Jump to content

Top sonorizari BMW din fabrica.


Recommended Posts

Din ce vad, sonorizarile de top pe BMW sunt 3 la numar: P752 (individual), P6F1 (Bowers & Wilkins) si P6F2 (Bang & Olufsen). Am uitat vreuna? Este cineva care a avut posibilitatea sa le asculte pe fiecare in parte si sa lase un feedback cu ce anume i-a placut/displacut la fiecare in parte? As vrea sa stiu la ce o sa ma uit atent la urmatoarea masina.
Link to comment
Share on other sites

Diferentele sunt ft mici, mai ales daca sunt reglate bine. Eu mi-am reglat Harmanul din F30 cu un inginer de sunet si sunt ft multumit de el. Nu vibreaza, nu bate, nu distorsioneaza, oricat de tare as da muzica! Ma gandesc ca ce e peste Harman e si mai bun si logic ar fi sa fie asa fiind mai scumpe si de generatie mai noua.
Link to comment
Share on other sites

@wolfenstein99 are cel mai bun raspuns!

 

Eu am avut Top HiFi pe F10

- am fost multumit. sunet bun, dar nu foarte puternic. Daca mergeai spre volum maxim distorsiona destul de mult. Mi-as fi dorit o fidelitate mai mare din partea lui in anumite momente.

- bass-ul foarte bun.

- midrange nu foarte fidel

 

B&W pe G30

- foarte puternic si foarte fidel. volumul dus undeva la 70+% deja devine greu de suportate pentru perioada mai lungi de timp.

- iDrive are cateva preset-uri ale sistemului audio ce modifica dinamica sunetului foarte mult. Personal nu-mi plac.

- foarte greu am reusit sa-mi reglez equalizer-ul astfel incat sa sune pe gustul meu. am senzatia ca odata cu volumul, frecventele inailte sunt mult mai accentuate decat celelalte.

- in general incerc sa incarc flac-uri in iDrive. se cunoaste o diferenta fata de bluetooth

Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar am HK si nu gama Premium, dar pot spune ca l-am egalizat destul de ok. Intr-adevar, la vol mare se incurca frecventele intre ele putin, dar pana la 90% vol reda destul de bine.

Ce mai deranja pana acum era "oboseala" pe care ti-o dadeau freq inalte la vol mare, dar dupa o ajustare a egalizatorului s-a rezolvat aproape de tot....acum ecoul e preponderent pe medii, ceea ce e mai placut.

@Crysis21 intre flac si Tidal nu am observat nicio diferenta, chiar si pe BT.

 

Va las setarile mele, poate va ajuta macar sa experimentati

 

B&O - Expanded (am codat masina sa creada ca am B&O, de aici modificarea ecoului)

Treble +2

Bass +2 (merge si +1)

Balance 0

Fader +2

 

EQ

100Hz -7

200Hz -8

500Hz -7

1kHz +3

2kHz -4

5kHz -3

10kHz +3

Link to comment
Share on other sites

Daca tot aveti sonorizari de calitate, incercati sa folositi fisiere audio de cat mai buna fidelitate - eu ascult in general de pe stick-ul usb, in format flac sau minim mp3 320kb.

Din cand in cand mai ascult si Tidal de pe telefon prin streaming bluetooth, dar nivelul calitativ e ceva mai slab.

 

Legat de egalizarea sunetului - de preferat ar fi sa faceti o masurare cu microfon de calibrare (ruland un fisier de calibrare "pink noise"), si apoi sa egalizati, pana cand ajungeti la o curba de sunet cat mai uniforma, fara varfuri (mai ales in sus); din pacate posibilitatile de reglaj sunt limitate la toate sistemele OE; diferentele sunt evidente mai ales la volum mare (daca va tiuie urechea, cu siguranta aveti peak-uri in zona de frecvente inalte).

Link to comment
Share on other sites

Daca tot aveti sonorizari de calitate, incercati sa folositi fisiere audio de cat mai buna fidelitate - eu ascult in general de pe stick-ul usb, in format flac sau minim mp3 320kb.

Din cand in cand mai ascult si Tidal de pe telefon prin streaming bluetooth, dar nivelul calitativ e ceva mai slab.

 

Legat de egalizarea sunetului - de preferat ar fi sa faceti o masurare cu microfon de calibrare (ruland un fisier de calibrare "pink noise"), si apoi sa egalizati, pana cand ajungeti la o curba de sunet cat mai uniforma, fara varfuri (mai ales in sus); din pacate posibilitatile de reglaj sunt limitate la toate sistemele OE; diferentele sunt evidente mai ales la volum mare (daca va tiuie urechea, cu siguranta aveti peak-uri in zona de frecvente inalte).

 

Despre CD-uri nu merita amintit?

El sunt si va ramane cel mai fidel mod de reproducere a muzicii, la indemana - adica accesibil, inca..

Pacat ca este ignorat pentru ca nu mai este popular, sau nu mai incape in torpedoul masinii..

 

Oricum, (pentru ca subiectul calibrarii sistemului audio m-a preocupat o vreme, chiar am adunat si folosit sculele necesare...) de fapt wolfestein99 vrea sa zica (completandu-l) ca va trebuie un microfon cu un raspuns liniar (..de referinta) in frecventele receptionate de el, un preamplificator pentru acel microfon, ..pentru ca semnalul pink "ascultat" de microfon trebuie amplificat (oarecum) si trimis calculatorului care are instalat un program (gratuit) Room Equalizer Wizard si daca se poate (ideal) si un SPL meter (scula de masurat intensitatea sunetului).

 

Practic REW-ul face toata treaba, pentru ca el genereaza semnalul pink/white... bla,bla,bla si tot el prin intermediu semnalului receptionat de la preamplificatorul de microfon, raporteaza o curba (un raspuns) in frecventa al camerei unde este facuta testarea.. dat de rezonanta camerei si caracteristca fiecarui difuzor din sistem in punctul de referinta dat de pozitia/asezarea microfonului.

 

Si tot el (REW) este capabil sa EQ-ualizeze (practic corectand) "cerand" ca mai "proastele" frecvente sa fie "promovate" prin EQUALIZER-ul din sistemul masinii/camerei, fata de acele frecvente care apar (in spectru rezultat) suficient de pronuntat, la acestea nefiind nevoie a se interveni..

 

o explicatie bine facuta, fara prea multe detalii (..ca youtube-ul e plin!) mai jos:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu la ce o sa ma uit atent la urmatoarea masina.

Daca esti un "audiophile" un sistem audio cu EQ-lizer incorporat (cu multiple canale - de la 6 in sus), cu posibilitate de time-delay intre canele (tipologie sunet procesat sau procesor de sunet) ... [sau si mai bine un surround sistem integrat (cu EQ bine-nteles) care nu are nici o treaba cu "procesoarele de sunet"..] cred ca te poate face sa nu te mai dai jos din masina.. ;)

 

Pe mine nu ma "incalzeste" auditiv vreo marca de difuzor! M-ar putea incanta mai mult (si asa alege mai CONSTIENT), daca aceia care vand/produc (sub tot felul de marci..) difuzoare pun si raspunsul in frecventa al difuzorelor vandute.. (dar asta e alta poveste..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

@harsh de exemplu daca rulez o melodie pe telefon si schimb conectivitatea din bluetooth in CarPlay, se simte diferenta in sunetul redat. Cred ca atunci cand e pe CarPlay, streaming-ul se face pe wifi? Nu sunt sigur.

 

diferenta in mai bine cu CarPlay? si da, CarPlay e pe wifi

 

iar referitor la sursa audio, bineinteles ca e ideal flac, dar nu e la indemana mereu si chiar e limitata oferta...ca sa nu mai zic ca unele piese chiar nu au diferenta notabila intre flac vs tidal.

sunt unele piese care absolut orice i-as face egalizatorului sau sursei, tot nu suna bine

 

Setarile puse de mine mai sus sunt luate de pe net de la un tip care l-a ajustat cu un inginer si cu echipamentele necesare...eu doar minor l-am modificat dupa urechea mea, dar in mare e acelasi. Masuratorile zicea el ca tot pe un F10 LCI cu HK au fost facute

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.