Jump to content

Sfaturi in legatura cu plecare in Germania dupa un BMW


sedative

Recommended Posts

Salut,

 

Intentionez sa plec cu cineva in Germania maine si as avea nevoie de orice informatie folositoare despre ce pot gasi acolo, unde, de ce sa ma feresc, etc...

In principiu dupa ce am citit peste tot am pus cap la cap urmatoarele:

Sa ma feresc de patroni turci sau polonezi, arabi.

Sa nu cred pe cuvant tot istoricul masinii decat daca verific la reprezentanta.

Oarecum sa ma feresc de privat, ca e procedura mai complicata sa achizitionez de la ei.

Zona mai recomandata ar fi cea de nord - nord-vest pentru masini mai bune.

 

Ce as dori sa stiu in mod special: Parcuri auto unde sa gasesc multe masini(bmw, ca alta marca nu ma intereseaza).

Mentionez ca bugetul este 13000E iar ce as dori este un 320d sau 520d cu interior crem, xenon, navi, cutie automata, an 2009+, orice alte optiuni sunt bine venite.

 

Apreciez orice sfat!

 

Bafta tuturor!

Link to comment
Share on other sites

in privinta culorii ( crem) sigur o sa gasesti 80% aceasta culoare,in rest ca si optiuni sau ce model vrei tu ar trebui sa asculti ce au zis si cei de mai sus, mai intai cauti parcuri , dealeri etc sa fie cat mai apropiate (cu modelul preferat)unul de altul ca altfel o sa te invarti in jurul cozii si cheltuiesti bani aiurea, eventual mai gaseste un partener de drum si se imparte cheltuiala! sper sa gasesti ce ti-ai propus... in zona nord o sa gasesti mai ieftine dar cu mai multi km (asta daca te uiti dupa ceva mai mic la pret) bafta
Link to comment
Share on other sites

Din start nu faci bine. Ideal ar fi sa o gasesti deja din tara, sa nu alergi pe acolo ca nebunul si sa te grabesti. Faptul ca te feresti te privati, nu o inteleg, nu e nimic complicat, doar contract de V-C si iti da actele. Contractul oricum nu ti-l cere mai nicaieri. Privatii au masini mai ok, cele de la dealeri sunt pregatite de vanzare.
Link to comment
Share on other sites

in privinta culorii ( crem) sigur o sa gasesti 80% aceasta culoare,in rest ca si optiuni sau ce model vrei tu ar trebui sa asculti ce au zis si cei de mai sus, mai intai cauti parcuri , dealeri etc sa fie cat mai apropiate (cu modelul preferat)unul de altul ca altfel o sa te invarti in jurul cozii si cheltuiesti bani aiurea, eventual mai gaseste un partener de drum si se imparte cheltuiala! sper sa gasesti ce ti-ai propus... in zona nord o sa gasesti mai ieftine dar cu mai multi km (asta daca te uiti dupa ceva mai mic la pret) bafta

Ăn legĂŁturĂŁ cu cautatul pe mobile, nu prea gĂŁsesc ce vreau, mai ales culoarea crem. Altfel spus, nu plec singur la drum, ci cu cineva care face asta de ff mult timp și care e dispus sĂŁ stea cu mine 2-3 zile sĂŁ gĂŁsesc. Ce spuneai tu Cookie, e totul frumos doar cĂŁ dupĂŁ cum am spus, nu prea gĂŁsesc nimic pe net. Ce orașe principale recomandați? Eu am tot auzit de Dusseldorf, Hamburg, Berlin ĂŽn zona de nord iar ĂŽn rest Frankfurt, Munchen.

 

Sper sa iasĂŁ bine :)

Link to comment
Share on other sites

te ajut cu adresa ( mai multe parcuri auto)in munchen pe o singura strada daca vrei,dar tot asa gasesti turci etc, gasesti foarte multe masini si noi si sh poate gasesti ceea ce vrei

 

sau mai pot sa-ti dau un nr de tlf de unde am cumparat eu masina (SAARLOUIS)si din ce am vazut aveau masini destul de multe si la pret acceptabil(nu stie engleza) daca prietenul tau sau tu stiti germana/araba e perfect

Edited by minicoop
Link to comment
Share on other sites

Vei ajunge sigur cu o masina daca o gasesti intr-un final mult mai scumpa decit o cumperi din tara de la cei care se ocupa de asa ceva,sint masini aduse de afara de pe situri de licitatii care tu nu le gasesti la parcuri si nu la un pret asa bun,in al doilea rind cu cei care merg cu tine si stiu germana vezi ca multi fac cartine inainte cu parcul de unde cumperi masina si isi pun 500e dau chiar mai mult peste pretul masini stiu destule cazuri,vei cheltui multi bani pe hotel si deplasari,sint multi care cred ca merg in germania si gasesc masini girla dar nu este asa.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vei ajunge sigur cu o masina daca o gasesti intr-un final mult mai scumpa decit o cumperi din tara de la cei care se ocupa de asa ceva,sint masini aduse de afara de pe situri de licitatii care tu nu le gasesti la parcuri si nu la un pret asa bun,in al doilea rind cu cei care merg cu tine si stiu germana vezi ca multi fac cartine inainte cu parcul de unde cumperi masina si isi pun 500e dau chiar mai mult peste pretul masini stiu destule cazuri,vei cheltui multi bani pe hotel si deplasari,sint multi care cred ca merg in germania si gasesc masini girla dar nu este asa.

in principiu stii ceva dar nu e chiar asa, daca el nu a gasit inca masina si se duce la plesneala in cautare cel care merge cu el chiar nu are cum sa-l pacaleasca cu suma spusa de tine , eventual sa-si ia un comision de la vanzator (si nu 500€,poate 100-200€)dar ce spui tu chiar nu are cum . cunosc persoane care se ocupa cu asa ceva dar te pacalesc doar in cazul cand stiu exact unde trebuie sa ajungi sau te duc ei la adresele lor unde isi duc tot timpul clientii... si acum pe buna dreptate cand o iei adusa in tara o iei cu pretul real cumparata de ei sau esti constient ca dai min.1000€ in plus ?

Link to comment
Share on other sites

in principiu stii ceva dar nu e chiar asa, daca el nu a gasit inca masina si se duce la plesneala in cautare cel care merge cu el chiar nu are cum sa-l pacaleasca cu suma spusa de tine , eventual sa-si ia un comision de la vanzator (si nu 500€,poate 100-200€)dar ce spui tu chiar nu are cum . cunosc persoane care se ocupa cu asa ceva dar te pacalesc doar in cazul cand stiu exact unde trebuie sa ajungi sau te duc ei la adresele lor unde isi duc tot timpul clientii... si acum pe buna dreptate cand o iei adusa in tara o iei cu pretul real cumparata de ei sau esti constient ca dai min.1000€ in plus ?

Binenteles ca dai comision minim 1000e la cele din tara dar tu poti gasi masini in germania mai slab optionate si ajungi in tara cu un pret cu una optionata cu tot cu comision.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.