Jump to content

Problema stergator spate E91 LCI


Recommended Posts

Buna ziua,

 

De cateva zile am observat ca stergatorul spate nu mai sta in pozitia orizontala. Sta la un un unghi de 30 de grade. De ieri unghiul s-a marit si sta pe la 45 de grade.

La fel si sterge, nu mai face o cursa de 180 de grade ci face una de vreo 90 de grade, un fel de V.

Tot in timpul asta am sesizat ca luneta nu se mai inchide bine, trebuie sa o trantesc de nenumarate ori ca sa se inchida.

Daca fortez stergatorul si il trag in pozitia orizontala, cum ar fi normal sa stea, atunci luneta se inchide mult mai usor.

Sa fie rugina de vina? Stie cineva unde sa umblu si ce sa fac?

 

Parca nu as merge la service pt asta. Am mai dres un stergator spate la un passat.

 

Multumesc anticipat pentru pareri!

Link to comment
Share on other sites

e o problema intalnita la E91, se ancraseaza mecanismul care transmite miscarea de la motor la stergator.

Si eu am avut in primavara aceeasi problema, m-am chinuit jumatate de zi sa curat mecanismul blocat, si nu am reusit.

Am cautat la dezmembrari, era in jur de 150 ron, dar nimeni nu avea la vanzare; apoi mi-am facut curaj si am intrebat la reprezentanta - surpriza placuta, e in jur de 250 ron originala (vezi pe bavauto.ro sau la cineva de pe forum care aduce piese); sa comanzi si saibele si piulitele noi (2,3,6,7 in diagrama).

 

vezi diagrama asta, piesa 9

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=UY31-EUR-05-2010-E91N-BMW-320xd&diagId=61_2015#61627118206

09 WIPERSHAFT PIVOT 1 61627209167

 

(vad ca acum e 323,28 ron pe bavauto.ro)

un tutorial cum se poate curata.

http://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1958098-DIY-Attention-Sportwagon-owners-Rear-wiper-fix!

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Iti multumesc pentru ajutor. Aia ma gandeam si eu ca e problema, mi-era si frica putin ca ar fi motorul de vina.

Am vazut mai multe bmw-uri touring cu stergatoarele in pozitie ciudata, pe spate, ma bucuram ca al meu sta bine dar vad ca nu tine mult bucuria :))

Daca folosesc asa stergatorul am sanse sa distrug motorul?

 

Mersi!

Edited by danmatyas
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Iti multumesc pentru ajutor. Aia ma gandeam si eu ca e problema, mi-era si frica putin ca ar fi motorul de vina.

Am vazut mai multe bmw-uri touring cu stergatoarele in pozitie ciudata, pe spate, ma bucuram ca al meu sta bine dar vad ca nu tine mult bucuria :))

Daca folosesc asa stergatorul am sanse sa distrug motorul?

 

Mersi!

Da ai sanse sa strici motorul si mecanismul din portbagaj; daca te uiti cand deschizi doar geamul din spate poti vedea un disc cu o fanta ovala. In aceea fanta intra boltul de pe tija care face legatura prin ax cu stergatorul de afara.

 

Daca ridici stergatorul de pe geam in positie verticala FATA DE GEAM si incerci sa il rotesti in aceea axa (cu geamul ridicat din incuietoarea sa) iar daca acesta NU SE ROTESTE cat se poate de liber-usor atunci inseamna ca pe axul acela sunt depuneri de piatra de la apa de ploaie si alte ape (stropitoare stergator..) care e suficient sa impiedice deplasarea completa stanga-dreapta cu lama stregatorului apasand geamul.

 

...Nu e greu de scos (uns anual!) acel ax pana nu se misca intepenit spre greu..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am revenit!

Am efectuat operatiunea de curatare a boltului.

Vreau sa va spun ca a durat aproximativ 3 ore. E usor de dat jos, problema intervine cand trebuie sa scoti boltul acela colmatat. Nu stiu altii cum au reusit sau cat de ruginit era acolo inauntru dar la mine nu a iesit numai la menghina, prin apasare. Asta dupa ce l-am lovit in toate pozitiile de i-am si stricat nitel filetul. Nu as mai face-o inca o data, as prefera sa cumpar alt mecanism nou. Stergatorul merge bine, sunt curios daca va tine :)

Link to comment
Share on other sites

Am revenit!

Am efectuat operatiunea de curatare a boltului.

Vreau sa va spun ca a durat aproximativ 3 ore. E usor de dat jos, problema intervine cand trebuie sa scoti boltul acela colmatat. Nu stiu altii cum au reusit sau cat de ruginit era acolo inauntru dar la mine nu a iesit numai la menghina, prin apasare. Asta dupa ce l-am lovit in toate pozitiile de i-am si stricat nitel filetul. Nu as mai face-o inca o data, as prefera sa cumpar alt mecanism nou. Stergatorul merge bine, sunt curios daca va tine :)

Daca nu ai curatat tija-bolt si gaura-lagar in care se roteste(PANA LA METAL) de toate depunerile nu o sa tina prea mult (ani..) pentru ca apa se va scurge-ramane acolo (si nu poate fi oprita in a intra acolo). Doar din apa s-a creat aceea "piatra" cristalizata ce se depoziteaza in toare locasurile posibile in timp..

 

Am curatat acolo in 2012, ca mai sus, cand am luat masina iar de atunci am demontat acolo doar o data.. de intretinere.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am curatat cam tot ce se putea curata acolo. Gaura lagar in care intra boltul e imbracata pe interior cu ceva material gen teflon de culoare galbuie. Am curatat si cu petrol. Acum are o viteza stergatorul de zici ca vrea sa isi ia zboru de pe luneta :-)) daca ma tine 2 ani e bine, oricum cred ca il mai desfac o tura, de intretinere, inainte sa mai tepeneasca o data :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160821/3f61eca48dccc55d4956e18a71784a17.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Daca ridici geamul lunetei si tragi de bratul stergatorului o sa observi daca este intepenit in axul din poza de mai sus sau nu. Daca tragi cand geamul este coborat sau incuiat in zavorul sau o sa observi ca se incuie si bratul in locasul din portbagaj.

 

Cred ca trebuie doar curatat axul cu grija.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.