Jump to content

Tacanit metalic cardan/cale de rulare 118d


andreibbnc

Recommended Posts

Salutare,

De aproximativ un an a inceput sa se auda aleatoriu un sunet metalic intrerupt (ca si cum cineva ar lovi o teava cu un obiect metalic). Disparuse de cateva luni acel sunet si Ieri am pus o greutate mai mare ( in jur de 450 kg) , sunetul a reaparut mai violent. Am verificat planetare , aparatoare discuri frana , cardan/flanse , diferential si nimic. Aveti idee ce se intampla?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

De aproximativ un an a inceput sa se auda aleatoriu un sunet metalic intrerupt (ca si cum cineva ar lovi o teava cu un obiect metalic). Disparuse de cateva luni acel sunet si Ieri am pus o greutate mai mare ( in jur de 450 kg) , sunetul a reaparut mai violent. Am verificat planetare , aparatoare discuri frana , cardan/flanse , diferential si nimic. Aveti idee ce se intampla?

La teava de esapament te-ai uitat, e prinsa in toti suportii? Nu atinge nimic? Arc rupt, asta doar asa si ca ai zis ca ai pus ceva greu in masina..

Link to comment
Share on other sites

La teava de esapament te-ai uitat, e prinsa in toti suportii? Nu atinge nimic? Arc rupt, asta doar asa si ca ai zis ca ai pus ceva greu in masina..

Am parcat jumatate de masina pe bordura si am tras de tot ce inseamna tevi/bari , brate etc. Nici macar un cloncanit. Ma dispera. Atasez link drive cu inregistrare audio. Nu pare a fi un defect major dar este enervant. Intorc oamenii capul dupa mine pe strada ðŸËâ

 

https://drive.google.com/file/d/1lPLQQV2Rk_o_i56y05yUU3APdWXWNNKR/view?usp=drivesdk

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am parcat jumatate de masina pe bordura si am tras de tot ce inseamna tevi/bari , brate etc. Nici macar un cloncanit. Ma dispera. Atasez link drive cu inregistrare audio. Nu pare a fi un defect major dar este enervant. Intorc oamenii capul dupa mine pe strada đŸ˜â

 

https://drive.google.com/file/d/1lPLQQV2Rk_o_i56y05yUU3APdWXWNNKR/view?usp=drivesdk

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Suna a prezon mai lung care atinge in ceva ... sau o contragreutate ( plumb ) care atinge de etrier ... ar mai putea fi si de la frana de mana , da toate rotile jos si studiaza capetele prezoanelor si contragreutatile de pe roti

 

Cand mergi usor si face acel sunet trage putin frana de mana si vezi daca sunetul dispare

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Revin cu update : sunetul metalic era produs de planetara de pe stanga care propaga acelasi sunet in cardan. Am schimbat planetara + flansa cardan + rulment intermediar cardan. Sunetul a disparut. Si cu aceeasi ocazie am reparat si turbina. :D multumesc de ajutor !!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Da, 3 oameni a cate 90-95 de kg + unul 150 in viu care ulterior mi-a platit si planetara

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Interesant zgomotul dar si mai interesanta rezolvarea.

Banuiesc ca crezi ca planetara este de vina?

Dar, cum sunt doua.. cum ai aflat care e cea stricata? Si asta ar fi util de aflat.

Ambele sa fiu sigur ðŸËâ. Nici mecanicii nu puteau zice exact. Cost planetare exagerat de mare...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.