BMWClub: Impozitul auto pentru capacitatile cilindrice mari ar putea sa scada - BMWClub

Jump to content

• 6 Pages +
  • « First
  • 4
  • 5
  • 6
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Impozitul auto pentru capacitatile cilindrice mari ar putea sa scada Rate Topic: -----

#101 User is offline   Mircea-Si 

• Pasionat
  • Group: Members
  • Interests:BMW

Posted 09 December 2017 - 01:24

View Postunvicont, on 09 December 2017 - 00:30, said:

- nu ai platit impozit?
- 2200 roni e un mizilic pe langa totalul taxelor si impozitelor directe si indirecte pe care le platesti intr-un an catre stat :huh:

Uite tu esti unul din aia care nu poate sa doarma noaptea de grija altora. Vorba vechiului proverb " Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"

Stim cu totii suma taxelor si impozitelor platite anual catre star direct sau indirect de fiecare din noi macar nu ma arde la impozitul masinilor sa am o portita sa ma bucur de ele.
0

#102 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 09 December 2017 - 02:25

@Cosmine46
Stiu ce inseamna comunism, sunt un pic mai vechi, am prins destul de bine si acele vremuri

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
0

#103 User is offline   klin89 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 December 2017 - 02:34

Un lucru e clar, daca vor scadea impozitele, vor creste preturile la masini cu motor mare, iar cum la noi in romanica, ce se da cu o mana se ia cu alta.. eu as fi foarte rezervat. Asa ca sa ne vedem de treaba noastra, asteptam vestile noi si apoi vedem, ori o tinem pe cumatra, ori o schimbam.
0

#104 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 09 December 2017 - 07:22

View Postklin89, on 09 December 2017 - 02:34, said:

Un lucru e clar, daca vor scadea impozitele, vor creste preturile la masini cu motor mare, iar cum la noi in romanica, ce se da cu o mana se ia cu alta.. eu as fi foarte rezervat. Asa ca sa ne vedem de treaba noastra, asteptam vestile noi si apoi vedem, ori o tinem pe cumatra, ori o schimbam.

posibil sa creasca preturile la cele mai vechi de care pomenea colegul cosmine46, un 3.0 din 2015 e in jur de 30k euro si nu cred ca va urca mai mult, sunt putini cred din cei care dau suma aia pe un 2.0 si din cauza impozitului nu isi iau un 3.0, e doar o parere, ramane sa vedem ce facem cu, cumatra, eu probabil ca nu voi da e90-ul, ne-a slujit bine, a fost credincios :good: , poate mai aduc un 3.0 langa el :rolleyes:
0

#105 User is offline   danypop 

• Membru

Posted 09 December 2017 - 09:57

Te-ai mira sa vezi că sunt persoane ce dau 5-60.000 pe un seria 5 sau 7-80.000 pe un X5 și aleg motorul de 2000 cmc tocmai din cauza impozitului la motorul de 3000 cmc. Și apropo ,probabil că nu va creste prețul mașinilor cu motoare de 2.5-3.0 însă se vor vinde mai repede/multe că până acum, tot din acest motiv:cumpărătorul are 30.000 de mașina însă nu vrea sa plătească anual 500 euro impozitul.

This post has been edited by danypop: 09 December 2017 - 10:00

0

#106 User is offline   unvicont 

• Fan

Posted 09 December 2017 - 12:55

View PostMircea-Si, on 09 December 2017 - 01:24, said:

Uite tu esti unul din aia care nu poate sa doarma noaptea de grija altora. Vorba vechiului proverb " Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"

Stim cu totii suma taxelor si impozitelor platite anual catre star direct sau indirect de fiecare din noi macar nu ma arde la impozitul masinilor sa am o portita sa ma bucur de ele.

Referitor la: "... am si avut dar n-am conceput sa platesc 2200 ron impozit catre statu..." ... speram sa divulgi artificiul prin care probabil ai reusit sa "fentezi".

Nu mi-am permis sa cuget despre plata sau neplata impozitului si sa fac vreo analogie sau caracterizare succinta despre capacitatile tale intelectuale.
0

#107 User is offline   drujbex 

• Membru

Posted 09 December 2017 - 13:58

View Postryoraul, on 08 December 2017 - 21:10, said:

Votul a fost o obligatie pe vremea comunistilor, sau ai ramas in trecut?

mai citeste o data ce ai scris.

mai zicea cineva ca e dementa sa reduci impozitul la motoare mari pt ca avem infrastrctura de cacat sau ni se va pune viata in pericol de catre cei care cumpara astfel de masini si nu le intretin corespunzator.

ganditi-va putin la genu de om caruia nu i-ar pasa de chestiuni plictisitoare cum ar fi siguranta sa sau a celorlalti participanti la trafic, el vrea doar sa aiba v8... nu cumva isi cumpara si acum v8 si il are scos de la impozit sau il tine la bulgari? orice masina sub 3000 de euro de pe olx cu motor mai mare de 3000 e scoasa de la impozit.

e strict treaba RAR / guvern (prin legi) sa ii oblige pe toti sa aiba masini sigure si cu poluare conforma.

0

#108 User is offline   drujbex 

• Membru

Posted 09 December 2017 - 17:17

mesaj sters, credeam ca nu s-a publicat precedentul

This post has been edited by drujbex: 09 December 2017 - 17:17

0

#109 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 10 December 2017 - 18:19

Au început protestele?

Lăsați impozitul ca e praf in ochi, sa ne atragă atenția de la justiție.

Care a dat minus sa fie bărbat sa zică de ce. O inițiativa de genul asta cu impozitele, când țara pur și simplu a explodat e fix pix pe lângă ce mânăresc ăștia.
5

#110 User is offline   lowlife 

• Senior

Posted 12 December 2017 - 21:22

Gataaa, s-a dus minunea: http://adevarul.ro/n...60ab/index.html

Taxa care înlocuiește timbrul de mediu va intra în vigoare în martie 2018, a afirmat marți ministrul Mediului, fără a putea preciza care va fi noua formulă de calcul a acestei noi taxe auto.

În cadrul audierilor din comisiile de specialitate pentru aprobarea bugetului ministerului de resort pe anul viitor, ministrul Grațiela Gavrilescu le-a spus parlamentarilor că înlocuirea timbrului de mediu se va face înainte de aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli a Administrației Fondului pentru Mediu (AFM). "Bugetul AFM va fi aprobat undeva în martie — aprilie, anul viitor. Sper ca, până atunci, să avem o înlocuire a Timbrului de mediu, conform directivelor europene. Vrem ca poluarea să fie diminuată. Nu știu cum va ieși forma finală a acestei penalități pentru mașinile care vor polua și sper ca, în martie anul viitor, înainte ca bugetul de venituri și cheltuieli al AFM să fie aprobat, să avem și o formă finală.
Principiul va fi același, adică 'Poluatorul plătește!". Amprenta trebuie să fie neapărat carbonul ca emisie", a spus Gavrilescu.

[...]

În vară, statul avea de restituit cetățenilor 1,42 miliarde de euro, plus dobânda aferentă.

0

#111 User is offline   CosminE46 

• Pasionat

Posted 12 December 2017 - 21:54

pai instituirea unei noi taxe a fost declarata de multa vreme (1-2 luni), nu are nicio treaba cu o posibila scadere de impozit;

era chiar si un alt topic unde s-a dezbatut pe larg problema (acum 1-2 luni)
0

#112 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 12 December 2017 - 22:14

Ba are chiar o foarte mare treaba. Sa zicem ca ai un 530d euro 3. Deja platesti 2000 ron impozit.

Ei vin cu un timbru de mediu anual, sa zicem tot 2000 ron (motor mare euro 3). Nu puteai sa platesti de 2 ori, doua sume exorbitante.

Si au facut o olteneasca, scad impozitele la motoare mari, se compenseaza CRED cu cresterea la motoarele mici, dupa care bum, ne lovesc cu noul timbru de mediu, deasemenea cred ce va fi platit de toata lumea.
0

#113 User is offline   drujbex 

• Membru

Posted 12 December 2017 - 22:17

hahaha, pe cealalta parte (reducerea impozitului) cica alearga prin parlament toti aia de au semnat proiectul de lege, ca ar fi fost pacaliti, n-ar fi inteles de la inceput ca scade "atat de mult" impozitul la masinile cu motoare mari :)))))
tocmai ce au zis la jurnalul economic de la gigi24
0

#114 User is offline   CosminE46 

• Pasionat

Posted 12 December 2017 - 22:20

View PostP.I.M.P., on 12 December 2017 - 22:14, said:

Ba are chiar o foarte mare treaba. Sa zicem ca ai un 530d euro 3. Deja platesti 2000 ron impozit.

Ei vin cu un timbru de mediu anual, sa zicem tot 2000 ron (motor mare euro 3). Nu puteai sa platesti de 2 ori, doua sume exorbitante.

Stai putin, uiti cat era la un 530d euro3 timbrul de mediu acum 1 an? :)) pe vremea aia le-a fost vreo greata sa platesti de 2 ori sume mari (taxa de inmatriculare/poluare/mediu plus impozitul) ? :))

despre noua taxa de mediu momentan nu putem decat sa speculam. nu stim nimic de valoarea ei si mai important poate decat valoarea, despre modalitatea de plata. anual, la prima inmatriculare, la fiecare inmatriculare etc

This post has been edited by CosminE46: 12 December 2017 - 22:21

0

#115 User is offline   pireutz 

• Începător
  • Interests:Calatorii...calatorii...calatorii (nu FEMEI, cum am mai vazut, ca imi ajunge a mea :))) )

Posted 12 December 2017 - 22:25

Se doreste CRESTEREA impozitului la cele sub 2000 cc, si ca sa mascheze golania vor ieftini impozitul la cele peste 2000cc...De ce sa mulga 2-3000 de oameni cand pot sa le dea la bot catorva milioane?...strategie de hoti...
EDIT: imi sopteste cineva ca pragul va fi 2500 cc...

This post has been edited by pireutz: 12 December 2017 - 22:26

0

#116 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 12 December 2017 - 22:27

@Cosmin Pai si ce s-a intamplat cu toate taxele auto din ultimii 10 ani? Au fost declarate ilegale.

Tocmai de aceea, un timbru de mediu (anual, eventual corelat in impozit) suportabil, si echitabil, platit indiferent de unde si cum ai cumparat masina, e solutia pt ei sa nu mai se ajunga la CEDO.

Dar scaderea impozitelor de fapt vrea sa aiba alt efect, inmatricularea cat mai multor masini pe Ro, si nu la vecini (cu scopul final de a le arde cu timbrul de mediu).

Oricum, ceva bun nu poate sa iasa, din tot circul asta din 2017.

This post has been edited by P.I.M.P.: 12 December 2017 - 22:27

0

#117 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 13 December 2017 - 11:41

Bun, se pare ca e abia la stadiul de proiect toata legea asta cu impozitele.

Ce zic ei, e ca vor sa aduca masinile inmatriculate in alte tari (BG), inapoi pe RO.

Mai ramane problema celor care circula fara impozit platit. Fara fiscal oricum nu le mai poti baga din 2018 inapoi in sistem.

USR se pare ca sustine proiectul (pe ideea inmatricularii inapoi in RO a bulgaroaicelor).

Desi, lectia de istorie ne spune ca in 6-12 luni, impozitul poate fi marit la loc, tot peste noapte.
0

#118 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 15 December 2017 - 11:27

Hai ca nici noua taxa nu o sa fie prea mare http://m.digi24.ro/s...axa-auto-845644
-5

Share this topic:

• 6 Pages +
  • « First
  • 4
  • 5
  • 6
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro