Jump to content

Rechemare supapa EGR


mike2005

Recommended Posts

Salutare,

 

Avui recent placuta surpriza sa ma trezesc cu urmatorul mesaj de la importatorul BMW:

 

Monsieur...

D'après nos archives, vous êtes propriĂŠtaire de la BMW 420 d Gran CoupĂŠ avec numĂŠro de châssis ...

Dans le cadre des analyses de qualitĂŠ effectuĂŠes en permanence par BMW, nous avons constatĂŠ que l'ĂŠlectrovanne de recyclage des gaz d'ĂŠchappement de votre BMW pouvait tomber en panne en raison d'un dĂŠfaut de fabrication.

Le moteur pourrait alors dĂŠmarrer difficilement et tourner de façon irrĂŠgulière !

Nous souhaitons nous assurer que votre vĂŠhicule se trouve en parfait ĂŠtat. C'est pourquoi nous devons remplacer l'ĂŠlectrovanne de recyclage des gaz d'ĂŠchappement sur votre vĂŠhicule.

Veuillez prendre rendez-vous sur notre site internet :

...

 

Dans la mesure du possible, nous amĂŠnagerons l'heure et la date de ce rendez-vous à votre entière convenance.

Le temps d’intervention est d’environ une heure trente et est bien entendu gratuit pour vous.

Si vous avez vendu votre vĂŠhicule entre-temps, nous vous prions de bien vouloir faire suivre ce courrier dans les meilleurs dĂŠlais possibles à son nouveau propriĂŠtaire.

 

A mai auzit cineva de asa ceva?

 

Perspectiva e nasoala. Odata ciocanita masina prin service nu mai e ca noua.

In alta ordine de idei, sa aiba legatura actiunea asta cu alte "chestii" de actualitate? :rolleyes: E bine ca sunt proactivi. Ma intreb daca vine ceva dupa colt.

As duce-o s-o testez pe dinamometru / i-as lua versiunea firmware-ului. Aveti alte sugestii cum sa-mi dau seama ce-au umblat pe ea?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu duci ca nu mai e noua dupa aceea.. Si mai ales dupa ce iei versiunea de firmware si e upgradat sa ii si iei la intrebari. Ca doar masina e noua..

 

Nu te supara, o masina NU mai este noua din momentul cand a iesit pe usa dealer-ului. Iar daca nici in garantie cand te cheama fabricantul ai suspiciuni asa mari..

 

Eu zic sa ai incredere ca totul va fi bine, sau spre bine.

E vorba doar de supapa EGR.

 

Intr-o lume in care se vrea/se cauta eficientizata la maxim lucrurile astea vor fi normale.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu duci ca nu mai e noua dupa aceea.. Si mai ales dupa ce iei versiunea de firmware si e upgradat sa ii si iei la intrebari. Ca doar masina e noua..

 

Nu te supara, o masina NU mai este noua din momentul cand a iesit pe usa dealer-ului. Iar daca nici in garantie cand te cheama fabricantul ai suspiciuni asa mari..

 

Eu zic sa ai incredere ca totul va fi bine, sau spre bine.

E vorba doar de supapa EGR.

 

Intr-o lume in care se vrea/se cauta eficientizata la maxim lucrurile astea vor fi normale.

 

Nu ma refeream la kilometraj. Prin noua ma refeream la configuratia/montajul din fabrica. Una e sa fie montat in uzina/linia de asamblare alta e Gianny care bajbaie si el prin spatiu' ingust, pb uita sa puna la loc ceva. De aici alte probleme. Sa speram ca nu va fi cazul.

Daca era o masina sh luata la 25% din pret, n-aveam de comentat. Da asa am platit pretul de noua, am pretentii. Abia are 20 mii si incepem sa mesterim la ea?

 

Atat cat acolo sunt banii mei(si n-au fost putini) cam am dreptul sa pun intrebari, eu asa cred. Am platit pentru performantele X. Dupa operatia asta se vor schimba, cat?

 

Sunt curios daca asta e toata povestea sau vom afla in cateva luni mai multe. :)

 

Auzeam ca Merc, Mitsubishi nu se simt prea bine.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Una e sa fie montat in uzina/linia de asamblare alta e Gianny care bajbaie si el prin spatiu' ingust, pb uita sa puna la loc ceva. De aici alte probleme. Sa speram ca nu va fi cazul.

Daca era o masina sh luata la 25% din pret, n-aveam de comentat. Da asa am platit pretul de noua, am pretentii. Abia are 20 mii si incepem sa mesterim la ea?

 

Stai linistit, nu cred ca valva EGR, sau EGR-ul e prea departe de partea de sus a motorului, asa ca sunt sigur ca nu vor uita sa puna ceva la loc..

 

Iar de ar fi sa rescrie ceva cel mai probabil o vor face prin conectorul OBD.. Care e si mai putin "invaziv"..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Ai rezolvat pana la urma situatia? Totul ok? Am primit un mesaj similar pentru un 120d din 2015 si de o saptamana astept sa imi spuna cei de la Bavaria daca si cand pot efectua operatiunea.

Imi cer scuze, acu am vazut postul. N-am mai intrat o vreme.

Da am fost pt revizie si jap au si facut operatiunea pt EGR. Fara macar sa le spun ceva.

 

Daca e ok? Poate e ceva placebo. Dar mi se pare ca s-a schimbat ceva si nu in bine. Cand accelerez in modul Sport simt in mod diferit in pedala. Toarce altfel motorul, parca se simt niste goluri. Am impresia ca accelereaza cu ceva mai mult efort. Pb recircula mai mult din gazele de ardere.

 

Sunt absolut convins ca toti au scheleti prin dulap. Doar ca unii au fost mai fraieri altii mai jmecheri. Astia s-au palmat chipurile cu o rechemare. Firme serioase, ti-e greata.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Dai un egr off si remap si ai rezolvat treaba :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Da e o optiune cand expira garantia. Chiar si asa pot fi probleme la controlul tehnic mai riguros in Belgia decat la noi.

 

B47 duce traditia n47 mai departe :laugh: :laugh:

N-am auzit de nici un caz pana acum cu B47. Stii vreunul?

In rest fac tot ce pot, schimb uleiul/filtrele la jumatatea intervalului dupa vechiul program. Intentionez sa fac la fel si cu celelalte consumabile(fluide, filtre).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.