Jump to content

Consum X3 F25


bhooo

Recommended Posts

  • 8 months later...

Și pe mine ma ĂŽngrijoreazĂŁ consumul la x3-f25 xdrive 2l 184 cai

Azi am alimentat 30 l dupĂŁ ce am fĂŁcut full și am pus kilometrajul la 0 am constat cu stupoare ca am fĂŁcut doar 250 km cu 30l

Țin sa menționez ca din ĂŁștia 250km maxim 50 au fost fĂŁcuți ĂŽn afara orașului restul tot pe oraș

Cine sa lauda ca scoate cu x3-f25 xdrive 2l consum de 6-7 sa ĂŽmi zicĂŁ și mie cum reușește

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Salutare dragi colegi.

 

Masina- BMW X3M F25 20d, 2015, cutie automata, tractiune integrala, 71.000 km.

 

Luna trecuta (august 2020) am mers la reprezentatnta BMW Filaret, pentru a schimba consumabilele(filtre, ulei).

BMW a lasat o campanie tehnica de rechemare in service, ce presupune reparatia unor probleme la modulul EGR + optimizarea managementului de apa

- se pare cĂŁ la rĂŁcitorul gazelor de evacuare recirculate (rĂŁcitor EGR) pot sĂŁ aparĂŁ scurgeri de-a lungul

duratei de viațĂŁ a acestuia.Acestea pot cauza focare locale ĂŽn rĂŁcitorul gazelor de evacuare(rĂŁcitor EGR) sau chiar incendierea autoturismului.

 

Prin urmare am schimbat consumabilele + racitorul EGR + optimizarea managementului de apa.

 

Pana sa schimbt toate cele de mai sus, mie masina imi consuma in oras undeva intre 9-10% maxim, iar in afara 6.5 -7.5%.

Consuma atata de putin, pentru ca nu o bruscam si nu am tendinta sa am "talpa grea".

Dupa ce am schimbat toate cele de mai sus, masina imi consuma in oras intre 12-14%, iar in afara sub 8-9%.

 

 

 

A mai schimbat cineva consumabilele de mai sus, si ca urmare i-a crescut si consumul de carburant?

Are cineva idee de la ce anume ar putea sa-mi fi crescut consumul?

 

Daca ma puteti ajuta cu o informatie, v-as fi recunoscator. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut ! X3 F25 2013, 184 Cp, Xdrive, Cutie automata...Mers preponderent in Buzau (nu e aglomerat ca Bucurestiul), consum 9.3-9.5...de la plin la plin, iar exterior, Buzau-Suceava dus intors...7.2-7.4 calculat tot din plin in plin. Mentionez ca am mers cu familia, adica nu sportiv, mers decent...afara 120-130, localitati 80.

 

Stimabililor, vouĂŁ cat va consuma maĂâ˘ina?

Eu am achiziĂâşionat de maxim o luna, un X3 F25, 2014, 190cp xdrive.

 

Adevarul e ca am mers 80% numai in Bucuresti, drumuri de 20km dus-Întors pe zi. Din diverse motive nu am apucat sa ii fac consumul real la pompa, dar am impresia ca Îmi consuma 12-15% la câta motorina am bagat. In computerul de bord, Îmi spune ca media e 9,6%.

 

Este oricum mult peste ce am mai citit eu pe forumuri sau ce mi-au zis alĂâşi prieteni cu maĂâ˘ini mai mari. Mai ales ca e diesel, si la cum merg eu, adicĂŁ niciodatĂŁ in sport, nu ĂŽnĂâşeleg daca am fost fost pĂŁcĂŁlit ca o sa consume 5-7% mediu...

 

AlĂâşi posesori pe aici care m-ar putea lĂŁmuri cat consuma la ei?

 

MulĂâşumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, la al meu X4 F26 20d (B47 190 cai) pe ultimii 1000 km facuti iarna 80% in Bucuresti cu rotile de iarna pe 17 am consum mediu de 11.3 (condus energic), ceea ce pare a se incadra in media pe care am vazut-o pe acest thread si mi se pare ok. Probabil acum cand voi trece pe rotile de vara de 20 va ma creste putin.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.