Jump to content

Al meu E90


cosminnn93

Recommended Posts

Fa-i ce vrei tu...inspectorul are si el o treaba de facut si nu inseamna ca daca vine unu mai mare ca el si il ia tare si ii spune sa-i de-a ce vrea el asa o sa si faca...janta ar trebui sa ti-o de-a, doar nu poate sa-ti de-a reparatie sau revopsire pe ea. Insa pe cauciuc (nimic),prag,usa, aripa iti va da reparatie.
Link to comment
Share on other sites

Salut,aceeasi lovitura primita si de mine.Asigurarea celui care m-a lovit era de la Allianz,in regie proprie am primit 1200 de lei,suma total insuficienta pentru reparatie.Grija mare la constatare,pragul si bara spate nu mi-a trecut din prima in nota de constatare,a trebuit sa cobor cu inspectorul de 2 ori sa ii arat piesele avariate.Usa au cerut cei de la Banat Bavaria Arad( reprezentanta BMW )prin nota tehnicala inlocuit dar nu a fost acceptata de asigurator.Intr-un final am reparat la Banat Bavaria ceea ce era trecut in nota de constatare,reparat/vopsit usa,vopsit integral prag,reparat/vopsit aripa,vopsit bara spate.Masina a fost reparata impecabil,zic eu.

Bafta la reparatie.

 

Salut,aceeasi lovitura primita si de mine.Asigurarea celui care m-a lovit era de la Allianz,in regie proprie am primit 1200 de lei,suma total insuficienta pentru reparatie.Grija mare la constatare,pragul si bara spate nu mi-a trecut din prima in nota de constatare,a trebuit sa cobor cu inspectorul de 2 ori sa ii arat piesele avariate.Usa au cerut cei de la Banat Bavaria Arad( reprezentanta BMW )prin nota tehnicala inlocuit dar nu a fost acceptata de asigurator.Intr-un final am reparat la Banat Bavaria ceea ce era trecut in nota de constatare,reparat/vopsit usa,vopsit integral prag,reparat/vopsit aripa,vopsit bara spate.Masina a fost reparata impecabil,zic eu.

Bafta la reparatie.

 

Am atasat si o poza cu masina dupa reparatie.

post-73985-0-13122600-1495965253_thumb.jpg

post-73985-0-24590200-1495965261_thumb.jpg

post-73985-0-98360900-1495965271_thumb.jpg

post-73985-0-93473400-1495965280_thumb.jpg

post-73985-0-98283400-1495966342_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@cosminnn93

La al meu e90 euroins au schimbat tot ce am cerut, bara fata, spalator far dreapta, aripa dreapta fata si far dreapta fata, adevarat ca dupa far am asteptat 4 luni pana au aprobat, avea doar o clema rupta si nici o zgaraietura, dupa montare aripa si bara nici nu se vedea, la un moment dat imi pierdusem speranta apoi cei de la atelier au sunat ca au primit si farul

 

App, am refuzat regia proprie din start

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor de sfaturi si ajutor!

Ca sa nu mai stau eu pe drumuri, tatal meu are un fost coleg de liceu ce e broker de asigurari si s-a oferit(banuiesc ca nu gratis, isi ia el un comision ceva de undeva, nu-mi pasa) sa se ocupe de toata treaba asta. M-a asigurat ca daca doresc neaparat imi poate obtine "aprobarea" pentru reparatie chiar la Bavaria. O sa insist pe inlocuire usa si janta.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca eu am avut noroc atunci, service-ul care a facut masina se pare ca era in relatii bune cu euroins, cunosteam service-ul pt ca imi mai schimbase odata aripa stanga fata(o fetita cu permis de o saptamana invata cred sa parcheze un tuareg, a sterso cand a parcat langa mine) au lucrat bine si atunci si acuma

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am facut astazi constatarea la EUROINS, multumita unei cunostinte totul a decurs foarte rapid. Oferta pentru regie proprie este de 4800 fara TVA. Maine am programare la Bavaria, in principiu acolo o voi face. Mi s-a consemnat in constatarea de la asigurator inlocuire portiera, inlocuire parte inferioara aripa si revopsire prag. Nimic de janta din pacate, asta pentru ca e ciudata rau ciobitura iar domnul care m-a pocnit si-a reparat deja masina si nu se mai poate "constata" faptul ca acea ciobitura de pe janta este urmare a accidentului. Am mentionat totusi in ceva act cum ca doresc si inlocuirea jantei insa daca procedura e complicata nu am de gand sa imi mai bat capul si sa fac pe dracu in patru sa o rezolv.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am facut astazi constatarea la EUROINS, multumita unei cunostinte totul a decurs foarte rapid. Oferta pentru regie proprie este de 4800 fara TVA. Maine am programare la Bavaria, in principiu acolo o voi face. Mi s-a consemnat in constatarea de la asigurator inlocuire portiera, inlocuire parte inferioara aripa si revopsire prag. Nimic de janta din pacate, asta pentru ca e ciudata rau ciobitura iar domnul care m-a pocnit si-a reparat deja masina si nu se mai poate "constata" faptul ca acea ciobitura de pe janta este urmare a accidentului. Am mentionat totusi in ceva act cum ca doresc si inlocuirea jantei insa daca procedura e complicata nu am de gand sa imi mai bat capul si sa fac pe dracu in patru sa o rezolv.

 

 

Ai gresit, puteai scoate mai multi bani de la asigurare. Puteai sa obtii foarte usor si inlocuirea jantei, chiar daca celalalt si-a reparat masina. Vezi daca nu cunosti legea?

Edited by florin1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai gresit, puteai scoate mai multi bani de la asigurare. Puteai sa obtii foarte usor si inlocuirea jantei, chiar daca celalalt si-a reparat masina. Vezi daca nu cunosti legea?

Mie nu imi pare ca a gresit...saant totusi 1000 euro probabil nu cunosti cum procedeaza asiguratorii din ziua de azi...niste jigodii care trag numai la oala lor,ce are el acolo se poate rezolva cu 500 euro.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Florin. Nu cunosc legea, asa este. Insa nu stiu daca ai citit tot sau daca m-am exprimat eu bine. In constatarea initiala nu mi-a bagat janta. Nu am acceptat nimic momentan si am cerut si inlocuirea jantei.

@Adrian. Nu stiu ce faci tu cu 500 de euro avand in vedere ce e la mine acolo. O portiera noua originala e ~2200 de lei. Aripa la fel pe acolo. Interesul meu e sa imi fac masina ca inainte nu sa ciupesc ceva din regie. Nu am luat si nu voi lua regie, o voi face in service cu piese originale si nu ma intereseaza suma.

Link to comment
Share on other sites

Cosmine tata ,lucrez in domeniu de 22 ani,deci nu-mi povesti mie cu ce se mananca,nu ai sa vezi aripa schimbata never la modul cum e lovita,poate portiera,am zis poate,nu te mai lua dupa povesti,am vazut masini mult mai noi si mai scumpe la care nu s-au schimbat piese .
Link to comment
Share on other sites

Aia le tot spun si eu...eu lucrez de mai putin timp in bransa, dar nu-ti trebuie mult sa vezi cum procedeaza asiguratorii din interior..si pana la urma nu e vina inspectorilor care fac constatarile, la randul lor au conducere care i sanctioneaza pentru "greseli", iar in poza aia farul se schimba doar daca e crapat/spart/prindere rupta, aripa nu o vad bine, dar mai mult de 1h reparatie pe ea nu ai, iar bara daca nu are vreo prindere rupta si sa fie sparta/strapunsa nu are cum sa ti-o de-a. Daca cunosti tu pe cineva si ai rezolvat-o in alt fel (mai exista solutii) insa in 95% cazuri daca nu vrea nu ti-o da si nu ai ce sa-i faci.

 

In primul rand celalalt nu trebuia sa-si repare masina (se face dosar penal pt asta), in al doilea rand tocmai janta acolo trebuia data, ma mir ca ti-a dat aripa spate la inlocuit (stii ce inseamna sa schimbi aripa spate, nu?)...usa aia da, mergea sa ti-o de-a la inlocuit. Daca o faci in reprezentanta e foarte bine.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aia le tot spun si eu...eu lucrez de mai putin timp in bransa, dar nu-ti trebuie mult sa vezi cum procedeaza asiguratorii din interior..si pana la urma nu e vina inspectorilor care fac constatarile, la randul lor au conducere care i sanctioneaza pentru "greseli", iar in poza aia farul se schimba doar daca e crapat/spart/prindere rupta, aripa nu o vad bine, dar mai mult de 1h reparatie pe ea nu ai, iar bara daca nu are vreo prindere rupta si sa fie sparta/strapunsa nu are cum sa ti-o de-a. Daca cunosti tu pe cineva si ai rezolvat-o in alt fel (mai exista solutii) insa in 95% cazuri daca nu vrea nu ti-o da si nu ai ce sa-i faci.

 

In primul rand celalalt nu trebuia sa-si repare masina (se face dosar penal pt asta), in al doilea rand tocmai janta acolo trebuia data, ma mir ca ti-a dat aripa spate la inlocuit (stii ce inseamna sa schimbi aripa spate, nu?)...usa aia da, mergea sa ti-o de-a la inlocuit. Daca o faci in reprezentanta e foarte bine.

 

@win, poza cu farul e masina mea nu a lui cosmin, am artato doar sa vada pt ce mi-au schimbat tot ce am mentionat

nu am nici o cunostiinta la euroins, le-am refuzat din start regia, farul avea o clema rupta, bara nu mai tin minte daca avea ceva rupt, dar era sifonata din moment ce a afectat spalatorul de faruri si a trebuit schimbat, singura piesa la care au taraganat cu schimbatul a fost farul in rest nu au obiectat nimic, si ala l-au schimbat pana la urma

Link to comment
Share on other sites

Eu va inteleg ca sunteti mai competenti in domeniu si va pricepeti, nu zic nu. Dar daca mie pe constatare imi scrie inlocuire aripa si portiera eu ii cred pe cuvant. Voi incerca, daca nu o fac totusi la Bavaria, sa stau langa masina cat se lucreaza la ea pentru a ma asigura ca e asa cum spun ei. Si da, stiu ce inseamna inlocuirea acelei aripi, tocmai de aceea de cateva zile ma tot interesez de un loc unde este un tinichigiu care stie ce face.

Da, stiu ca nu trebuia sa isi repare masina celalalt. Greseala a fost si a mea pentru ca, accidentul intamplandu-se pe 27 mai, am reusit sa ajung la constatare abia pe 7 iunie.

Cum ziceam, este prima data cand trec prin asa ceva si, desi sper sa nu mai fie cazul, data viitoare voi fi mai pregatit.

Link to comment
Share on other sites

Daca scrie pe constatare ca piesele sant la schimbat e un lucru bun,insa asa cum spui si tu ,trebuie cautat un service unde se lucra cu simt de raspundere,eu unul m-as gandi de 2 ori inainte sa schimb aripa aia...odata ce bagi sudura intr-un metal,cu timpul vor aparea si probleme,rugina,cordoanele de mastic nu se mai refac perfect,iar in momentul cand vei dori sa o vinzi,un ochi abil va vedea ca aripa a fost schimbata ,iar clientul va da semne de indoiala,eu unul as repara mai degraba aripa aia chiar daca trebuie bagat 100-200 g de chit,cchit pe care oricum il va folosi si la aripa noua in locul unde se va suda cu montantul(stilpul)masinii.
Link to comment
Share on other sites

Adrian nu e chiar asa...sincer baietii mei de pe tinichigerie cand vine vorba de asa ceva lucreaza foarte bine, chiar nu se vede si procedura se face exact ca la uzina Dacia, nu se sare peste vreun proces tehnologic insa mai sunt si "Dorei" prin Romania asta.

 

Daca scrie "I" pe constatare, clar o sa ti le schimbe, doar m-am mirat ca ti le-a dat la inlocuit. De exemplu din start iti zic ca in orasul meu ar fi schimbat doar janta si atat.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

aia nu e aripa de reparat...mai spuneti si ca va ocupati cu asta.

in plus are partea inferioara de schimbat si nu toata aripa.

sunt obligati sa iti dea janta la schimbat, daca nu, ala care si-a reprata masina sa iti cumpere janta.

pana la urma e vina lui ca si-a reparat masina pana sa fie constatarea si decat dosar penal, mai bine o janta suportata de el.

 

edit:

si la arabu e normal sa ii schimbe bara, fiind deformata.o bara se schimba daca este crapata, cleme rupte sau deformata, pentru ca nu se poate chitui.

farul la fel...spart sau cleme rupte.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.