Jump to content

Recommended Posts

Salut baieti, azi am fost la un tester cu masina un laborator de testare computerizat si din cate am inteles mai sunt persoane interesate de acest subiect, deci am sa detaliez pe scurt cateva aspecte:

testul se poate face si partial, adica pe segmente sau total in functie de dorinta clientului sau de nevoia lui

Testul total sau complet este compus din testare - caroserie

- sasiu

- emisii

- instrumente de bord

- transmisie

- motor

- frane

- suspensie

Testul partial este compus doar din una sau doua testari enumerate mai sus in functie de optiunea clientului.

Eu sunt multumit de felul cum au depistat micile probleme pe care eu le stiam si recomand laboratorul respectiv.Date despre acesta: AutoTest International se numeste, are reprezentanta in Brasov si Bucuresti, si au urmatoarea pagina de web pt cei interesati:http://autotest2000.ro/despreNoi.html

Sper sa va fie de ajutor informatia. :blink:

Link to comment
Share on other sites

e testerul de care spunea paco_wonderboy in celalalt topic al tau

 

testul e praf

exemplifica! :blink:

paco_wonderboy in topicul celalalt spune ca nu era computerizata testarea atunci cand a efectuat el testul.

un alt coleg @nicukla da date mai recente si spune ca e chiar ok lucru ce-l impartasesc si eu despre cei de la BV.

vorbesc din fapte reale si testate personal.

Link to comment
Share on other sites

ei referitor la acest subiect chiar si cei din linkurile postate de tine au pareri impartite iar cei de la BV au pus chiar si acel ventilator de simulare a vantului.

no acum fiecare cu opinia lui e normal si poate baietii de la autovit sunt mai "smecherasi" si imput treaba acolo, cine stie.

oricum bafta pt baieti

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care nu glumiti...

 

Ventilatorul respectiv are rolul de a reproduce fluxul de aer intalnit la viteza cu care "merge" masina pe dyno, in vederea admisiei corecte. La fel de important, are un mare rol in racirea motorului.

 

Apropos, si eu am facut testul respectiv cand am vandut Audi-ul (a dorit cumparatorul) si pot sa spun ca este cel putin ok.

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

[...] cei de la BV au pus chiar si acel ventilator de simulare a vantului.

Ventilator de simulare a vantului ? La ce este bun ?

 

Poate pentru racirea motorului?

 

L.E: Scuze alexrosiu, abia acum am vazut ca ai postat acelasi lucru.

 

Verifica aerodinamicitatea???Poate s-a modificat in timp.

 

Aerodinamicitatea se verifica intr-un tunel special..

 

In mod sigur nu este Autovitul locul unde gasesti asa ceva :blink:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sunt dezamagit, se pare ca e vorba de un simplu ventilator pentru racirea motorului. Pacat, ca suna atat de spectaculos partea aceea cu "simularea vantului" . :blink: Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Ventilatorul respectiv are rolul de a reproduce fluxul de aer intalnit la viteza cu care "merge" masina pe dyno, in vederea admisiei corecte. La fel de important, are un mare rol in racirea motorului.

Fluxul de aer e foarte important, mai ales la masinile turbo.

Si eu am testat acolo (Vitan) masina dupa ce am luat-o si am fost multumit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.