Jump to content

Sfaturi pentru re-montare motor N47


George_12

Recommended Posts

Salutare.

 

De curand am schimbat distributia la N47 de pe 520D facelift 2008. Motorul este gata pentru re-montat.

Totusi am nevoie de cateva sfaturi, si anume:

 

1. Ulei: ma gandesc sa pun (Millers NANODRIVE EE LongLife C3 5w-30)

2. Antigel: nu stiu ce, cum si cat sa pun (si ce culoare) - totusi ma gandeam la OEM BMW si apa distilata (insa nu am detalii despre cum sa fac umplerea corecta)

3. Lichid servo: ?

4. Ulei cutie - manuala: ?

5. Instalatie AC - freon: ?

 

Astept sfaturi.

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

1. Ulei BMW 5W30 full synthetic long life

2. ALbastru cred ca G11 este. OE BMW e perfect, insa nu stiu cum se dilueaza. INtreaba un mecanic, ar trebui sa stie.

3. Lichid Servo Pentosin CHF 11s parca ii zice.

4. Ulei vezi la ZF.

5. Pe OLX gasesti anunturi cu reincarcare si igienizare instalatie. Iti intra cam 600 grame freon R134a in instalatie si sa ii schimbi si solutia din compresor. Cu aparatul dedicat se fac aceste operatiuni in maxim 10 minute

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Nu, iti dai seama ca nu m-am impotmolit, doar ca as vrea sa stiu si parerile celorlati in aceasta vedere si anume ce se foloseste si ce este cel mai indicat de facut. Distributia si tot ce am mai reconditionat a fost facuta cu ajutorul unui prieten, in mare parte stiu ce si cum dar sincer un mic ajutor este binevenit tot timpul, mai ales cand dai un motor jos si il mai si desfaci.

Ma gandeam si la optiunile luate de mine, daca sunt ok. Uleiul de la Millers comparabil cu cel OEM de exemplu etc :)

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca, cu totul se merge pe original in mare parte.

Precizez ca am achizitionat deja uleiul de la Millers. Ai folosit vreodata sau ceva pareri? MILLERS nanodrive mi s-a recomandat de cativa prieteni din Germania ce au service-uri bine cunoscute de tunning, unde o sa fac si remaparea dupa eliminarea filtrului de particule si obturarea egr.

Acestia lasand deoparte uleiul OEM.

Edited by George_12
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Alex_wly: sa stii ca nu am vrut sa fac pe interesantul si sa intreb asa doar de dragul de a o face.

Precizez ca eu sunt in Romania momentan. Daca eram acolo ii intrebam pe ei. Motorul a fost dat jos aici, acasa si sincer unde poti intreba pe cineva in ideea de a primi sfaturi? Aici nu?

Edited by George_12
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna ziua,

Am un bmw 320 ed 2014 120kw, ma ajutați și pe mine cu un tip de ulei de cutie manuala și cât intra in ea și la cati km se schimba?ms.

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=3E11-EUR-08-2014-F30-BMW-320d_ed&diagId=23_1126

 

Daca nu e buna selectia modelului, baga VIN-ul in pagina de start a site-ului.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.