BMWClub: Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D - BMWClub

Jump to content

• 339 Pages +
  • « First
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D Rate Topic: ****- 6 Votes

#541 User is offline   LYM 

• Fan
  • Group: Members

Posted 25 April 2012 - 17:37

Prietenului tau i se rupsese sau a umblat preventiv acolo? Sa inteleg ca a schimbat doar distributia, fara vibrochen? Se cam vad uzuri ciudate pe-acolo ...
Post #736, poza 3 - ala e intinzatorul? De ce arata in halul ala de frecat? ca ala ar trebui doar sa impinga patina.

This post has been edited by LYM: 25 April 2012 - 17:44

0

#542 User is offline   malasorte 

• Pasionat
  • Interests:Inovatie si cercetare automobilistica facuta cu simt de raspundere si cu respect pentru client

Posted 25 April 2012 - 18:08

avea zgomot de lant si a desfacut preventiv . Astia au zis ca e doar din intinzator si ca vibrochenul e bun. Uzura este din cauza proastei proiectari a distributiei si a vibrochenului. Masina are service la zi la bmw cu istoric pana la ultimul km

This post has been edited by malasorte: 25 April 2012 - 18:09

0

#543 User is offline   LYM 

• Fan

Posted 25 April 2012 - 18:12

Cat l-a costat toata distractia? Cati km a facut de cand a schimbat-o? a mai reaparut zgomotul?

This post has been edited by LYM: 25 April 2012 - 18:14

0

#544 User is offline   oSerX 

• Fan

Posted 25 April 2012 - 18:23

cum s'ar zice ... la seria 1 sunt bun de reparat... nu vreau sa schimb decat distributia - nu stau sa schimb vibrochenul pt ca mai bine caut un alt motor.

am un amic care are o flota de tiruri si el este foarte bun mecanic, chiar daca e "sef" si mi'a zis ca ma ajuta in atelier la el sa'mi rezolv problema ... si am incredere in el.

am nevoie de cateva indrumari daca se poate si anume daca poate cineva sa'mi spuna ce piese sa'mi comand astfel incat sa schimb tot ce se afla in zona distributiei. daca poate cineva recomanda vreo atentie speciala pentru o anumita operatie... si daca exista in tis procedura asta, daca poate sa'mi trimita cineva pdf-urile va rog !

multumesc frumos !

This post has been edited by oSerX: 25 April 2012 - 18:33

0

#545 User is offline   oSerX 

• Fan

Posted 25 April 2012 - 19:03

ma uit pe realoem.com - de aici trebuie comandate toate piesele din schitele "TIMING CHAIN LOWER P si TIMING CHAIN TOP" ??

nu vad pe aici garniturile care trebuiesc comandate ... ( LE: probabil trebuiesc garnituri, semeringuri de aici : http://realoem.com/b...078&hg=11&fg=10 ? )

va rog daca poate pune cineva aici o lista cu toate componentele care trebuiesc schimbate ... please do !

This post has been edited by oSerX: 25 April 2012 - 19:05

0

#546 User is offline   malasorte 

• Pasionat
  • Interests:Inovatie si cercetare automobilistica facuta cu simt de raspundere si cu respect pentru client

Posted 25 April 2012 - 19:10

View PostLYM, on 25 April 2012 - 18:12, said:

Cat l-a costat toata distractia? Cati km a facut de cand a schimbat-o? a mai reaparut zgomotul?

pai acum o schimba... va anunt cum decurge. il costa vreo 7000 ron operatia asta dar mai schimba si fulia la vibrochen plus uleiuri plus antigel plus ce o mai fii maruntisuri. Deviz total 12000 ron.

View PostoSerX, on 25 April 2012 - 19:03, said:

ma uit pe realoem.com - de aici trebuie comandate toate piesele din schitele "TIMING CHAIN LOWER P si TIMING CHAIN TOP" ??

nu vad pe aici garniturile care trebuiesc comandate ... ( LE: probabil trebuiesc garnituri, semeringuri de aici : http://realoem.com/b...078&hg=11&fg=10 ? )

va rog daca poate pune cineva aici o lista cu toate componentele care trebuiesc schimbate ... please do !

sfatul meu dute la un magazin mare de piese gen Augsburg si cerele tot ce trebuie pentru distributie. Iti aduc ei exact de la lantz pana la garnituri. Si ajungi si ok ca bani. Manopera se face daca are mecanici de tiruri stiu aia sa faca orice . Mecanici de tiruri sunt f buni
0

#547 User is offline   oSerX 

• Fan

Posted 25 April 2012 - 19:14

@malasorte - ma gandeam sa le comand pe toate de la grozadan, dar in fine o sa vad partea de comanda. Tipul asta e bun mecanic chiar el insusi si el are bmw si singur impreuna cu mecanicii lui repara la tiruri. si am incredere in el - nu ii e rusine sa se murdareasca plus ca are scule si elevator si tot ce'i trebuie :)
0

#548 User is offline   malasorte 

• Pasionat

Posted 25 April 2012 - 19:18

View PostoSerX, on 25 April 2012 - 19:14, said:

@malasorte - ma gandeam sa le comand pe toate de la grozadan, dar in fine o sa vad partea de comanda. Tipul asta e bun mecanic chiar el insusi si el are bmw si singur impreuna cu mecanicii lui repara la tiruri. si am incredere in el - nu ii e rusine sa se murdareasca plus ca are scule si elevator si tot ce'i trebuie :)

sau la grozadan da ca vad ca e baiat serios si el tre sa stie exact ce iti trebuie. Comanda tot setul de distributie normal vine tot ce iti trbeuie. Ti am zis pentru un mecanic de tiruri masina ta e o gluma sa o repare. Si nu vb din povesti am avut 2 tiruri si stiu ce pot mecanici de tiruri. o sa iti trebuiasca doar cale sa pui axele cu came la punct. Daca nu le dai semne cand le dai jos si le pui la loc pe pozitie.
P.S dar sigur e cazul sa schimbi distributia? se aude?

This post has been edited by malasorte: 25 April 2012 - 19:20

0

#549 User is offline   oSerX 

• Fan

Posted 25 April 2012 - 19:22

la seria 1 - rau ... incepe sa fie deja destul de metalic zgomotul si asta a inceput de prin martie

la coupe - e la mhs - azi cred ca i'au dat cutia jos ...

LE:

facandu'mi lista cu piese - am dat peste urmatoarele :

04 Camshaft sprocket1 10/2010 11317797514 ENDED
04 Camshaft sprocket1 11318509926

deci - roata aia zimtata s'a schimbat dupa nov-2010 ...

LE3: - toate piesele din zona distributiei costa 1330ron + cativa lei pt vreo 2-3 suruburi... mai am de vazut ce e pe la garnituri !

This post has been edited by oSerX: 25 April 2012 - 19:37

0

#550 User is offline   LYM 

• Fan

Posted 25 April 2012 - 19:42

http://www.bmwfaq.co...iguenal-578548/ -- cauta prin topicul ala, sunt mai multe liste ce contin toate piesele ce trebuie schimbate.
0

#551 User is offline   C_o_s_m_i_n 

• just fuckin' love my car
  • Interests:Diagnoza si reparatii Webasto/Eberspacher

Posted 25 April 2012 - 20:22

View PostBala, on 25 April 2012 - 16:35, said:

Ce inseamna vibrochenul modificat? Adica l-au reproiectat?

Daca da, ar trebui sa fie un nou part number pentru vibrochen ceea ce nu apare pe realoem sau in alte parti. Cel putin eu nu am gasit...

Bala, poate au schimbat aliajul sau e cimentat mai bine in zona aia.
Si pentru atat, banuiesc ca nu au mai schimbat part number-ul.

oSerx... Ieftineala distributia aia. Mai ca ma bate si pe mine gandul sa o schimb. Pe la 2000 de ture deja freaca putin. Se aude si in mers daca nu merge muzica.
Nu o distinge decat cine stie ce trebuie sa auda, dar problema exista.
Sunt foarte curios de zgomot la tine, dupa inlocuire. Sper ca revii cu un feedback.

This post has been edited by C_o_s_m_i_n: 25 April 2012 - 20:26

0

#552 User is offline   oSerX 

• Fan

Posted 25 April 2012 - 20:45

View PostC_o_s_m_i_n, on 25 April 2012 - 20:22, said:

oSerx... Ieftineala distributia aia. Mai ca ma bate si pe mine gandul sa o schimb. Pe la 2000 de ture deja freaca putin. Se aude si in mers daca nu merge muzica.
Nu o distinge decat cine stie ce trebuie sa auda, dar problema exista.
Sunt foarte curios de zgomot la tine, dupa inlocuire. Sper ca revii cu un feedback.

La coupe o sa va zic cand oi lua masina ... sper ca la inceputul saptamanii sau pana vineri sa comand piesele... 1330ron implica toate piesele care apar in realoem la timing nu stiu ce acolo ... ar mai fi o garnitura ceva pe la apacul la distributie vreo 101ron ... ma rog sper sa aflu ce si cum ... la mine se aude urat rau la ralanti si zgomot metalic in mers ... 120.000km am cu ea

This post has been edited by oSerX: 25 April 2012 - 20:45

0

#553 User is offline   malasorte 

• Pasionat

Posted 25 April 2012 - 21:33

o sa va spun si eu la tovarasul asta cum se aude dupa reparatie. oricum la el se vede clar e varza intinzatorul. Si nu se auzea f tare doar harsaia un pic. Nu stiu daca au schimbat ei aliajul asta implica multe chestii si normal trebuie sa dea alt part number ca ei au in depozite si din alea vechi si daca au acelasi part number e loterie de care iti vine la comanda. doar daca au schimbat pe blat au retras stocurile vechi ca sa evite un recall... practic daca il schimbau oficial recunosteau si problema...

View Postclaudiu_sea, on 25 April 2012 - 16:22, said:

OBSERVATII:RECOMANDAM KIT DISTRIBUTIE.
Intreb ce este cu "RECOMANDAREA" si mi-au zis ca nu se aude nimic dar ca sa fie acoperiti trebuie sa scrie....in caz ca se intampla ceva.
CE PARERE AVETI?
Macar daca scriau inainte sa o cumpar,dar nu au scris.........

odata ce au scris asta daca tu nu o vei schimba si ea se rupe ei numai au nici o vina. Te au avertizat gen.Si daca ii dai in judecata sigur pierzi ei sunt acoperiti acum

This post has been edited by Bala: 24 May 2012 - 16:18

0

#554 User is offline   kirkusss 

• Nou venit
  • Pip

Posted 25 April 2012 - 23:01

Chiar sunt curios daca chiar au schimbat ceva din 2008 sau e vrajeala. M-as orienta altfel la achizitie
0

#555 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 26 April 2012 - 00:38

View PostC_o_s_m_i_n, on 25 April 2012 - 20:22, said:

Este specificat in nu stiu ce standard + cerintele fiecarui producator sa ai un tracking la ce pui pe masini. Sunt 99% convins ca doar o data de fabricatie nu este suficient. Sigur au schimbat si PN daca au schimbat materiale.

#556 User is offline   claudiu_sea 

• Începător

Posted 26 April 2012 - 06:49

View Postmalasorte, on 25 April 2012 - 21:47, said:

odata ce au scris asta daca tu nu o vei schimba si ea se rupe ei numai au nici o vina. Te au avertizat gen.Si daca ii dai in judecata sigur pierzi ei sunt acoperiti acum

Cum sa fie acoperiti daca in decurs de 2 saptamani imi spun doua lucruri diferite?
Si mai mult , m-au chemat ieri si au ridicat masina....concluzia "nu se aude nimic" , dar au scris ca sa fie acoperiti.
Ieri nu au vrut sa-mi dea nici o hartie in acest sens,au zis ca nu dau adeverinte. :)
Credeti ca-i castig in caz ca ma judec cu ei?

Pt cei interesati anexez deviz oferta pt distributie.

Attached File(s)

0

#557 User is offline   malasorte 

• Pasionat

Posted 26 April 2012 - 08:03

adeverintele alea ii poate duce la judecata si castig din partea ta de aia se feresc sa le dea. Sunt instruiti exact ce si cum. oricum ar fii trebuit sa ceri scris prima oara cand ti au zis ca nu trebuie schimbat nimic si dupa in 2 saptamani ca trebuie. Si atunci cred ca puteai sa ii dai in injudecata sau sa le faci plangere penala pentru inselaciune. Nu se ducea nimeni la puscarie dar ii chema la parchet declaratii socoteli se gandeau dupa de 10 ori inainte sa dea un verdict pe bani altuia
0

#558 User is offline   mecea 

• Membru

Posted 26 April 2012 - 08:16

View Postclaudiu_sea, on 26 April 2012 - 06:49, said:

Cum sa fie acoperiti daca in decurs de 2 saptamani imi spun doua lucruri diferite?
Si mai mult , m-au chemat ieri si au ridicat masina....concluzia "nu se aude nimic" , dar au scris ca sa fie acoperiti.
Ieri nu au vrut sa-mi dea nici o hartie in acest sens,au zis ca nu dau adeverinte. :)
Credeti ca-i castig in caz ca ma judec cu ei?

Pt cei interesati anexez deviz oferta pt distributie.

cand te-ai dus sa verifici masina la ei ti-au dat in scris ca masina e boboc ? sau doar verbal ?

daca ai in scris ca e ok, eu m-as duce cu un avocat peste ei, si as reclama si la bmw romania
0

#559 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 26 April 2012 - 08:21

Claudiu , asa arata o oferta de pret? As putea sa fac si eu un pdf d-asta.
Nu apare nici o firma acolo. Cine ti-a facut oferta?
Ai 0 km cu masina?

This post has been edited by Andrei_VUV: 26 April 2012 - 08:24

0

#560 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 26 April 2012 - 08:46

Nu castigi nimic. Niciun proces.

"Adeverinta" repectiva confirma faptul ca distributia este OK in momentul respectiv.

Tie daca ti se rupe dupa cateva zile, luni, cativa km, nu inseamna nimic.

Share this topic:

• 339 Pages +
  • « First
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

3 User(s) are reading this topic