Jump to content

Sfat achizitie X1


Fibra

Recommended Posts

Salutare! Am nevoie de sfatul dumneavoastra in legatura cu urmatoarea situatie:

 

M-am hotarat sa achizitionez o masina si am vazut un X1 (prima inmatriculare 2012). Vanzatorul m-a lasat sa o conduc vreo 5 km. Fiind prima data cand conduc o masina automata si mai ales fiind complet atehnic, mi s-a parut ca merge ok. (dar mie mi se pare ca merge ok si o masina de 75cp cu 15 ani vechime, atata vreme cat nu se aud zgomote ciudate). In afara de bara fata/spate zgariate nu am observat alte probleme. Mi-a mentionat printre altele ca masina nu mai are filtru de particule si ca are stage one.

 

Am citit topicul cu eventualele probleme ce ar putea aparea, m-a cam speriat chestia aia cu distributia, dar am decis ca o pot schimba eu (tinand cont ca are 220.000 km).

 

Tinand cont de pret (12.000), am hotarat sa trec peste problemele respective si sa iau masina. L-am sunat astazi, i-am spus ca ma intereseaza, dar ca vreau inainte sa o duc la BMW pentru o diagnoza. (pe mine ma interesa pentru distributie). Cand a auzit mi-a taiat-o scurt, ca nu o pot duce la reprezentanta, ca nemaiavand filtrul de particule, si fiind umblat in soft ca sa-i mareasca puterea de la 177 la 210 cp, o sa-i opreasca masina acolo, ca nu te mai lasa sa pleci cu ea, ca sa o duc oriunde dar nu acolo.

 

Eu as putea sa ma duc la un prieten mecanic la service, dar nu prea-mi vine sa cred povestea lui si nici nu vreau sa ma duc doar de dragul de a ma duce.

 

Chiar asa "baieti rai" sunt cei de la reprezentanta, sau are probleme grave? Clar nu imi doresc o masina cu care cineva nu te-ar mai lasa sa iesi pe poarta cand te duci sa-i faci o diagnoza!

 

Sper ca nu am fost prea plictisitor! Va multumesc!

Edited by Fibra
Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva, nu are de ce sa ii opreasca masina acolo.

Nici la RaR nu iti opresc masina, doar daca e furata sau are cine stie ce bomba in ea.

Pune un link cu masina sa o vedem si noi.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca o sa vina cineva sa o cumpere. Din pacate asta e lumea in care traim. Numai tepari si samsari.

Sa nu cumperi o masina de 12-13k euro fara test la reprezentanta. Macar asa verbal sa fie de acord proprietarul, altfel dai reject si cauta alta. Bafta

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte. Caut altceva. Nu ma mai complic.

 

Nu exista asa ceva, nu are de ce sa ii opreasca masina acolo.

Nici la RaR nu iti opresc masina, doar daca e furata sau are cine stie ce bomba in ea.

Pune un link cu masina sa o vedem si noi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Nu mai gasesc anuntul, dar am pozele in telefon daca va ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai conteaza pozele, important este sa fii tu impacat si sa fii atent ce cumperi.

Evita samsarii si ââŹĹjmecherasiiââŹÂ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult! Nu v-as fi scris. Citesc de cateva zile cam tot ce am gasit pe aici referitor la masina care ma interesa, dar "povestea" de astazi m-a determinat sa va cer sfatul. Chiar nu mai stiam daca am eu o problema si mi se pare ca toata lumea vrea sa pacaleasca pe toata lumea, sau ...

 

Pana la urma aveti dreptate, eu dau banul asa ca verificam unde vreau eu (ca a fiu eu linistit si impacat), ca el va fi linistit cand o vinde.

 

Va multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Nu v-as fi scris nu pentru ca e rau sa ceri un sfat, mai ales ca eu, desi am 11 ani de cand sofez stiu ca masina are 3 pedale, 4 roti, un volan si un schimbator. Acum am vazut ca-s si cu 2 pedale...

Dar asa cum am prezentat povestea se intelege ca nu eram chiar convins ca nu e pacaleala. Mai degraba cautam pe cineva care sa ma convinga ca este bine.

Caut masina de vreo luna.

Am mai avut propus2 2 passat si o octavia din Germania, dar pe baza vin-ului am aflat ca au fost lovite (reparatiile le vedea in istoric), asa ca le-am refuzat din start. (la asta nu am vin).

De fapt v-am cerut sfatul pentru ca am impresia ca m-am cam saturat sa astept, sa fiu prea pretentios, si imi era teama ca fac vreo prostie. Voi nefiind implicati puteti fi obiectivi.

Link to comment
Share on other sites

lucrurile sunt simple, fie ca cumperi un bmw fie ca cumperi orice alta marca:

 

1. cauta o masina stock, pana si niste jante care nu sunt originale ar trebui sa iti ridice semne de intrebare (asta daca nu e vreo masina de performanta care are niste jante de 1000-2000 de euro bucata)

2. daca vanzatorul refuza test la masina, cauta altceva, nu conteaza motivele, daca nu are nimic de ascuns nu va refuza testul

3. daca iei de la vanzator privat, fara garantie, neaparat fa-i o verificare

4. daca te pricepi cat de cat la masini iti vei da seama daca este samsar de masini sau nu (pe baza anuntului de pe net, pozele din anunt, starea masinii, de obicei impecabila)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce vrajeala ieftina! BMW nu are voie sa-i opreasca masina in service deoarece este proprietatea lui privata si face ce vrea cu masina lui. O poate tuna la 293718319371 de cai, o poate conduce cu 20 km/h sau ii poate da foc in fata blocului. Nimeni nu are ce sa-i faca! Cauta alta masina, asta suna a taran tepar.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce vrajeala ieftina! BMW nu are voie sa-i opreasca masina in service deoarece este proprietatea lui privata si face ce vrea cu masina lui. O poate tuna la 293718319371 de cai, o poate conduce cu 20 km/h sau ii poate da foc in fata blocului. Nimeni nu are ce sa-i faca! Cauta alta masina, asta suna a taran tepar.

 

Nu stiu la noi, dar in Germania daca ai probleme la directie, nu o scoti din service, nici pe platforma cred.

Link to comment
Share on other sites

Romulus, intre noi si Ghermanistan e o diferenta ca de la cer la pamant. Nu comparam o tara de lumea a 2-a unde mai mult de 55% din populatia tarii merge la WC in fundul curtii cu o tara care conduce EU ;) In Romania cu spaga treci si ITP fara faruri, placute si roti... Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Posibil, dar asta stim din statistici. Nu stiu de ce, dar imi vine greu totusi sa cred ca sunt 55% din populatie. Statisticile sunt facute dupa dorinta de a avea un rezultat sau altul.

 

Am vazut recent spus intr-un interview despre statisticile din aviatie (Mary Schiavo)... Ca sunt nu stiu cat mai sigure decat drumul pana la aeroport. Adevarat, dar irelevant cand vorbesti de accidente. Per drum, esti de 10 ori mai in pericol sa mori in avion decat in masina. Statisticile se fac astfel incat sa deserveasca un scop.

 

O sa aflam ca 55% din romani au toaleta in curte, adevarat, dar din ei, 67% au si centrala electrica si toaleta in casa. Samd. Nu cred in statistici din astea sterile fara explicatii si fara context.

Link to comment
Share on other sites

Posibil, dar asta stim din statistici. Nu stiu de ce, dar imi vine greu totusi sa cred ca sunt 55% din populatie. Statisticile sunt facute dupa dorinta de a avea un rezultat sau altul.

 

Am vazut recent spus intr-un interview despre statisticile din aviatie (Mary Schiavo)... Ca sunt nu stiu cat mai sigure decat drumul pana la aeroport. Adevarat, dar irelevant cand vorbesti de accidente. Per drum, esti de 10 ori mai in pericol sa mori in avion decat in masina. Statisticile se fac astfel incat sa deserveasca un scop.

 

O sa aflam ca 55% din romani au toaleta in curte, adevarat, dar din ei, 67% au si centrala electrica si toaleta in casa. Samd. Nu cred in statistici din astea sterile fara explicatii si fara context.

 

:offtopic:

Offtopic legat de achizitionare unui X1, dar legat de raspunsul de mai sus, si eu sunt de acord ca statisticile fara context nu valoreaza nimic. Este o carte bunicica pe tema asta: "How to lie with statistics". Nu zic ca nu e utila statistica (ba dimpotriva), dar fara context poti sa o faci sa iti dea exact raspunsul pe care-l vrei.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am nevoie de sfatul dumneavoastra in legatura cu urmatoarea situatie:

 

M-am hotarat sa achizitionez o masina si am vazut un X1 (prima inmatriculare 2012). Vanzatorul m-a lasat sa o conduc vreo 5 km. Fiind prima data cand conduc o masina automata si mai ales fiind complet atehnic, mi s-a parut ca merge ok. (dar mie mi se pare ca merge ok si o masina de 75cp cu 15 ani vechime, atata vreme cat nu se aud zgomote ciudate). In afara de bara fata/spate zgariate nu am observat alte probleme. Mi-a mentionat printre altele ca masina nu mai are filtru de particule si ca are stage one.

 

Am citit topicul cu eventualele probleme ce ar putea aparea, m-a cam speriat chestia aia cu distributia, dar am decis ca o pot schimba eu (tinand cont ca are 220.000 km).

 

Tinand cont de pret (12.000), am hotarat sa trec peste problemele respective si sa iau masina. L-am sunat astazi, i-am spus ca ma intereseaza, dar ca vreau inainte sa o duc la BMW pentru o diagnoza. (pe mine ma interesa pentru distributie). Cand a auzit mi-a taiat-o scurt, ca nu o pot duce la reprezentanta, ca nemaiavand filtrul de particule, si fiind umblat in soft ca sa-i mareasca puterea de la 177 la 210 cp, o sa-i opreasca masina acolo, ca nu te mai lasa sa pleci cu ea, ca sa o duc oriunde dar nu acolo.

 

Eu as putea sa ma duc la un prieten mecanic la service, dar nu prea-mi vine sa cred povestea lui si nici nu vreau sa ma duc doar de dragul de a ma duce.

 

Chiar asa "baieti rai" sunt cei de la reprezentanta, sau are probleme grave? Clar nu imi doresc o masina cu care cineva nu te-ar mai lasa sa iesi pe poarta cand te duci sa-i faci o diagnoza!

 

Sper ca nu am fost prea plictisitor! Va multumesc!

 

Salut! Daca ai timp si, eventual, un prieten sau o ruda de incredere, cauta.ti masina visata pe site.uri dedicate din Germania, gen mobile.de. Gasesti dealeri seriosi si la 12000€ iei o masina garantata. Am luat in iarna o bijuterie de x1 de 4 ani cu 58000 km si am cheltuit undeva la 18000 cu tot cu taxele din Romania pentru inmatricularea definitiva. Merita; faci si o excursie de 4 zile intr.o tara civilizata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.