Jump to content

Sfat achizitie BMW 520d, f10 an 2012-2014


utu2005

Recommended Posts

Stie cineva un alt site similar cu ''bimmer.work'' ? sa arate specificatiile masinii, an fab si inclusiv poza masinii int-ext cum a fost echipata stok !

Bimmer.work nu mai merge de ceva timp pe nici un browser, nu stiu de ce... scrie tot ''Something went wrong, please try again'' :(

 

Poti sa folosesti acesta, doar ca nu are poze

 

https://www.mdecoder.com/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Decoder VIN BMW: https://decoder.bvzine.com/

 

Sfat general valabil: ATENTIE LA KILOMETRI!!! Cu cat mai putini, cu atat mai bine. In functie de perioada de exploatare pana la revanzare (un an, 3ani, 7ani etc.) este important - kilometri cat mai putini. Daca are aprox 200.000 km si te gandesti sa o tii maxim 2-3 ani e acceptabil. Daca te gandesti sa o folosesti o perioada mai lunga, 200.000 km sunt prea multi, recomand in jurul a 100.000 km. Mai bine faci rabat la echipare si te bucuri de masina decat sa o iei "full" si sa o vizitezi pe la service-uri.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De acord dar cele la 100k si pretul creste semnificativ ! Oricum chiar si 200k sau peste, o asemenea masina servisatĂŁ la timp, eu zic ca duce mult si bine ! intr.adevar e greu sa gasesti o masina ok, am gasit pana acum dar nicuna nu era ce vroiam... cautĂŁm ĂŽncet si sigur 😊 Weekend plĂŁcut !
Link to comment
Share on other sites

Un Bmw F10 intretinut ca la carte, intr-adevar, la 200.000 km inca are viata. Dar iti spun din experienta ca un F10 cu 100.000 inca miroase interiorul a piele noua si ai sanse mici sa-ti faca probleme spre diferenta de una cu 200.000 care deja incepe usor, usor sa ceara bani...discuri de frana, volanta (la cutia manuala), filtrul de particule si EGR-ul (la diesel), eventual turbo sau injectoare, pierderi de ulei pe la garnituri etc.

 

Lucrez in domeniul auto de vreo 15 ani si am vazut multe...nemtii nu-s nebuni ca scapa de ele cand se apropie de 200.000km...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta cu rabdare. La mine a durat aproape un an pana am gasit ce am vrut.

☺ Da, adevarul e ca sunt destul de tipicar si ma hotarasc greu mai ales cand dai si ceva banuti ! am avut un A6 C7 2012 dar mi s.a pus pata pe seria 5 si de atunci tot caut. Am gasit cateva foarte frumoase plus dotari dar dupĂŁ verificari s.a constatat ca nu erau ok ! De.aceea stau si nu ma grabesc, am o masina sa ma deplasez.

Am zis ca vreau min 2014 cu km pana in 200k sau si putin peste dar sa aiba obligatoriu intrari in service cu km aferenti in istoricul bmw. Un test mecanic, vizual, testare vopsea si cam asta e. Totusi vorbim de masina second !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.