Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

Deci cu toate filtrele noi, Castrol 5-w40, lamda buna, icv curatat, debitmetru bun, buji NGK noi...bla bla bla , a si anvelope de 195 iarna / 205 r16 vara

 

1. e36 316i an '97

2. benzina de omv 95

3. 5 viteze manuala

4. vara afara : 6-6.5% la 100-120 km/h , caci la 80-90km/h 5 %

vara oras cam: 9, la mers elegant ( am scos cel mai mic consum pe oras 8.8 ) deci sa zicem 9-10% in functie de trafic (AC on + 1 litru )

iarna afara : la fel ca vara, poate chiar mai putin din cauza anvelopelor

iarna oras : 10-11

 

Asta in Campina, caci in Bucuresti nu vreau nici eu sa stiu cat consuma ... :))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

E 36 /1992

~1600

Benzina 95

Manuala

 

Consum Timisoara-Tg. Jiu, vara (vizita la fostii "socri") condus de placere, lejer, nu la consum, nu sportiv, in jur de 8%.

 

Consum vara, Timisoara: 11,5- 12,5%

Consum iarna: 13% poate si mai mult de cand cu zapezile astea. Asta pentru ca am un job de la 12:00 la 20:00 deci am scapat de aglomeratie.

 

Motorul este pus la punct, cat de cat. L-am schimbat de curand (dupa ce mi s-a rupt distributia), alaturi de: o gramada de debitmetre second (pe incercate), schimbat bujii, injectoare (second, dar la un service "specializat" BMW), sonda lambda..

Link to comment
Share on other sites

In Timisoara,in perioada asta cu strazile inzapezite,mers mai mult in viteza 1 si 2 imi arata in bord chiar un consum de 18%.E vorba de un 325i e46 manual.In conditii normale de trafic dupaamiaza cand ies de la servici imi arata undeva intre 14,6% si 15,4%.
Link to comment
Share on other sites

e39 530d manual 2000

consum iarna asta Bucuresti (strict de cand a dat zapada)- cca 18%, km parcursi ~380

consum extra-urban nu stiu, nu am iesit cu ea din Bucuresti

consum de toamna, temperaturi 5-28 grade = 12% Bucuresti, 7-8% extra-urban in functie de stilul de condus.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

e39 530da touring

Bucuresti si cu ultima zapada - 20% , cred ca e ceva anormal la ea. Nici in forja nu mi-a luat niciodata atat.

De obicei ~12% , daca nu aveam multa treaba cu masina prin oras vedeam si 10.

Am scos siguranta de la webasto si acum cu si-a revenit ... ~12

Link to comment
Share on other sites

e39 530da touring

Bucuresti si cu ultima zapada - 20% , cred ca e ceva anormal la ea. Nici in forja nu mi-a luat niciodata atat.

De obicei ~12% , daca nu aveam multa treaba cu masina prin oras vedeam si 10.

 

Si mie la x6,cand era zapada mult afara si temp f scazute aveam consum si de 22%,acum si-a revenit (insa temp a crescut cu aprox 30C)

Link to comment
Share on other sites

ce glumet esti :rolleyes:, la consumul ala nu se poate chema sofat

 

Eu chiar nu ii inteleg pe unii, zau, daca scoti consum mic nu stii sa SOFEZI !?!?!?

Asta vara , in Spania, s-a pus limita de 110km/ h si am facut o proba, am 170 de km de la servici pina acasa...deci la dus intors, mers pe pilot fix 110 imi arata in bord ca pot face cu 1 L 24,4 km de unde reiese ca aveam un consum de 4,098 / 100....hai sa mai punem un litru in plus ca cica , calculatorul nu da bine, deci in jur de 5%....chiar nu ma intereseaza consumul masinii mele insa treaba e reala...ce rost are sa schimb la 5000 de ture ? doar ca sa fiu in grafic ? unsure.png

E46 320 D facelift

Edited by BOLY.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.