Jump to content

Sfat achizitie F10/F11


tomcrft

Recommended Posts

n-as zice ca sunt inutile; cel putin o lovitura usoara am evitat datorita avertismentului sonor de la frontal collision warning.

 

 

dar as considera alte dotari ca fiind mai importante:

- sonorizare minim hifi; sistemul basic chiar e praf

- pilot automat adaptiv (ACC); foarte bun la drumuri lungi, mai ales pe autostrazi

- clima high (la cea basic lipseste auto-recircularea, foarte utila in oras); clima si pt locurile din spate ar fi bonus

- scaune sport sau comfort (cele standard sunt cam seci), cu incalzire

in functie de preferintele personale, mai sunt multe alte dotari posibile pe F10 - poti cauta un catalog pdf de vanzare cu toate optiunile din anul masinii pe care vrei sa o cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, ma gandeam ca daca am M Paket, e lafel de stabila sau poate chiar mai mult decat daca as avea Adaptive Drive.

 

Stiu ca in configurator chiar daca ai pachet M poti selecta suspensie normala.

 

Ma insel?

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/ayJH11t.jpg

 

Are cineva optiunile astea ?

 

- Blind-Spot Detection

- Frontal Collision Warning

- Lane Departure Warning

 

Blind-spot este doar o avertizare in oglinda laterla sau vibreaza si volanul/face zgomot cand este o masina in unghiul mort ?

Lane Departure am inteles ca vibreaza volanul daca iesi de pe linia ta de mers, ceea ce mi s-ar parea enervant (daca este cazul).

 

Vi se par utile ?

 

Pt mine necesar ar fi doar blind-spot-ul si eventual speed limit info.

 

Le am la g30, sunt foarte utile.

 

Lane departure - cine zice ca nu-i util, probabil nu semnalizeaza (tipic smecher cu bmw) cand schimba banda. Pentru ca daca semnalizezi la schimbarea

benzii, nu iti vibreaza volanul. Si oricum vibreaza finut, cred ca si la F10 se poate seta puterea vibratiei. E o chestie utila pe autostrada mai ales

sau la drum intins, in caz ca te prinde oboseala.

Link to comment
Share on other sites

Le am la g30, sunt foarte utile.

 

Lane departure - cine zice ca nu-i util, probabil nu semnalizeaza (tipic smecher cu bmw) cand schimba banda. Pentru ca daca semnalizezi la schimbarea

benzii, nu iti vibreaza volanul. Si oricum vibreaza finut, cred ca si la F10 se poate seta puterea vibratiei. E o chestie utila pe autostrada mai ales

sau la drum intins, in caz ca te prinde oboseala.

 

La G e mult mai buna implementarea decat la F. Am un F07 in familie cu toate minunile pe ea si nu sunt chiar folositoare. De exemplu, asistentul de unghi mort funtioneaza doar de la 50KM/h in sus. Mi se pare aberant... masina are ultimul iLevel.

Link to comment
Share on other sites

Blind spot detection e foarte util, chiar daca te prosteste un pic, la fel si frontal collision warning in situatii limita poate fi folositor, mie mi s-a aprins o singura data in vreo 3-4 luni de cand am masina.

 

Lane Departure te obliga sa mergi foarte corect pe sosele e foarte bun, in orase insa unde fiecare merge pe unde vrea si benzile sunt intercalate de masini parcate, autobuze etc e aiurea sa semnalizezi cand calci cu roata pe marcaj fiindca practic nu schimbi banda.

 

Astea sunt sisteme care functioneaza foarte bine in tari civilizate cu drumuri marcate corespunzator si unde lumea conduce organizat, pentru noi in RO foarte util mi s-ar parea pothole detection.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Blind spot detection e foarte util, chiar daca te prosteste un pic, la fel si frontal collision warning in situatii limita poate fi folositor, mie mi s-a aprins o singura data in vreo 3-4 luni de cand am masina.

 

Lane Departure te obliga sa mergi foarte corect pe sosele e foarte bun, in orase insa unde fiecare merge pe unde vrea si benzile sunt intercalate de masini parcate, autobuze etc e aiurea sa semnalizezi cand calci cu roata pe marcaj fiindca practic nu schimbi banda.

 

Astea sunt sisteme care functioneaza foarte bine in tari civilizate cu drumuri marcate corespunzator si unde lumea conduce organizat, pentru noi in RO foarte util mi s-ar parea pothole detection.

 

Ai mare dreptate. Inafara tarii sunt foarte utile si precise. In Romania, e cam jale. In timisoara sunt mai multe intersectii unde au redesenat benzile, dar nu au sters liniile vechi. Cel putin, nu s-au chinuit deloc. Nici eu nu sunt sigur cateodata, care este banda buna, iar masina vibreaza constant. Asa se face treaba la noi...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Colegii, este diferenta mare intre HiFi / HiFi Pro de pe pre-facelift si Harman Kardon de pe facelift ? A avut cineva ocazia sa compare ?

 

Ma scuzati, dar am o gramada de intrebari in privinta viitoarei masini. Vreau sa fiu sigur ca o aleg pe ceea potrivita si ca o sa imi placa.

Edited by tomcrft
Link to comment
Share on other sites

Asta este lista mea de extras pentru masina. Cum vi se pare ?

 

BMW 5er F10/F11 - 530/535 (x)d - 258/313 ps

 

Must have

Automatic 8-speed Transmission

Dynamic Damper Control (DDC)**

Xenon Lights

Black Panel*

Soft Close*

Navi Professional

Hi-Fi Professional

Confort Seats

M Sport Paket**

 

Good to have

Integral Active Steering

Adaptive Drive

Active Blind Spot Detection

Rear View Camera

Surround View

Speed Limit Info

USB

Automatic Air Conditioning 4 Zones

xDrive**

 

* Not so mandatory

** either M-SportPaket with DDC OR M-SportPaket with xDrive and without DDC

Edited by tomcrft
Link to comment
Share on other sites

E o configuratie care nu merge impreuna, nu te lasa sa alegi in configurator cand iti iei masina.

 

Parca nu poti sa ai adaptive drive combinat cu M paket, sau M paket cu DDC parca.

Era vorba de asa ceva pe un alt forum dar nu mai stiu despre care dintre combinatii era vorba.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza sa fie cat mai stabila pe drum si nu, nu ma tem de tractiune spate (am mai avut bmw si nu am avut nici-o problema).

 

Tocmai de aia ma interesa sa stiu ce se poate combina cu supensia M (care am avut-o pe un E39 si ajuta deja foarte mult sa stea masina nemiscata in curbe si pe drum).

De aia intrebam ce este posibil sa combini, si in caz ca se poate, combinatia ideala mi se pare xDrive cu Adaptive Drive sau suspensie sport si ce se mai poate adauga pe langa.

 

Daca se poate suspensie M + adaptive drive, ar fi demential. Ce stiu sigur este ca nu se poate xDrive + suspensie M, ci doar xDrive si M paket vizual (neincluzand suspensia sport).

 

DDC-ul nu cred ca ajuta pentru stabilitate asa ca iese din calcul. Anuntati-ma daca ma insel.

Edited by tomcrft
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca masina este mult mai rigida si neconfortabila cu suspensie M. Intrebarea este care dintre suspensie sport sau adaptive drive este mai eficienta si tine masina mai bine pe drum ;)

 

Stiu ca adaptive-ul elimina bodyroll-ul (nu stiu cum sa ii zic in romana) dar oare face asta mai bine ca o suspensie sport ?

 

Pe alte forum-uri parerile sunt impartite.

Nu ajunge nimeni la o concluzie care ar fi mai buna pt stabilitatea masini.

Unii zic ca ambele sisteme sunt echivalente, alti spun ca suspensia M este mai buna, alti ca adaptive/dynamic drive-ul este mai bun.

 

Complexa treaba...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.