Jump to content

ajutor montare trapa


Recommended Posts

buna colegi de forum!

sunt nevoit sa schimb cupola la un e46 sedam in urma unui accident

si as vrea sa imi pun unul cu trapa

am achizitionat aproape toate componentele de care am nevoie

cupola

trapa

buton

modul confort pt trapa

 

acu problema mea e partea electrica care ma depaseste fara detalii din partea cuiva

 

cer ajutorul vostru eventual cu o schema mai babeasca pt unul nu foarte experimentat

sau cu un retrofyl ceva, sau oriceva care m/ar putea ajuta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Modulul de la trapa este atasat de motorul acesteia.

Acolo ai o mufa cu 13 pini

Pinul 1 din mufa respectiva merge in tabloul de sigurante la siguranta numarul 46 (iti va trebui un pin pentru siguranta)

Pinul 2 merge la masa, il legi pe caroserie undeva prin intermediul unui surub.

Pinul 3 merge la pinul 6 din mufa butonului trapei

Pinul 10 merge legat la firul de K-bus, deasupra panoului de sigurante este o cutie neagra unde sunt diferite noduri de legatura. Aici legi firul de la pinul 10 pe firul de culoare alb/rosu puncte galbene

 

Pinii 9 merge la pinul 4 din butonul trapei

pinul 11 merge la pinul 5 din butonul trapei

Pinul 13 merge la pinul 3 din butonul trapei

Pinul 2 din butonul trapei merge legat la un fir gri/rosu acest fir il gasesti in mufa lampii de pe plafon. (este pentru iluminatul butoanelor)

Restul pinilor nu sunt utilizati.

Iti recomand sa deconectezi bateria!

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Modulul de la trapa este atasat de motorul acesteia.

Acolo ai o mufa cu 13 pini

Pinul 1 din mufa respectiva merge in tabloul de sigurante la siguranta numarul 46 (iti va trebui un pin pentru siguranta)

Pinul 2 merge la masa, il legi pe caroserie undeva prin intermediul unui surub.

Pinul 3 merge la pinul 6 din mufa butonului trapei

Pinul 10 merge legat la firul de K-bus, deasupra panoului de sigurante este o cutie neagra unde sunt diferite noduri de legatura. Aici legi firul de la pinul 10 pe firul de culoare alb/rosu puncte galbene

 

Pinii 9 merge la pinul 4 din butonul trapei

pinul 11 merge la pinul 5 din butonul trapei

Pinul 13 merge la pinul 3 din butonul trapei

Pinul 2 din butonul trapei merge legat la un fir gri/rosu acest fir il gasesti in mufa lampii de pe plafon. (este pentru iluminatul butoanelor)

Restul pinilor nu sunt utilizati.

Iti recomand sa deconectezi bateria!

Bafta!

odata cu toate cele necesare am luat si partea de instalatie care vine la trapa

am o problema! Pinul 10 care merge la modul la firul alb/rosu cu punce galbene in mufade pe modul e la pozitia 9

atasez o poza cu mufa de pe modul confort plus o schema la cum imi vine mie instalatia si traseul firelor

 

 

nu ma lasa sa atasez nimic... :angry2:

Edited by Narcis Pistol
Link to comment
Share on other sites

Ti-am facut schema folosind WDS. Din ce reiese din WDS trapa nu are legatura cu GM5. Singura legatura cu restul masinii este pe K-Bus.

 

Nu de mult am facut retrofit la geamuri electrice spate, modulul pe care l-am pus (GM5) nu este de pe masina cu trapa si totusi trapa functioneaza.

 

Iti atasez schema (pinul 10) merge la ceasurile de bord la pinul 14 pe linia de K-Bus, pentru a-ti fi mai usor si daca tot ai desfacut pe la panoul de sigurante ti-am recomandat sa te legi de el in cutia neagra de deasupra panoului de sigurante. Este aceasi magistrala de K-Bus pe care o ai si la ceasurile de bord.

 

Asta este schema electrica a trapei:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ti-am lasat msg privat!

Poti sa te legi si acolo daca tot ai desfacut mufa!

 

Despre cutia asta vorbeam, aici ai diferite noduri de legatura printre care si K-Bus

Nu poti incarca poze deoarece limita este 1 Mb.

Edited by lederp
Link to comment
Share on other sites

am rezolvat-o singurel pana la urma!:)

eu ma astem ca k-bus ca fie vreo cutiuta ceva gen modulul de confort

dupa am realizat ca te referi la acele noduri de fire de deasupra panoului cu sigurante!

inc nu am probat trapa, inca nu e montata... va fi dupa vopsirea masinii dar sper sa fie totul ok!

 

acu urmeaza instalarea geamurilor electrice spate daca tot ii jumulita toata masina pt vopsire...

 

toata stima pt cei ce mai ajutat in cazul de mai sus!

o seara frumoasa tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.