Jump to content

Instalatii gpl - avantaje si dezavantaje


Recommended Posts

Am o intrebare, am vrut sa fac consumul la masina si am mers pana am ramas fara benzina. Din momentul acela nu mi se mai stinge iconita cu semnul motorului din bord.Un mecanic mi-a spus ca nu este nici o problema o sa se stinga, iar altcineva ca trebuie sa ma duc la un service sa mi-l reseteze din computer.Ce sa fac? Poate fi si o problema grava la motor? Am mers vreo 60 km cu ea asa.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am o intrebare, am vrut sa fac consumul la masina si am mers pana am ramas fara benzina. Din momentul acela nu mi se mai stinge iconita cu semnul motorului din bord.Un mecanic mi-a spus ca nu este nici o problema o sa se stinga, iar altcineva ca trebuie sa ma duc la un service sa mi-l reseteze din computer.Ce sa fac? Poate fi si o problema grava la motor? Am mers vreo 60 km cu ea asa.

eroarea este _presiune scazuta in sistemul de alimentare_poti merge cu el asa nu e o problema dar ar fi bine sa-l resetezi pe un tester, la mine sta mereu aprins deoarece am instalatie GPL iar cand merg pe gaz nu am presiune in sistemul de alimentare cu benzina, si i-mi da eroare, il resetez si se aprinde din nou(no problem)

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare, am vrut sa fac consumul la masina si am mers pana am ramas fara benzina. Din momentul acela nu mi se mai stinge iconita cu semnul motorului din bord.Un mecanic mi-a spus ca nu este nici o problema o sa se stinga, iar altcineva ca trebuie sa ma duc la un service sa mi-l reseteze din computer.Ce sa fac? Poate fi si o problema grava la motor? Am mers vreo 60 km cu ea asa.

 

salut ! aceiasi problema o am si eu ! din cate am inteles, atunci cand se trece de la benzina la gaz da o eroare pe una din sondele lambda si se incurca in stiinta computerul masinii si de aia da eroarea. nu e o problema atata timp cat masina functioneaza corect. am de cateva zile gpl pe masina si sunt f multumit. instalatia e BRS si baietii de acolo mi-au zis ca nu am eu masina pentru instalatia aia, adica poate mult mai mult. bafta si consum redus !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pentru cei ce stau pe ganduri...

 

320i 1995 , Gazul instalat la italieni in 2001,

Sa mers pe gaz 11 ani si 150.000km cel putin ,dintre care ai mei 100.000

singurul dezavantaj este demarajul puuuutin mai slab, in rest numai avantaje

Motorul merge ca nou, noxe zero,

200 km/h - eazy.

economie la buzunar 35-40%

Si poate cel mai important : ulei motor sinthetic 5w40 Liqui Moly

 

si sa nu uitam ca interesele unora sa ardem benzina sint mari mari.

 

iar ca strica GPL motorul este un MIT.

o instalatie montata ca lumea nu scapa gaze si nici nu miroase.

 

sanatate si km multi

Link to comment
Share on other sites

BMWul e BMW si gazul e gaz.....ce-mi plac vorbele astea....

P.S. Dacia e Dacie....

 

leru-i ler....si iara ler...a inviat postu dupa 2 ani

 

Am o intrebare, am vrut sa fac consumul la masina si am mers pana am ramas fara benzina. Din momentul acela nu mi se mai stinge iconita cu semnul motorului din bord.Un mecanic mi-a spus ca nu este nici o problema o sa se stinga, iar altcineva ca trebuie sa ma duc la un service sa mi-l reseteze din computer.Ce sa fac? Poate fi si o problema grava la motor? Am mers vreo 60 km cu ea asa.

 

 

asta-i tare! pot sa o anonimizez si sa o trimit pe la prieteni?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

M-ar interesa si pe mine montarea unei instalatii de gaz. Din cate am citit, BRC ar fi cele mai bune. Am gasit un service in Alba care este autorizat sa monteze BRC-uri (cel mai aproape de cluj, unde nu sunt). Stie cineva de service-ul din AB ?

 

Stiti cumva cam in ce procent creste consumul efectiv fata de benzina ?

 

Momentan am cam 15 in oras.

 

mersi !

Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa si pe mine montarea unei instalatii de gaz. Din cate am citit, BRC ar fi cele mai bune. Am gasit un service in Alba care este autorizat sa monteze BRC-uri (cel mai aproape de cluj, unde nu sunt). Stie cineva de service-ul din AB ?

 

Stiti cumva cam in ce procent creste consumul efectiv fata de benzina ?

 

Momentan am cam 15 in oras.

 

mersi !

 

 

Salut, ii recomand pe cei de la ecokraftbest Deva, monteaza Tomasetto/Stag,

 

Pot sa iti spun din experienta ca sunt foarte multumit, am un Stag 300+ de mai bine de 20mii km, consumul e undeva la 1 litru in plus urban si mai putin in afara.

La motorul meu urban e undeva la 13, la al tau cu siguranta ceva mai mult. Fiind o instalatie secventiala teoretic nu exista pierdere de putere, e calculat din soft... in realitate se comporta forte similiar cu benzina si, la motorul meu cel putin, urca mai repede acul in ture pe gaz, e mai elastic...

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

si eu sunt de aceeasi parere cu butcky :blink: am vrut sa fac si eu aceeasi smecherie, dar am aflat intre timp ca iti creste consumul(de GPL), pierzi putere si tot cam pe la acelasi pret ajungi daca mergi pe gpl sau benzina + putere scazuta, cam nasol, nu prea se merita. si in plus e si o groaza de bani toata smecheria. si totusi, e BMW.

 

Acum sincer....nu prea cunosteti detalii despre instalatii GPL la bmw.Eu o am de 2 ani am un 320i si pot sa spun ca puterea nu sa schimbat,consumul este cu 3 la suta mai mult iar in ceea ce priveste motorul merge si acum la fel de bine ca si atunci.Eu am un Tomasetto stag 300 montata in italia.Sincer eu nu am de ce sa ma plang.

 

e o masina rosie cu numere de DJ.

am fost tentat sa-l provoc, ca sa inteleaga :blink:

 

Si cred ca merita sa-l provoci asta daca stia sa conduca un bmw.Eu unul sunt de parere ca merge asta cel putin la mine.Am un 320i si am mers chiar cu 205.Mai mult nu merge ca sare pe benzina.

Link to comment
Share on other sites

Am condus E30 325i pe gaz , mai mult de 140 nu a mers, am mai condus 740i din 2001 cu instalatie gaz secventiala si m-am facut de tot rasul la semafor cand a facut o detonatie si a plesnit un racord...nu merita!

ori masina era praf,ori tu aberezi !

318i[e46] 200 km/h gpl

are 80 000 km instalatia,masina este in parametri normali,drumuri facute rom-ita-anglia !

 

la care racord a facut detonatia,si cum a fost posibil,asta daca ai vz vreodata o instalatie montata pe un bmw [ma refer intrun service autorizat]?

Edited by MiLLe
Link to comment
Share on other sites

Am condus E30 325i pe gaz , mai mult de 140 nu a mers, am mai condus 740i din 2001 cu instalatie gaz secventiala si m-am facut de tot rasul la semafor cand a facut o detonatie si a plesnit un racord...nu merita!

Nu te contrazic dar eu vorbesc pana unde am reusit sa ajung cu masina mea inainte sa depasesc pragul la care era setata sa treaca pe benzina.Ma gandesc ca ori nu a fost bine reglata ori....alte motive.Oricum sincer eu sunt multumit pana in prezent si este adevarat ce Bmw mai este daca ii pui GPL.Dar ptr mine in acest moment este destul de ok,nu mai am acea nebunie atunci cand l-am cumparat ,....sa fac valurithumbsup.png

 

 

 

ori masina era praf,ori tu aberezi !

318i[e46] 200 km/h gpl

are 80 000 km instalatia,masina este in parametri normali,drumuri facute rom-ita-anglia !

 

la care racord a facut detonatia,si cum a fost posibil,asta daca ai vz vreodata o instalatie montata pe un bmw [ma refer intrun service autorizat]?

 

Ma gandeam eu ca nu sunt singurul care are dreptate.Si la mine excelent,eu am 65 000 cu ea si in continuare nu am ce sa ii reprosez.thumbsup.png

 

M-ar interesa si pe mine montarea unei instalatii de gaz. Din cate am citit, BRC ar fi cele mai bune. Am gasit un service in Alba care este autorizat sa monteze BRC-uri (cel mai aproape de cluj, unde nu sunt). Stie cineva de service-ul din AB ?

 

Stiti cumva cam in ce procent creste consumul efectiv fata de benzina ?

 

Momentan am cam 15 in oras.

 

mersi !

Vezi ca si la Deva este un service foarte bun si nu iti ia scump depinde de cati purcelusi ai la masa.Si eu din cate stiu Tomasetto este o marca mai buna,eu am montat instalatia in Italia,si fac reviziile in Ploiesti.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Bmw e36 touring hidramata ,motor 318i an 1997. Am 35000km pe gpl si sant bucuros de alegerea facuta. Am instalatie Tomasetto, iar consumul in oras este 15% si afara 10-11%.

 

pai cred ca ti-ai recuperat banii nu ? Si e bine sa spui mai mulkte detalii despre ce inseamna bucuros . :thumbsup:

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut! Am BMW si eu l-am pus pe GPL.Daca studiati un pic o sa vedeti ca gazul are cifra octanica 112 si nu 98 ca benzina Sport. Deci permite o comprimare a motorului mai mare fara detonatii. Orice soft de GPL se poate seta dupa

bunul plac si daca umblii un pic in el performantele masinii pot fi mai bune ca pe benzina. Pot sa va spun exact cum merge un BMW pe gaz pentru ca am.Diferentele gaz benzina sunt insesizabile cu instalatie buna si un soft optimizat iar diferentele de bani sunt indiscutabile. Uitati de povestile ca gazul strica motorul, ca merge uscat etc. Documentati-va un pic despre GPL si o sa vedeti ca nu e chiar asa cum zic mecanicii romani. Eu vi-l recomand!

Link to comment
Share on other sites

Eu am o instalatie foarte performanta, PRINS si pot sa zic ca sunt diferente intre benzina si GPL, nu trage la fel, avantajul major este financiar, eu am facut 7000 de km in 3 luni si ceva, acum ca vine iarna nu o sa mai fac atat de multi, dar la vara, cu vantul in plete iar.

 

Consumul e mai mare cu 10 - 15 % pe GPL, plus ca mananca si putina benzina daca merge mult pe oras cu pauze dese. Debitmetrul, senzori si alte chestii se simt mult mai puternic pe GPL in caz ca nu functioneaza cum trebuie. Eu am si ungere la ardere, e un recipient, in care se pune un ulei JML 100 Ron/ Litru, si de acolo se duce singur la motor, 1 picatura la 5 secunde sau ceva de genu asta, deci s-ar mai adauga si costul asta.

Alt avantaj e ca sunt injectoare separate, care sunt garantate 250.000 Km asa ca am scapat de un cost plus ca pompa de benzina se menajeaza la fel si filtrul.

 

Per total economia e undeva la 30 - 40 % la combustibil, care pana la urma se observa, eu sunt incantat, consum in bucuresti intre 12 - 14 L / 100 GPL, am mers cateva saptamani si cu un opel astra 1.4 benzina si tot am scos consum de 9, mixt 220 Km autostrada ( mers sub 120, ploaie, noapte, vant) si 200 bucuresti, asa ca e mult mai convenabil pe GPL dar conteaza mult instalatia, eu sincer nu as fi pus o instalatie atat de scumpa, dar asa a venit masina din Germania.

Link to comment
Share on other sites

detaliaza un pic chestia cu uleiul ca-i interesanta, mai exact ce unge, pune poze daca poti.

 

apoi pompa, cum exact este protejata? ai cumva switch pe ea? filtrul e cantitate neglijabila..

 

Instalatia PRINS are un recipient in care pui ulei ca sa nu fie arderea asa uscata, e ulei special pentru GPL, se amesteca singur cu gazul, e un furtun de la recipentul ala, la motor, trebuie doar sa completez cand se goleste.

 

Pompa de benzina ma gandesc ca nu funcioneaza, atat timp cat merg pe GPL, ca nu consum benzina.

Filtru de benzina e cam 200 Ron, cam cat e revizia la GPL, se face si asta la fiecare 15.000.

 

Ceva in genul asta

 

Uleiul JLM costa cam 100 Ron/ Litru

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

pompa de benzina merge incontinuu cand masina e pe gpl doar injectoarele sunt inchise.De aia e bine sa nu ai mai putin de 10 l in rezervor pt ca risti sa o arzi ea racindu-se cu benzina. In cazul masinii mele cu instalatie Tomasetto

diferentele sunt mici ca demaraj intre benzina si gaz.

 

De la mici pana la insesizabile e cale lunga, asta e dezavantajul, dar nu ma deranjeaza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.