Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Salut! am promis ca revin cu vesti.. deci azi am luat masina de la mhs . au masurat ..au constatat si au decis : se inlocuieste toata distributia !!!! am intrebat de costuri ...99% suporta ei (bmw romania ).toate piesele care se vor inlocui, se vor trimite in germania la fabrica ptr expertiza ..probabil vor elimina furnizorii neconformi !! referitor la recall (cum am spus si postul anterior ) au cerut ultimile 7 caractere ale vin-ului care la mine sunt A279125. !
Link to comment
Share on other sites

N-ai cum sa verifici online, arunca o privire cateva pagini in urma si ai sa vezi ca toata lumea a sunat la reprezentanta pt a afla.

 

 

pusese cineva un link cu ceva site, dar nu mai stiu unde sa il caut. am sunat acum vreo luna si au zis ca nu am recall. o sa sun iar, poate a aparut :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! am promis ca revin cu vesti.. deci azi am luat masina de la mhs . au masurat ..au constatat si au decis : se inlocuieste toata distributia !!!! am intrebat de costuri ...99% suporta ei (bmw romania ).toate piesele care se vor inlocui, se vor trimite in germania la fabrica ptr expertiza ..probabil vor elimina furnizorii neconformi !! referitor la recall (cum am spus si postul anterior ) au cerut ultimile 7 caractere ale vin-ului care la mine sunt A279125. !

 

Mai precis te rog! 99%? La cati ani, km? Primul propietar? Poate ai mai scris pe aici si nu am fost eu atent.

Aia cu fabrica, expertiza si neconformii e poveste de la ei.

 

04.2008, acum am vazut, cred ca esti singurul la care s-ar inlocui la varsta asta cu 99% costuri suportate de catre ei. Esti mai mult decat norocos :)

Edited by Dan Dan
Link to comment
Share on other sites

salut baieti.. am sunat la Bavaria si mi au spus conform Vin.ului masinii.. ca pot sa merg la ei pentru verificare... :)...problema ar fi ca Bmw apan Braila este mai aproape de mine... dar nu prea am incredere in ei...culmea am si schimbat uleiul acum cateva zile.. Edited by belitutz
Link to comment
Share on other sites

Acum, daca imi permiteti, la cate s-au scris aici, mai bag si eu una. Daca tot nu am o garantie consistenta dupa ricolul asta minunat, de ce m-as duce la reprezentanta sa fac operatia asta?

Avem colegi care spun ca tot se aude. Eu unul, fara o garantie ferma din partea lor nu mi-as mai bate capul. Va spun pentru ca mi l-am batut deja o data.

 

Eu inteleg prin garantie ferma urmatoarele:

 

- am 100.000km merge pana la 200.000 km cu conditia sa o servisez numai la ei sau

- am 200.000 merge pana 220.000 sau ceva, o garantie

 

Asa ma duc acolo cu masina, umbla in ea, obtin 3 luni garantie si dupa tot la un om cumsecade ajund sa o desfaca din nou.

 

Poate ma lamureste cineva.

Link to comment
Share on other sites

Mai precis te rog! 99%? La cati ani, km? Primul propietar? Poate ai mai scris pe aici si nu am fost eu atent.

Aia cu fabrica, expertiza si neconformii e poveste de la ei.

 

04.2008, acum am vazut, cred ca esti singurul la care s-ar inlocui la varsta asta cu 99% costuri suportate de catre ei. Esti mai mult decat norocos :)

da ..multumesc ..! :) oricum am inteles ca mai noi de 2008 nu au deocamdata recall...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am dus si eu azi dimineata masina la schimbul de distributie. Deja noua distributie este pe motor. Pana diseara ar trebui sa fie gata. M-am ingrozit cum arata masina... E practic facuta bucati... Sper sa puna toate bucatile la loc...:)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum, daca imi permiteti, la cate s-au scris aici, mai bag si eu una. Daca tot nu am o garantie consistenta dupa ricolul asta minunat, de ce m-as duce la reprezentanta sa fac operatia asta?

Avem colegi care spun ca tot se aude. Eu unul, fara o garantie ferma din partea lor nu mi-as mai bate capul. Va spun pentru ca mi l-am batut deja o data.

 

Eu inteleg prin garantie ferma urmatoarele:

 

- am 100.000km merge pana la 200.000 km cu conditia sa o servisez numai la ei sau

- am 200.000 merge pana 220.000 sau ceva, o garantie

 

Asa ma duc acolo cu masina, umbla in ea, obtin 3 luni garantie si dupa tot la un om cumsecade ajund sa o desfaca din nou.

 

Poate ma lamureste cineva.

Piesele le poti schimba unde vrei, totusi e bine ca iti da oarece garantie, daca inlocuiesti lantul la un particular, ce garantie sa-ti ofere acela? Oricum sunt probleme deja stiute de catre producator, respectiv de catre service, si ofera garantie atat cat te tine acea piesa nu mai mult, altfel ar da faliment.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am dus si eu azi dimineata masina la schimbul de distributie. Deja noua distributie este pe motor. Pana diseara ar trebui sa fie gata. M-am ingrozit cum arata masina... E practic facuta bucati... Sper sa puna toate bucatile la loc...:)

 

 

ce glumita nevinovata :)

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ce glumita nevinovata :)

 

Glumita, neglumita dar cand am vazut ca in 3 ore masina a ajuns ca in pozele atasate aproape m-a lasat imima. Pana la urma povestea s-a terminat bine. Utilajul este intreg, cu distributie noua si teste facute. Reparatia a durat de la 9 la 18 si a costat 3300 lei, cu toate piesele originale, ulei, antigel, garnituri, etc.

Distributia veche avea foarte putina uzura, ar mai fi putut merge mult si bine. Cred ca multi dintre noi devenim paranoici citind pe aici. De paranoia noastra profita service-urile auto. Cautand sa schimb distributia am primit preturi intre 3300 si 4500 la service-uri independente si 7000 de lei la reprezentanta. Ce mi s-a parut cel mai deplasat este faptul ca mai toti mi-au dat ca termen de reparatie 3-4 zile in conditiile in care aceasta s-a putut face in 8 ore.

post-70906-0-51054100-1425662468_thumb.jpg

post-70906-0-48151200-1425662477_thumb.jpg

post-70906-0-03945200-1425662490_thumb.jpg

post-70906-0-96835700-1425662501_thumb.jpg

post-70906-0-36603800-1425662544_thumb.jpg

post-70906-0-67928000-1425662556_thumb.jpg

post-70906-0-22682700-1425662567_thumb.jpg

post-70906-0-00514800-1425662581_thumb.jpg

post-70906-0-05958500-1425662588_thumb.jpg

post-70906-0-43456700-1425662595_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, se vede clar ca s-a lucrat la foc automat. E posibil ca cel care a lucrat sa fie un super mecanic, insa chiar si asa se vede foarte usor ca nu s-a lucrat cu grija.

Acolo e clar ca se lucreaza la norma, nu cu atentie.

 

Ti-au lasat etrierii sa atarne in furtunuri. Pistolul pneumatic si barosul la indemana. Motorul demontat rapid cu tot cu cadru motor. Capacul de tacheti lasat pe jos sa curga ulei din el. Se lucreaza din viteza.

 

Eu n-as face o lucrare asa pentru ca dupa n-as mai dormi bine noaptea. M-as gandi ca poate am gresit ceva din cauza ritmului prea alert.

 

Se si vede ca au dat jos motorul cu tot cu cadru si articulatie ca sa scape repede.

 

Multi clienti prefera sa dureze mai mult, dar sa iasa treaba ca lumea. Degeaba dureaza 8 ore daca apoi apar probleme.

 

Ma rog, aici tine clar de managementul service-ului. Unii vor volum foarte mare si practica din acest motiv preturi un pic mai mici.

Edited by Service Premium
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daa, numai glumite pe aici, mai nou, vad eu :) Si asta despre care vorbesti si cea de mai sus cu 99% suportat de BMW.

 

tizule ..nu cred ca ne arde de glume sau chiar "glumite nevinovate " ..sincer ..mai ales cu distributia ..care nu este deloc ieftina ,nici ca manopera si nici ca piese ..sa nu mai vb .de consecintele ruperii vreunui lant ..chestia cu 99 % nu e fabula ,este pur si simplu ceea ce a spus consilierul service de la MHS . daca citeai posturile mai atent din acest topic ai fi obs .colegul Inside posta aceeasi chestie cu rezolvare 99% ,a suportat uleiul ,antigelul si niste garnituri ...numai bine !

 

M-au sunat si pe mine de la BMW, se pare ca-s mai norocos, se schimba TOATA distributia la mine, se da motorul jos, cu tot cu patine si ambele lanturi... O sa fie gata pe saptamana viitoare, vineri o sa ma duc sa vad piesele vechi, ca trebuie sa le trimita in Germania. Mai tre sa platesc eu uleiul si antigelul

 

ptr colegul Dan Dan ! o glumita ...

 

M-au sunat de la BMW, e gata masina, ma duc azi sa o iau, mai am de plata ~8mil, am cerut sa vad si piesele vechi sa vad in ce stare sunt.

 

..!!!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.