Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

e38 730d turbo upgradat( pale duble)filtru sport k & n remapare injectie intercoler mai mare ajuns undeva la 220 cai cutie automata

 

Consum vara ( 10-12 in oras ) mers semisportiv. la sportiv as topi cutia de viteze

Drum lung la 130 km h pe pilot automat consum maxim 7 (calculatorul zice vreo 6.3)

Drum lung in turatii depasiiri dese drum national cam 10 % la pompa

In Bucuresti consuma vreo 12 13 la bara la bara.

 

Iarna urca undeva la 12 13 maxim in oras aici ma refer la minus 10

la drum lung aceasi poveste ca vara chiar si cu Clima

 

 

Am reusit consum la rezervor pe drum de Constanta Viena consum de 7 la suta. viteza pe autostrada austriaca si cea unugureasca a fost de 140 150 km h. sunt f multumit de consum

 

Mentionez ca masina a consumat mai mult cand nu era pusa la punct. ASta pentru cei care vor spune este imposibil ca un e38 730d sa consume doar atat(ii invit la proba). Masina daca are turbina buna, geometri variabila buna, intercooler curat eventual marit ( adik unul nou), egr curatat si functional, furtune de vacum schimbate si functionale, cutia de viteze in mintile ei (este rebuiduita 100 % inclusiv convertizor) atunci afli adevaratul consum. Masina inainte sa ii fac toate astea nu ma lasa sub 14 la suta si ma taram cu ea. de exemplu acum la 100 la ora am 1700 turati pe vremuri aveam la vreo 2200 aceasi viteza deci masina tragea mai greu si consuma mai mult. cel mai important este intercollerul marit care faciliteaza un aer mai rece in cilindru impreuna cu o turbina cu pale duble ce mareste presiunea (de aia i am facut remapare ca sa se echilibreze motorina cu aerul cantitiv vb cu toate ca nu sunt mare fan remapare) . O masina turbo diesel trebuie sa fie pusa la punct la perfectie ca sa te poti bucura de tot ce ofera un astfel de motor.Totul tre sa fie echilibrat ... debitul de aer, debitul injectoare, turbina sa deschida cand trebuie si cat trebuie , egr la fel etc.... si deabia atunci se merita sa ai diesel. Vad in fiecare zi bmw uri diesel ( in special seria 3 uri) care sunt chinuite de o proasta intretinere care se aud ca niste motoare de impingatoare si care logic ajung sa consume enorm si inutil.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

http://img690.imageshack.us/img690/9885/12072012549.jpg

 

vacanta la mare cu 320d/136cai a lu gagicamea,90km/h cu tempomatu,AC ON permanent dupa 902km de la plin ,era inca 500 range :),apoi verificat la pompa 4,5%

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

http://img690.imageshack.us/img690/9885/12072012549.jpg

 

vacanta la mare cu 320d/136cai a lu gagicamea,90km/h cu tempomatu,AC ON permanent dupa 902km de la plin ,era inca 500 range :),apoi verificat la pompa 4,5%

da ai avut rabdare:)) sa mergi cu 90 pana la mare:)eu fac cu un plin cam 650 km in buc.si am facut cam 800-850 cu plinul care am fost la mare si restu buc.:)320d 150 cai

Link to comment
Share on other sites

525D 2006 177CP automat

 

 

oras vara: 12 - 13,5% si 10% in week

extraurban 6,3 - 7,5% viteze pana in 160km/h, 10% mers numai cu 180-240km/h si un minim istoric de 5.65% mers constant cu 100km/h pe pilot automat.

 

oras iarna 14 - 15,5%

extraurban iarna 8 - 9,5% viteze pana in 160km/h

 

consumurile sunt facute pe metoda plin-plin,vara mers cu clima on iar media de consum reala oras+extraurban pe 25.000km parcursi este de 9,7% la pompa!

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

umpli rezervorul pana in gura si dai contorul la zero.

la urmatoarea alimentare repeti operatiunea si apoi imparti cati litri au intrat la nr de km parcursi,rezultatul fiind consumul real.

de ex daca au intrat 36 litri si ai mers 300km consumul este de 12L/100km

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

Sau la cele mai noi intri in meniul hidden OBD si cauti parametrul 6 unde vezi cati litri sunt in rezervor. Si dupa propria experienta am constatat ca functioneaza destul de bine indicatorul/traductorul de nivel din rezervor. Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

da ai avut rabdare:)) sa mergi cu 90 pana la mare:)eu fac cu un plin cam 650 km in buc.si am facut cam 800-850 cu plinul care am fost la mare si restu buc.:)320d 150 cai

 

haha,acu probabil depinde si de virsta(am 34),eu mi-am cam facut damblaua am avut 535i si motor yamaha la care schimbam treptele la 14.500rpm in vremurile in care erau si putine radare si sosele libere;circul f mult am citeodata medie de 1.000 km pe zi la noi in ro pe sosele cu 1 banda pe sens,si ca sa nu fi rupt de oboseala nu te mai stresezi mult,mergi cu viteza relaxata si ajungi departe.Am facut odata un test bucuresti-pitesti-craiova-drobeta t.severin-caransebes-resita-timisoara-arad-oradea(aprox 900 km)mergind tare am ajuns la destinatie rupt de oboseala si cu consum mare,apoi cu mers lejer acelasi traseu am ajuns o ora mai tirziu dar fara sa fiu prea obosit si cu vreo 12 litri de fuel in plus in rezervor.

 

 

la 530dA e60 218cai 7,5%afara 14% in bucuresti AC on 5,8% bucuresti-sofia-bucuresti cu 90km/h,record personal am cu un ford mondeo 2.0 tdci 130 cp acelasi traseu 4,1%

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

e60 2008

2.0D n47 163hp fleet edition

extraurban 5.6/100km verificat pe 3000km (constanta-praga si retur) mers normal cu tempomat pe autostrazi pus la 140, in rest legal.

urban in constanta 8.5/100km verificat pe vreo 250km mers normal, plecari linistite de la semafor.

Link to comment
Share on other sites

1.model: 330XI E46 2004

2.cilindree/cp: 236

3.tip de carburant: Benzina

4.cutie de viteze: Automata

5.consum vara/iarna-oras/afara: Consum undeva la 14-15 in oras si 9-10 in afara la un mers linistit pe autostrada soarelui ( 100 km /h ) ..iarna sincer numai stiu !

Edited by AlbertSky
Link to comment
Share on other sites

oare este posibil pentru ca avem motoare partial diferite????

 

oricum eu nu locuiesc in Bucuresti ci intrun oras mai mic , voi nu puteti calcula un consum de oras ci un consum de stat la stop dar ca sa fiu mai exact trebuie sa-ti zic ca media de viteza la mine pe bord este 45km/h si nu 15 cum probabil e la tine. Ar trebui sa scriem si asta ca sa stim exact unde este calculat acel consum si in ce fel de trafic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt niste teste,motorul de 381cp este gurmand,pre ex consumul mixt obtinut pe seria 5 a fost de 11.2% fata de 6.3 cat declara prod.Daca proportia se pastreaza inseamna ca mixtul la x6 ar fi undeva pe la 12.5-13%.Nu zic ca este mult,insa ce declari tu acolo pare prea putin.Eu intr-un oras mai mic,spre ex P-neamt scot mediu undeva la 12-13%,cu aprox 1-1.5L mai putin decat in Buc.

 

Mai era un test in care in care m550d scotea la mers sportiv un maxim de 17% iar 535d doar 11.8%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.