Jump to content

Anvelope 245 50 18


Soul77

Recommended Posts

Ma refer ca viteza afisata nu va fi cea reala. Fiind roata mai mare, si viteza va fi mai mare decat cea din bord.

In cazul 205 50 17 si 225 45 17, balonajul este la fel, intrucat 50 inseamna procent din latime, deci 50% din 205 aprox egal cu 45% din 225.

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

Ma refer ca viteza afisata nu va fi cea reala. Fiind roata mai mare, si viteza va fi mai mare decat cea din bord.

In cazul 205 50 17 si 225 45 17, balonajul este la fel, intrucat 50 inseamna procent din latime, deci 50% din 205 aprox egal cu 45% din 225.

Atunci am eu o problema la km.... pe gps imi arata 60 si eu in bord am undeva la 57 asta la e87.... si la 225/45/17 fata si 245/40/17 (e46) spate am la fel o eroare cam de 3-4km...

Stiu ca balonajul reprezinta % din latime dar ma gandeam ca ceva se intampla de am eroarea asta doar cu jantele de vara la ambele masini (sau poate cu alea de iarna nu am fost asa atent la km bord si km gps)...

Edited by DohoDragos
Link to comment
Share on other sites

Am gĂŁsit niște anvelope Pirelli cu dimensiunea 245 50 18 la preț bun 400 Ron /buc. Am un Bmw f10 pe certificat e trecut 245 45 18 se potrivesc pe mașinĂŁ mea?? Mulțumesc!!

 

daca ai xdrive o sa distrugi cutia de transfer

Link to comment
Share on other sites

Atunci am eu o problema la km.... pe gps imi arata 60 si eu in bord am undeva la 57 asta la e87.... si la 225/45/17 fata si 245/40/17 (e46) spate am la fel o eroare cam de 3-4km...

Stiu ca balonajul reprezinta % din latime dar ma gandeam ca ceva se intampla de am eroarea asta doar cu jantele de vara la ambele masini (sau poate cu alea de iarna nu am fost asa atent la km bord si km gps)...

 

Sincer daca ne gandim logic, nu ar trebui sa fie eroare la dif de balon spate fata, ca pana la urma spatele impinge si da viteza, fata doar se invarte in functie de spate

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

Sincer daca ne gandim logic, nu ar trebui sa fie eroare la dif de balon spate fata, ca pana la urma spatele impinge si da viteza, fata doar se invarte in functie de spate

Nu am idee...eu iti spun doar ce am observat ....

Edited by DohoDragos
Link to comment
Share on other sites

La orice masina este o eroare de 1-2-3 km,eroare care poata sa creasca cu vreo 8 km pe la 230-240 km/h (testat).Aveam activata viteza digitala pe navi la un golf 5 si am urmarit exact cu roti pe 15 ce aveam in carte. Numai stiu cine mi-a explicat ca iti arata in bord intotdeauna cu cativa km in plus pentru nush ce. Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

La x drive trebuie sa ai la fel fata spate. Vezi pe stalp exact dimensiunea. 245 45 18 din ce stiu

 

Cu siguranta nu...mai degraba e bine sa respecti dimensiunile producatoruli...adaptarile astea in functie de pret mi se par aberante...

Link to comment
Share on other sites

O sa fie o circumferinta cu 3.61% mai mare.

Adica atunci cand iti arata 100km/h in bord o sa ai real 103,6km/h, cu alte cuvinte.

Dar daca iei in calcul si calibrarea ceasurilor de bord care este facuta sa arate mai mult decat real, probabil cu anvelopele acestea o sa ai real aproape cat indica bordul.

Cu alte cuvinte, daca masina ta nu este x drive, nu ai absolut nicio problema in a cumpara aceste anvelope, care sunt intr-adevar la un pret extrem de bun.( daca sunt noi si au dot macar 2015).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.