BMWClub: am bagat din greseala motorina cu impuritati - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

am bagat din greseala motorina cu impuritati HELP Rate Topic: -----

#1 User is offline   madax 

• Membru
  • Group: Members

Posted 03 February 2008 - 15:27

Am bagat din greseala motorina cu impuritati ( cred ca bidonul avea urme de ulei ars sau chiar a avut ceva motorina).

Nu mi-a facut probleme la alimentare, dar nu vreau sa ma astept la asa ceva cand mi-e lumea mai draga.

Se poate scoate motorina din rezervor si curata rezervorul? Sau se va filtra in cartusul filtrant? Sau exista o solutie pt ,,topirea " lor fara sa afecteze pompa ? I

Impuritatile erau mici, unele chiar le-a preluat sita de la palnie, dar nu toate. Deh, daca motorina s-a scumpit, mai luam si din alte surse, care, eu credeam ca-s de incredere. Un sfat, chiar 2 ar fi bine venit (e).MS. A propos, am un E39 525d. :blink:
:)
0

#2 User is offline   cat 

• C A T

Posted 03 February 2008 - 15:33

necunoscand natura impuritatilor, probabil cel mai corect ar fi sa dai rezervorul jos si sa il cureti + inlocuit filtru motorina
0

#3 User is offline   rmg 

• Fan

Posted 03 February 2008 - 16:01

Inainte de rezervor ai o sita, pe gatul de umplere. Daca au fost mari impuritatile, s-au oprit acolo. Daca sunt mai mici se vor opri in filtru. Parerea mea e sa stai linistit cu rezervorul. Ideal ar fi sa-l dai jos sa-l cureti, dar cred ca e mai mare daraua decat ocaua. Eu personal as lasa masina sa termine toata motorina din rezervor, pana ramane fara motorina, ca sa traga tot de pe fund, apoi as schimba filtrul de motorina cu unul nou. Ai putea sa bagi asa, la vrajeala ca sa te simti mai bine si un aditiv de motorina bun, macar odata, la un rezervor plin. Vezi dupa aia cum se comporta. Bafta!
0

#4 User is offline   madax 

• Membru

Posted 03 February 2008 - 16:13

Mi-e tema sa nu se depuna pe peretii rezervorului, si apoi, la o noua umplere, sa se desprinda si sa se duca pe alimentare ( filtre). Credeam ca exista o solutie care dezintegreza si totodata luidizeaza pt a intra la filtre , dar sa nu ajunga la pompa , ca acolo e jale. :bashwall:

View Postrmg, on 3/Feb/2008, 16:01, said:

Inainte de rezervor ai o sita, pe gatul de umplere. Daca au fost mari impuritatile, s-au oprit acolo. Daca sunt mai mici se vor opri in filtru. Parerea mea e sa stai linistit cu rezervorul. Ideal ar fi sa-l dai jos sa-l cureti, dar cred ca e mai mare daraua decat ocaua. Eu personal as lasa masina sa termine toata motorina din rezervor, pana ramane fara motorina, ca sa traga tot de pe fund, apoi as schimba filtrul de motorina cu unul nou. Ai putea sa bagi asa, la vrajeala ca sa te simti mai bine si un aditiv de motorina bun, macar odata, la un rezervor plin. Vezi dupa aia cum se comporta. Bafta!

0

#5 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 03 February 2008 - 16:22

stai relaxat , ce trece de sitele de la intrare se opreste in filtrul de la sorbul din rezervor . nu e buna logica ta cu asteptatul sa traga tot din rezervor . de obicei daca stii ca ai pus motorina de calitate necunoscuta adaugi acelasi volum de motorina de la pompa , impuritatile din 20l se vor dispersa in 40l si poti sa mergi mai mult pina se infunda vreun filtru si nu mai trage masina. daca mergi cu motorina "de la baieti" ar trebuii sa inveti sa-ti speli singur filtrele ca altfel e costisitor sa faci asta la altcineva .
0

#6 User is offline   rmg 

• Fan

Posted 03 February 2008 - 16:54

Nu cred ca merge cu motorina de la baieti in tipul ala de masina, ar fi pacat. Si chiar de ar fi asa, regula e sa ai o palnie cu sita fina de apa, cu care sa filtrezi si mama impuritatilor, inclusiv apa.
0

#7 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 03 February 2008 - 17:00

rmg@ ai dreptate cu palnia , si aia de la camioane tot din pompa e nu mai e ca pe vremea lu' neanicu' sa bage combustibil tipM la camioane...care era oricum mult mai bun decit motorina de azi...

This post has been edited by brownshark: 03 February 2008 - 17:00

0

#8 User is offline   madax 

• Membru

Posted 03 February 2008 - 18:55

Se poate schimba acel filtru? Daca adaug motorins buna, risc sa se desprinda de pe peretii rezervorului impuritatile, si sa mearga mai departe, afectandu-mi - presupun- bunul mers al masinii

View Postbrownshark, on 3/Feb/2008, 16:22, said:

stai relaxat , ce trece de sitele de la intrare se opreste in filtrul de la sorbul din rezervor . nu e buna logica ta cu asteptatul sa traga tot din rezervor . de obicei daca stii ca ai pus motorina de calitate necunoscuta adaugi acelasi volum de motorina de la pompa , impuritatile din 20l se vor dispersa in 40l si poti sa mergi mai mult pina se infunda vreun filtru si nu mai trage masina. daca mergi cu motorina "de la baieti" ar trebuii sa inveti sa-ti speli singur filtrele ca altfel e costisitor sa faci asta la altcineva .

0

#9 User is offline   gyno09 

• Membru

Posted 07 February 2008 - 09:34

fratilor nu mai bagati de pe la cine stie ce nea gica, daca faceti o treaba faua cand sti ca e luata tot de la o benzinarie buna, am un prieten care lua de la rebu, in 2 luni a cazut pompa de injectie , 82 mil pompa. asa ca......
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro