Jump to content

e90 320d - from ZERO to HERO


Theo42

Recommended Posts

Cu mare placere. Ăntre timp mie mi-au murit ambele becuri de xenon. S-au fĂŁcut galbene. Cel stâng e mort bine cel drept ramane alb 5min dupĂŁ se face si el galben :)) maine pun night breaker,sunt curios dacĂŁ merita.8f862879c3a0a829d7303e7d5d76b9ad.jpg85545ac4cda7a948347c118ea8fb7b3f.jpg39cd5b94e1055037c7d76b08d24ece91.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Inca investighez treaba cu prinderea la NBT,aparent totul e mult mai simplu decat credeam,trebuie putin improvizat insa finut de tot. Ce nu stiu e daca faceplate'ul de cic se pupa pe NBT si daca partea de jos a bordului meu fara navi e la fel ca la cel cu navi. Insa raspunsul tind sa cred ca e da la ambele.

 

Faceplate-ul e acelasi. Ai grija sa fie de CIC, nu de MASK (seamana). Difera tensiunile de alimentare si nu va functiona (cel putin nu plug&play).

Insa cred ca trebuie schimbat trimul pentru clima-nbt. La masinile fara navi clima este jos, la cele cu navi - sus.

http://www.njuskalo.hr/image-bigger/unutrasnjost/bmw-e90-e91-e92-e93-professional-radio-mp3-slika-45907954.jpghttp://media-in-motion.co.uk/wp-content/uploads/2010/10/CIC-New-M31.jpg

 

Chiar daca trimul ar fi "compatibil", nu cred ca ar avea loc navigatia, deoarece este mult mai mare decat un cd-player:

cd-player-bmw-e90-an-2004-2009-model-cd73-cod-871f21d0b85f8a1983-0-0-0-0-0.jpg

http://www.xtremewebshop.com/public/zoom_47302040_100ef0cd63453c5c4fb7ab72b5282a3d_orig.jpg

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Legat de NBT sincer nu acum. Dupa ce am luat amplificator nou,luat player (provizoriu dar a dus si ala vreo 600ron cu tot cu microfon,cablu usb etc) , sws earthquake (care sunt teh shit pe masina,nu se compara cu logic niciodata) , becuri , comandat acum planetara ca aparent a prins putin joc ,bascula fata-dreapta , kit revizie toate filtrele + uleiul ,curea, trebuie sa ma duc sa comand si 2 role , am vorbit pentru kit'ul de M chiar raman fara bani o perioada de bagat in masina. Sunt multumit cu ce am facut luna asta la ea insa tragand linie parca au mai zburat ~1000e si tot nu se vede nimic la exterior.

Becurile sunt 4350k din cate stiu,sunt osram night breaker lalalalaala 350-400ron un bec (got a friend for them,sunt luate sub pretul pietei, originale facute pentru piata de vest,vin sigilate,au toate stantele,codul de verificare osram trust program cu holograma,cutie revizuita in 2017,chiar am ramas surprins cand mi le-a adus ca totul corespunde,inclusiv codul din trust program imi da ca model osram nbt si seria becului din interiorul ambalajului) si bat intr-un mare stil. Asta si pentru ca becurile vechi erau relativ obosite,daca cel de pe dreapta l-am pastrat "pentru urgenta" cel de pe stanga era mort bine. In conditii de intuneric complet ele bateau,nu mult si putin galbui insa vedeam ceva cu ele. Cum dadeam de ploaie sau DN semi-iluminat se termina orice,aprindeam proiectoarele ca sa vad ceva pe jos. Acum cu becurile noi parca treaba sta altfel,singura diferenta intre faza scurta si lunga e ca lunga bate si in pomi,chiar am ramas putin surprins. Rodajul si l-au facut aseara,am mers cateva ore noaptea cu masina si s-a vazut azi ca s-au albit si mai mult.

Ce caut eu acum e un amplificator pe 4 canale bun si relativ ok ca bani de la be-loud . Ei au pus un crunch momentan 2x60w insa nu prea face nimic cu sws'urile alea si am vorbit sa il returnez,pun diferenta si sa iau altceva. Insa nu ma pricep si nu stiu ce sincer :))

@alex_wly daca vrei putem sa ne vedem si fara motiv :) un cico o atentie?

Edited by Theo42
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Merci frumos, si angregatul tau e la fel de frumos. Sper ca ai rezolvat problema cu turbina,chiar sunt curios de la ce i s-a tras. La turbostar e alex de care am scris de el pe aici ca e singurul care se atinge de cazan,cu el practic am readus masina pe linia de plutire. (turbina,soft,dpf off,cutie,suspensie +++ )

La masina mai sunt multe de investit si de facut,important e ca stiu ca de plecat din familie nu e cazul deci bani continua sa fie bagati in ea.

Caut o oglinda FLA CU LED,stie/are cineva una si vrea sa il scap de ea?

Link to comment
Share on other sites

Ai o poza cu night break-urile noaptea sa vedem cum bat?

Intentionez sa schimb si eu becurile si nu stiu daca sa iau normale sau night breaker.

Nu vreau CBI pt ca bat albastru (cred ca sunt 5000k), nu ma incanta ...vreau gen oe 4300k pt ca vreau sa vad noaptea...

 

Felicitari pentru masina, imi place!

Si eu sunt curios cum lumineaza seara becurile xenon.

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-am facut si eu in sfarsit timp macar pentru revizie. O cam cerea Ăâ˘i ma simt prost ca am tras de ea dar nu a fost timp,13k de la ultimul schimb. :(

A mâncat maxim 200ml de ulei În timpul asta,0 completari. Not bad,eu niciodatã nu pun uleiul la maxim ci undeva la 3/4 din joja.

Inca nu am poze cu becurile,nu am mers asearĂŁ cu masina.7d09cb3efc94baad502785ba6e3a34db.jpgb29016c328d464e525021ccc76577e4c.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Legat de NBT sincer nu acum. Dupa ce am luat amplificator nou,luat player (provizoriu dar a dus si ala vreo 600ron cu tot cu microfon,cablu usb etc) , sws earthquake (care sunt teh shit pe masina,nu se compara cu logic niciodata) , becuri , comandat acum planetara ca aparent a prins putin joc ,bascula fata-dreapta , kit revizie toate filtrele + uleiul ,curea, trebuie sa ma duc sa comand si 2 role , am vorbit pentru kit'ul de M chiar raman fara bani o perioada de bagat in masina. Sunt multumit cu ce am facut luna asta la ea insa tragand linie parca au mai zburat ~1000e si tot nu se vede nimic la exterior.

Becurile sunt 4350k din cate stiu,sunt osram night breaker lalalalaala 350-400ron un bec (got a friend for them,sunt luate sub pretul pietei, originale facute pentru piata de vest,vin sigilate,au toate stantele,codul de verificare osram trust program cu holograma,cutie revizuita in 2017,chiar am ramas surprins cand mi le-a adus ca totul corespunde,inclusiv codul din trust program imi da ca model osram nbt si seria becului din interiorul ambalajului) si bat intr-un mare stil. Asta si pentru ca becurile vechi erau relativ obosite,daca cel de pe dreapta l-am pastrat "pentru urgenta" cel de pe stanga era mort bine. In conditii de intuneric complet ele bateau,nu mult si putin galbui insa vedeam ceva cu ele. Cum dadeam de ploaie sau DN semi-iluminat se termina orice,aprindeam proiectoarele ca sa vad ceva pe jos. Acum cu becurile noi parca treaba sta altfel,singura diferenta intre faza scurta si lunga e ca lunga bate si in pomi,chiar am ramas putin surprins. Rodajul si l-au facut aseara,am mers cateva ore noaptea cu masina si s-a vazut azi ca s-au albit si mai mult.

Ce caut eu acum e un amplificator pe 4 canale bun si relativ ok ca bani de la be-loud . Ei au pus un crunch momentan 2x60w insa nu prea face nimic cu sws'urile alea si am vorbit sa il returnez,pun diferenta si sa iau altceva. Insa nu ma pricep si nu stiu ce sincer :))

@alex_wly daca vrei putem sa ne vedem si fara motiv :) un cico o atentie?

 

Daca vrei amplificator plug&play iti recomand cel de la bimmertech PP82DSP sau JL XD600/6v2

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poze poze poze. Cele de pe drum sunt de cans le-am pus,faza scurta si lungă,diferenČa se vede în lateral ca la lungă acoperă si copacul.34b5f125fd2f705b0bf5cf87d07498ae.jpg35f04ee07c11c6e1346bc3e8c9b80173.jpg094cbba100c78ebc5c5b3ec6f382bc0a.jpga19697bc3dabd490de60cdd54754daac.jpge7b326ccd206506bfb298d86738eae02.jpg3cdc476098458b5995e1308abc32bbc3.jpg4994e104e7016c47aeaf81ce107a4c8d.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

 

+ filmulete. Sorry for extra post.

 

 

http://cloud.tapatalk.com/s/59e951ea8a110/VID-20170910-WA0070.mp4

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Edited by Romulus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mai iau si eu praful de pe aici. Inafara de o chestie aparent din soft(presiune rampa variabila) masina merge bine,am in plan sa rezolv saptamana asta problema.

In rest totul e bine,am comandat jantele pentru 2018 insa pana nu le am nu voi posta modelul. Astept confirmarea stocului si pleaca spre mine,sper ca dupa sarbatori sa le am. 18" 9.5j spate :thrilled:

Pentru ca in ultima perioada am avut alte cheltuieli chiar nu am mai facut nimic pana saptamana trecuta,am trecut la bocancii de iarna,am vopsit trimurile piano black,am rezolvat problema cu garnitura de la bateria filtranta care curgea + oringuri injectoare + tot ce mai insemna garnitura obosita pe masina. Tot saptamana trecuta i-am facut o decontaminare + ceara solida pentru iarna. Dupa sarbatori cam cat o sa tina zapezile masina intra in garaj. Mai sunt si alte chestii mici insa nu imi vin in cap acum..

SOON: M PAKET. Daca stiti pe cineva care vinde bari/praguri la preturi bune,PM me. Difuzorul barii spate il caut de 335 m performance,deci cel de 320d e derizoriu.6ca8e7544e72070419cf51a33c96de56.jpg78ac4dc9566bd20fcef65a85f15bc919.jpg2f2a12151a23a975fb64275c12742369.jpgc8161c169db0fee6596f2f7c34b42d2f.jpg2dafbf0976a198b088bbc9cd9a8bdf84.jpg3ab8a1f3068268c4005d751f549be7a8.jpg13629e7ed3163a7b3138f78a4068d3f9.jpg7aefe7109336b169140d13d7c3b16a8d.jpg133b182dd4a5a9b21d2b19a5e1cb66fb.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corona volanului schimbatĂŁ neapĂŁrat :) :) :) cautĂŁ modelul cu cele douĂŁ mici umflaturi ,ideal de M3

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Nu gasesc model cu padele,am vrut,am renuntat la idee. Sunt multumit cu volanul asa cum e. Sunt alte lucruri de facut la masina decat sa arunc o diferenta de 100e pentru 2 bulbi la volan.

Link to comment
Share on other sites

Pare dragut,nu ar fi mult de munca,poate pe viitor daca gasesc un volan de IEM la un pret decent o sa fac trecerea. Dar din nou zic,nu ma deranjeaza volanul pe care il am,nu simt lipsa bulbilor.

Momentan pandesc niste praguri de M,pana in februarie sper sa strang tot kitul. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.