Jump to content

Instalare BMW connected app


Recommended Posts

Din experienta mea nu merge decat aplicatia pentru Europa si nu iti poti da seama care pentru ce e. Trebuie sa tot probezi sau sa ai noroc din prima

Si tot din experienta, delay-ul e mult mai mare pentru wifi decat pentru date mobile. Daca las telefonul pe wifi uneori nici nu am rabdare. Pe date mobile uneori ajunge comanda si in 5-10 secunde, maxim 25-30

Link to comment
Share on other sites

Ma poate lamuri cineva cum functioneaza inchiderea/deschiderea din connected app? Am avut serviciul activ o luna de proba si nu mi-a mers deloc. Masina cat timp e incuiata, cum comunica cu serverul de unde ar trebui sa-si ia comenzile? Prin ce minune? Exista vreun modul dedicat care poate face trafic pe vreo retea GSM si care e activ tot timpul? Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit functia de doua ori si a mers de fiecare data. Folosirea ventilarii in schimb da foarte multe rateuri. Ieri am facut 3 tentative pana a fost activata. De aici si raspunsul la intrebarea ta, da, masina este practic conectata in continuu la internet astfel ca poate primi si executa comenzile primite de la serverul Connected drive (asta din experienta mea, nu am date tehnice concrete).

P.S. Un bonus pentru aplicatia Android este ca odata lansata o comanda (spre exemplu de ventilare), primesti notificare daca a fost executata cu succes sau nu. Pe IOS, trebuie sa tii telefonul deblocat si sa stai cu ochii pe el, ca sa vezi daca a funstionat sau nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma poate lamuri cineva cum functioneaza inchiderea/deschiderea din connected app? Am avut serviciul activ o luna de proba si nu mi-a mers deloc. Masina cat timp e incuiata, cum comunica cu serverul de unde ar trebui sa-si ia comenzile? Prin ce minune? Exista vreun modul dedicat care poate face trafic pe vreo retea GSM si care e activ tot timpul?

Da, TCB sau ATM - au un fel de SIM embedded . Probabil ca au vreo functie de genul WakeOnLan si cand primesc comanda de la serverul BMW, o executa.

 

Salutare

 

Are cineva situatia mea?

„Opțiunea la distanțĂŁ necesitĂŁ un abonament BMW ConnectedDrive activ. pentru....apelați BMW Assist....”

 

Ceva idei?

Mulțumesc

 

Masina trebuie sa aiba optiunile ConnectedDrive si Remote Services . Daca nu are Remote, poti activa serviciul cu plata in portal.

Link to comment
Share on other sites

Masina trebuie sa aiba optiunile ConnectedDrive si Remote Services . Daca nu are Remote, poti activa serviciul cu plata in portal.

 

ConnectedDrive are, acolo am primit codul de activare. Remote Services o să mă duc să verific.

 

Nu găsesc lista cu prețul abonamentelor. Am intrat pe bmw.ro/conectare.....

Ai idee de prețuri?

 

Late edit.

Nu am Remote Services. :((((

http://i68.tinypic.com/23tfz5.jpg

Edited by phantomas
Link to comment
Share on other sites

Ca sa am totul funcțional am fĂŁcut cont pe connected drive uk , și am platit abonament pe 1 an pt online . Pe serverul de Romania nu ai decât remote services restul serviciilor "sperĂŁ cei de la BMW Ro" sa fie implementate ĂŽn a doua jumĂŁtate a lunii septembrie . DacĂŁ aveți nevoie de info suplimentar va pot ĂŽmpĂŁrtĂŁși pașii urmați .
Link to comment
Share on other sites

ConnectedDrive are, acolo am primit codul de activare. Remote Services o sĂŁ mĂŁ duc sĂŁ verific.

 

Nu gĂŁsesc lista cu prețul abonamentelor. Am intrat pe bmw.ro/conectare.....

Ai idee de prețuri?

 

Late edit.

Nu am Remote Services. :((((

http://i68.tinypic.com/23tfz5.jpg

 

Nu iti apare Remote services in meniul din idrive . Este un serviciu pe care il cumperi din portal dupa ce ti-ai facut cont. Asta daca nu il ai ca optiune a masinii din fabrica .

Cu Remote Services poti folosi diferite functii prin aplicatia BMW Connected.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, am incercat de nenumarate ori sa inregistrez masina in cont (facut pe UK), bag vinul masinii (x3 model 2016) imi zice ca au trimis cod si sa verific pe masina, si de fiecare data cand merg la masina nu primesc nimic in decurs de 4 ore, stie cineva vreo parere ?

 

ĂncearcĂŁ options>update services din meniul connected drive

Link to comment
Share on other sites

Bai fate... Am gasit un buton in app ceva legat de 3D remote nu stiu ce.

 

Dau pe el si se inchide aplicatia.

 

Acum nu mai am masina in garaj. Trebuie imperecheate din nou.

 

Un fel de buton de autodestruct....

 

Ce prostie!!!

 

L.E. A reaparut masina! Dar a disparut butonul de 3D nu stiu ce

 

Pfff. Serioasa treaba

Link to comment
Share on other sites

Bai fate... Am gasit un buton in app ceva legat de 3D remote nu stiu ce.

 

Dau pe el si se inchide aplicatia.

 

Acum nu mai am masina in garaj. Trebuie imperecheate din nou.

 

Un fel de buton de autodestruct....

 

Ce prostie!!!

 

L.E. A reaparut masina! Dar a disparut butonul de 3D nu stiu ce

 

Pfff. Serioasa treaba

 

Eu am Remote 3D si imi merge doar in Germania. Functii pentru nemti...

Link to comment
Share on other sites

am incercat, dar nu pot accesa aceasta optiune, apas dar nu se intampla nimic.

 

Salut, pana la urma am rezolvat, masina era inregistrata in baza de date de pe Romania, am cerut stergerea ei, acum sunt inregistrat pe UK este totul in regula functioneaza, vremea, internet, remote service, care le-am achizitionat ptr o luna, urmand a le cumpara in continuare.

Succes tuturor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut! Stie cineva cand vor da drumul la connected drive si pe Romania? Acum am un cont de Germania si se intampla sa am un delay in a activa functiile din aplicatie(in plus localizarea masinii ba functioneaza ba nu). Inteleg ca acest delay este cauzat de serverul din Germania care preia comenzile..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am banuit ca in momentul in care vor da drumul pe Romania vor fi rezolvate problemele pe care le avem acum cu aplicatia(delay comanda data din aplicatie, localizare autovehicul..). Tot legat de aplicatia Connected: eu nu am acea functie 3D... este o functie care este activa numai pentru anumite tipuri de Bmw sau este altceva?(eu detin un F15 din 2015)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Conteaza tipul sistemului de infotainment. Pe F a fost pus si idrive 4 si idrive 5, iar 5 este mai rapid. Era parca si o explicatie pe unul din topicurile de aici in care se explica ca de fapt difera tipul conexiunii utilizate (sper ca nu gresesc).

 

 

NBT EVO (Evolution) was released starting in 2016 and represented the first major change in the operational logic of iDrive since being introduced in 2001. The familiar vertical list of text menus was replaced by a horizontal set of dynamic tiles, each able to show real time information. This update saw major updates to the iDrive hardware, including the ability to interact with the system via touch screen for the first time. BMW's Connected Drive services were further enhanced with this upgrade to the iDrive system, and the TCB module was replaced with a newer, faster ATM module

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.