Jump to content

Masina Mea


eumdrro

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vati gasit intre ce sa faceti comparatie intre BMW e36 si Logan , exceptand faptul k loganul e mai nou k model de fabricatie ,nu inseamna k e mai performant din nici un punct de vedere , poate de consum dar nici acolo ,fata de un e36 dak pui un logan nou cu un e36 caruta normal poti spune k loganul e mai performant dar si invers un logan omorat cu un e36 , chestia e k dak le iei pe ambele in stafe foarte buna de functionare , ingrijite ....etc si le compari nu stiu cu ce ar putea iesi un logan in evidenta inafara de anul mult mai nou de fabricatie ...... sincer acum , de exemplu dak mergi pe autostrada cu un logan la peste 130KM/ora si fara sa ai muzica tare auzi cum vajaie aerul pe la portiere pe cand intrun e36 nici nu se aude in halul asta la 180/h nu 130/h cred k ati ales o comparatie proasta

BMW - confort, viteza , stabilitate,unele motoare cu transmisie pe lant (loganul nici nu a pupat lant vreodata)scaune incalzite, oglinzi incalzite, durata de viata mai mare ,poate singurul dezavantaj la bmw ar cam fi spun unii tractiunea pe spate acu depinde de fiecare sofer....CALITATE SUPERIOARA

Logan - credeti k va mai fi un logan dupa 13-15 ani la acelasi performante cam cum e un e36 acum , nu conteaza vechimea masinii dak e intretinuta nici nu se compara din punct de vedere al performantelor

mai ales un logan cu un e36 sa fim seriosi ,ok e acela de 1.6 16 valve ,care ai putea spune k da performante egale cu un e 36 de 1.6. hai 1.8 dar nici atunci , pentru k restul modelelor de la logan nu cred k au nici o performanta peste e36 plud dupa cum am spus si celellalte avantaje ale unui e36 fata de Logan . NU AVETI CE COMPARA

 

Pentru cei cu logan sa incerce un BMW e36 in stabe buna , nu cazaturi si apoi sa vorbeasca ,decat daca au nevoie de o masina pentru cumparaturi si mers cu 100/h k sa nu vajaie portierele atunci sa spuna ok loganul megre dar nici atunci,

 

Nu spun sa supar pe nimeni cu logan dar asta e realitatea oricat am tine la loganul nostru din curte .... si cat de mandri suntem k e o masina noua .... loganul e mult inferior unui e36

Link to comment
Share on other sites

da daca cumperi unul fara sa sti in ce conditii a rulat si ce probleme ascunse ar putea sa aibe atunci da , dar de indata ce vreo sa iei o masina buna , cauti , si nu cred k pretul e cel care da si calitatea masinii de ex cel care spunea k a dat 2000 euro pe e36 a luato sigur de la nemti cu banii astia nu din romania k aici orice kkt valoreaza, inainte de a scade taxa de inmatriculare la noi si la bulgari iti luai la 2000 euro o masina de la nemti de 1000 ori mai buna ca loganul doar k era o caruta de banii inmatricularea , acu cei drept cam scoti ceva peste cei 2000 euro sa iei ceva bun , sau dak ai noroc gasesti si in banii aia binenteles doar masina fara drum taxe si alte cheltuieli, oricum dupa cum am spus nu e o comparatie foarte buna , logan si e36 e ca si cum ati compara 1310 cu trabant ceva in genu :) iinafara faptului k loganul e masina noua si are mirosul ala de plastic nou in interior nu vad ce avantaje ar avea in plus , iar dak e36 e vechi iei altceva mai nou la mana a 2-a in banii cu care ai lua un logan nou dar binenteles mult mult peste un logan :) loganul nu e masina care sa merite atatia banii iar comparatia cu bmw e cam depasita nu are rost

 

apropo de cei 4000 de euro de care spui k ar trebuii k sa ii investesti pentru a gasi un e36 in stare buna , cred k ar merita tinand cont k un logan sh cu dotari lipsa sau dotari inexistente la nici un model de logan fata de un e36 e cam de la 5000 euro in sus deci ..... sa inteleg k se merita nu ?:)))).... plus k piesele nu sunt deloc mai scumpe decat cele de logan dupa cum spuneai loganul nu mai e dacie e renault si majoritatea stim k renault se numara printre cele mai scumpe piese auto ....si nu cred k o sa vad prea curand pe nimeni care are un e36 bun k va vrea vreodata sa il dea la schimb cu actualul logan decat daca mai primeste si multi bani pe langa logan :)))

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca toti sau aproape toti compara doua masini numai in ceea ce priveste demaraju si puterea motorului. Apar pe youtube filmulete in care un logan "face" un bmw, toti comenteaza ca ce tare e loganu ala, unii nu cred ca se poate asa ceva, totul in mintea lor se reduce la o liniuta. O comparatie adevarata ar face praf loganu din toate punctele de vedere si vorbesc de o comparatie cu multe alte masini nu doar cu bmw. Loganu se vrea a fi ceea ce nu este si ca sa iasa in fata se incearca a fi comparat cu masini considerate a fi bune. Din punctul meu de vedere loganul nu poate fi comparat cu un bmw, fie el si e36 vechi de 12 ani si aici nu putem vorbi decat de masini in stare tehnica buna si intretinute bine.

 

PS. Peste vreo 2 saptamani trebuie sa fac un drum lung in tara si trebuie sa aleg intre a pleca cu masina mea sau cu loganu unui coleg. Ce ma sfatuiti sa fac? :)

Link to comment
Share on other sites

N-am spus cĂŁ trebuie sĂŁ gĂŁseÂşti un E36 ĂŽn stare bunĂŁ la 4000 euro.

 

Aceasta ar fi, dupã pãrerea mea, investiÞia Într-un E36 cât de cât ok.

 

Problema este cĂŁ cei mai mulĂži posesori de E36 nu au 4000 euro.

 

Ăn trafic se vede cel mai bine acest lucru, BucureÂştiul este plin de E36-uri de 1000-1300 euro ĂŽn Germania.

Link to comment
Share on other sites

plecarea

 

sosirea

 

Alex mie mi se pare ca BMW-ul asta chiar e la prima tinerete, a stat lipit de Dulap pana la final. Gandeste-te ca Loganul are doar o tona si un motor de putere apropiata. Dacia declara ca Logan 1.6 (16v) atinge suta in 10.3 sec.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Alo, E36 (daca r fi nou sau extrem de intretinut) este o masina incomparabil mai buna ca Logan, per ansamblu chiar daca a fost gandita la inceputul anilor 90. Eu am vrut sa subliniez ca UN Logan (1.6 16v) este mai rapid pana la 100 km/h decat 316 si chiar 318 (inclusiv E46)! ATAT! Mi s-a parut funny! Restul e can can! Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

N-am spus cĂŁ trebuie sĂŁ gĂŁseÂşti un E36 ĂŽn stare bunĂŁ la 4000 euro.

 

Aceasta ar fi, dupã pãrerea mea, investiÞia Într-un E36 cât de cât ok.

 

Problema este cĂŁ cei mai mulĂži posesori de E36 nu au 4000 euro.

 

Ăn trafic se vede cel mai bine acest lucru, BucureÂştiul este plin de E36-uri de 1000-1300 euro ĂŽn Germania.

se poate si sub 4000 euro... eu am dat 3300 e a mea, si mai multa lume mi-a zis ca masina arata foarte bine, atat ca exterior, cat si interior. motorul e ok, inca mai are putere in el :)

si cu tot ce am schimbat, consumabile + bucse + amortizoare - inca 400-500 euro. total cu tot cu inmatriculare as ajunge la 4500-5000 euro.

deci parerea mea ca la banii astia iti poti lua un e36 bun.

 

cat despre "petarde" ... aseara am vazut una, vrea un amic sa isi cumpere. vrea 1500 euro, din 91 sau 92 ( non - euro sigur ), stare jalnica, daca era a unui roman, cred ca ar fi carat cartofi cu ea. si proprietarul sustine ca masina e euro 2 :)

 

pana la urma tot se va ajunge la concluzia ca un e36 intretinut este net superior unui logan :)

Link to comment
Share on other sites

@bmw vs dacia

bine ma eu sunt dispus sa imi pariez 1 rinichi ca un 318is bate ultimul logan. si daca nu se rastoarna loganul eu mananc acel 318is, bucsa cu bucsa si bujie cu bujie.

cum au spus cei de la Top Gear, Loganul e doar o masina si nimica mai mult. sa o compari cu un BMW e o dobitocie curata. in special cand acel bmw a iesit din productie de aproape 10 ani. de ce nu comparati ultimul logan cu trasurile de pe vremea romanilor, pun pariu ca aveau cuplu mai mare iar interiorul nu arata ca un pistol de plastic ieftin cumparat de la vreo ruga din satul lui nea' nicu.

 

@Ciupanezu

cat despre masinile sub 2000 euro. eu nu vreau sa cunosc omul ala atat de petarda incat sa creada ca poate gasi o masina (BMW) ok la acel pret.

un buget de 4000-4500 euro e necesar. adica din start daca il aduci din germania au zburat 400 euro pe benzol, bilete de autobuz. inca 700 inmatricularea si actele. pe langa astea mai e si verificarea tehnica si eventual schimbatul pieselor suspecte, 100-300 euro. deci ~1500euro ca popiocu' dispar.

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

evident ca gandesti bine. nu imi permit o masina noua, iar daca mi-as permite ceva nou (in aria logan 7000-12000) mi-as lua un Suzuky Swift.

in 2 saptamani plec dupa una second. presupun ca ghicesti ce o sa fie.

 

 

am sa ii urmez sfatul indirect al lui wind-3er si am sa renunt sa mai activez in acest thread. cred ca mi-am spus parerea si nu cred ca a fost tocmai una exagerata.

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

ce tare e faza cu loganu si bmw-u

oricum...cred ca bmw-u e 316...asa greu pleaca dupa loc un e36 318?! :)

si apropo de filmulet ce lejer s-a oprit bmw-u si loganu s-a dus cu tot cu asfalt si cu Dambovita dupa el :) :) :) (ce scartaituriii si partaiturii...)

 

p.s. apropo se aude pe filmulet un sunet de turbo...sa fie oare de la logan..?!? sau mai era frun diesel pacolo.!??sau loganu e 1.5dci... ;) :) :D

Link to comment
Share on other sites

evident ca gandesti bine. nu imi permit o masina noua, iar daca mi-as permite ceva nou (in aria logan 7000-12000) mi-as lua un Suzuky Swift.

in 2 saptamani plec dupa una second. presupun ca ghicesti ce o sa fie.

 

 

am sa ii urmez sfatul indirect al lui wind-3er si am sa renunt sa mai activez in acest thread. cred ca mi-am spus parerea si nu cred ca a fost tocmai una exagerata.

 

poate ar trebui sa cream un nou topic undeva intr-un loc adecvat?

Link to comment
Share on other sites

ce tare e faza cu loganu si bmw-u

oricum...cred ca bmw-u e 316...asa greu pleaca dupa loc un e36 318?! :)

si apropo de filmulet ce lejer s-a oprit bmw-u si loganu s-a dus cu tot cu asfalt si cu Dambovita dupa el :) :) :) (ce scartaituriii si partaiturii...)

 

p.s. apropo se aude pe filmulet un sunet de turbo...sa fie oare de la logan..?!? sau mai era frun diesel pacolo.!??sau loganu e 1.5dci... ;) :) :D

Daca deschizi ochii aia in fata monitorului si nu mai postezi doar la caterinca o sa vezi ca e defapt e46!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Daca deschizi ochii aia in fata monitorului si nu mai postezi doar la caterinca o sa vezi ca e defapt e46!

 

hai mai sa fim seriosi.

ala ori e idiot, ori nu stie sa conduca, ori ambele.

pana acuma se vorbea ca face un E36, s-a ajuns la E46... in 2 zile vine cineva si zice ca e M3, si a fost facut de un logan.

Link to comment
Share on other sites

nu mai postez nimic. Bine frate...ai emblema infipta in capota deci ai racheta! Fii fericit! Faci tot ce misca!

Eu am avut Logan, Clio, Fiat Stilo, BMW 316, BMW 320, BMW 325! In afara de asta am condus multe BMW-uri printre care 320 D E92, 318 IS, 325 E36, 318D, E46 330 etc etc!

N-am cu cine sa ma contrazic...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.