiind mai cald vad ca nu mai vajaie, dar daca da frigul iar vajaie mai mult ca sigur, si am observat ca vajaie atunci cand lichidul in vas e cu spuma asa parca tot se aeriseste. si dupa ce am pus prista la frig cand vajaia m am uitat in vas si am vazut ca e spumos, cand se incalzea si era normal, totul era ok.

Link to comment
Share on other sites

Decat ulei Prista mai bine puneai ulei de bucatarie...

Cunosc motoare gripate cu marca asta de ulei.

 

Eu zic in prima faza sa pui un ulei recomandat de producator, eventual oem.

Daca nu-si revine, schimba pompa. Eu nu m-as fi bagat sa desfac pompa. E totusi un element destul de sensibil.

Link to comment
Share on other sites

Decat ulei Prista mai bine puneai ulei de bucatarie...

Cunosc motoare gripate cu marca asta de ulei.

 

Eu zic in prima faza sa pui un ulei recomandat de producator, eventual oem.

Daca nu-si revine, schimba pompa. Eu nu m-as fi bagat sa desfac pompa. E totusi un element destul de sensibil.

 

Acum am mobil, pompa de ce sa nu o desfac ? stii multi care au desfacut pompe.si cu prista noi mergem la parcul auto la cam toate autoutilitarele si autocare si nu avem nicio problema de ani de zile.

Link to comment
Share on other sites

schimba pompa si rezolvi problema.simplu !!!

 

pompa e ok, am inteles ca sunt niste supape sau o supapa pe retur, daca aia e infundata vajaie atunci cand e uleiul rosu, iar cand e se subtiiaza trece mai usor prin supapa infundata si nu mai vajaie. dar unde este mai exact supapa? stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

supapa se afla in pompa

la cat costa o pompa sh nu se complica nimeni sa o desfaca,

sfat prietenesc:schimba pompa,pune ulei bun(eventual bmw)si scapi de stres :thumbsup:

 

am desfacut o bucati, nu e greu deloc daca ai un pic de cunostiinte, supapa nu are in ea! De cateva zile nu mai vajaie, am facut si drumuri mai lungi cu viteze mari deci turatii ridicate, acum e ok, sper sa nu fie din cauza ca e cald afara si cand va da frigul va fi la fel..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.