Jump to content

Instalare BMW connected app


Recommended Posts

Cred ca trebuie sa cumperi abonament “Connected Pckage” pentru a avea acces la apps.

Sunt vreo 3 tipuri S, M, L. L costa vreo 79£

 

Cred ca e mai ok sa iti faci cont pe Germania, sunt mai ieftine putin decat pe UK. UK nu mai e in UE si se plateste TVA.

 

Mulțumesc Claudiu F.

La mine e disponibil doar L la £79, insa nu scrie nimic despre activarea "apps".

Din cate vad nici tu nu știi sigur...

Ai incercat tu si merge?

Mie mi-a spus cineva de la o reprezentanțĂŁ ca le-ar invalida chiar BMW, vazand ca masina e ĂŽnmatriculatĂŁ in RO (chiar dacĂŁ ai cont ĂŽn altĂŁ țarĂŁ).

 

Am cont pe UK pt ca sa am meniul ConnectedDrive in englezĂŁ (ca tot meniul masinii?, daca fac cont pe DE, totul va fi ĂŽn germanĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc Claudiu F.

La mine e disponibil doar L la £79, insa nu scrie nimic despre activarea "apps".

Din cate vad nici tu nu știi sigur...

Ai incercat tu si merge?

Mie mi-a spus cineva de la o reprezentanțĂŁ ca le-ar invalida chiar BMW, vazand ca masina e ĂŽnmatriculatĂŁ in RO (chiar dacĂŁ ai cont ĂŽn altĂŁ țarĂŁ).

 

Am cont pe UK pt ca sa am meniul ConnectedDrive in englezĂŁ (ca tot meniul masinii?, daca fac cont pe DE, totul va fi ĂŽn germanĂŁ.

 

Ai nevoie de "Remote Services" pentru a putea vedea date din masina in aplicatia MyBMW, care pana anul acesta era 29 EUR pe an, eu cu atat l-am reinnoit in ultimii 4 ani .

Acum vad ca aceste servicii sunt disponibile in pachetul "Connected Booster L" la un pret de 89 EUR /an.

 

Tot pachetul contine:

BMW Online

 

Charging: eDrive Dienste

 

Amazon Alexa Car Integration

 

Navigation

 

Online-Sprachverarbeitung

 

Parking: On-Street Parking Information

 

Remote Services

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de "Remote Services" pentru a putea vedea date din masina in aplicatia MyBMW, care pana anul acesta era 29 EUR pe an, eu cu atat l-am reinnoit in ultimii 4 ani .

Acum vad ca aceste servicii sunt disponibile in pachetul "Connected Booster L" la un pret de 89 EUR /an.

 

Tot pachetul contine:

BMW Online

 

Charging: eDrive Dienste

 

Amazon Alexa Car Integration

 

Navigation

 

Online-Sprachverarbeitung

 

Parking: On-Street Parking Information

 

Remote Services

 

 

andrei_alin2000, ĂŽntrebarea mea era despre "apps" , nu despre afisarea datelor despre mașinĂŁ in MyBMW. Aceste date + Remote Services le am deja in aplicație.

Posibil sa nu ma fi facut bine ĂŽnțeles.

Ma interesa de ce aplicații ("apps") de genul Spotify nu le mai gĂŁsesc in ID6, si de ce nu pot sa bifez casuta "apps" atunci cand adaug un nou dispozitiv in ID6.

Link to comment
Share on other sites

daca ma poate ajuta cineva, am achizionat un x3 g01, idrive 6, am cumparat acel pachet L de pe bmw uk, pot folosi functiile din aplicatia mobila insa pe masina in store primesc mesajul " the BMW connectedrive store is no longer available in this vehicle, book or renew your services" incerc sa activez carplay pentru ea. Edited by Handrei
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc Claudiu F.

La mine e disponibil doar L la £79, insa nu scrie nimic despre activarea "apps".

Din cate vad nici tu nu știi sigur...

Ai incercat tu si merge?

Mie mi-a spus cineva de la o reprezentanță ca le-ar invalida chiar BMW, vazand ca masina e înmatriculată in RO (chiar dacă ai cont în altă țară).

 

Am cont pe UK pt ca sa am meniul ConnectedDrive in engleză (ca tot meniul masinii?, daca fac cont pe DE, totul va fi în germană.

 

Eu nu am achizitionat pachetul respectiv, nu ma intereseaza sincer. La Apps vad doar Alexa, nimic altceva. Eu vreau sa am Carplay in schimb, care costa 300Eur in BMW Shop DE (costa 300 lire plus TVA daca ai cont de UK). Am cont pe Germania, masina inregistrata acolo, si meniul in masina e in continuare in engleza, inclusiv cel din Connected Drive. Nu s-a schimbat limba, desi am trecut de la cel de pe UK.

 

daca ma poate ajuta cineva, am achizionat un x3 g01, idrive 6, am cumparat acel pachet L de pe bmw uk, pot folosi functiile din aplicatia mobila insa pe masina in store primesc mesajul " the BMW connectedrive store is no longer available in this vehicle, book or renew your services" incerc sa activez carplay pentru ea.

Ciudat... ai masina mutata pe contul respectiv? Daca masina a ramas pe vechea locatie, probabil asta e cauza.

 

PS: Pentru Carplay, daca masina nu e deja echipata cu Carplay Preparation, acel pachet L nu e suficient. Va trebui sa cumperi Carplay Preparation din store ca sa mearga (300EUR).

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am achizitionat pachetul respectiv, nu ma intereseaza sincer. La Apps vad doar Alexa, nimic altceva. Eu vreau sa am Carplay in schimb, care costa 300Eur in BMW Shop DE (costa 300 lire plus TVA daca ai cont de UK). Am cont pe Germania, masina inregistrata acolo, si meniul in masina e in continuare in engleza, inclusiv cel din Connected Drive. Nu s-a schimbat limba, desi am trecut de la cel de pe UK.

...

 

Claudiu F,

Ma interesa de ce aplicații ("apps") de genul Spotify nu le gĂŁsesc in ID6, si de ce nu pot sa bifez casuta "apps" atunci cand adaug un nou dispozitiv in ID6.

 

Mai are cineva vre-o idee?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.