Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Asa cum s-a spus si pana acum, asigurarea acopera dauna. Avand in vedere ca e vorba de Carpatica exista posibilitatea sa mearga mai greu dosarul, dar nu poate depasi cel mult 3 luni. Asta poate si din cauza ca centrala lor nu este in Bucuresti. Incearca sa te duci la un service recomandat de ei ca sa fii sigur ca nu va exista posibilitatea sa te puna sa iti platesti singur reparatia urmand sa iti recuperezi banii ulterior de la ei.

 

Revin cu un update:

Pe 18 am reusit sa deschid dosarul de dauna la Carpatica dupa 3 zile pierdute in batjocura la centrul de daune care se afla in autogara de pe soseaua alexandriei, unde ... ti se zice sa vii de dimineata la 8, la 8 gasesti pe usa o lista ... facuta de mana de noaptea de cinevacu 12 persoane in fata... in fine... am trecut si de partea asta

Au trecut de atunci 14 zile...timp in care am fost dus de nas... ca e dosarul la inspector ca asteapta de la politie declaratiile de mana de acolo... ca nu au venit, ca nu au plecat... si tot asa, astazi sunt sunat ca ...defapt dosarul are anexa 2 ..si ca e caz penal pentru cel care a prrodus paguba si pana nu se solutioneaza in instanata dosarul penal eu nu sunt despagubit... (ASTA IN JUR DE UN AN !!!) cred ca ar dura...

 

 

este teribil ce se intampla in tara asta? care sunt prevederile CSA ? de ce ma intereseaza pe mine cand il dau in judecata pe ala ...si cand isi recupereaza banii carpatica ? E normal sa se intemple asa ?

Am reusit sa obtin numele directorului de la Unirii sa ma duc sa discut cu el ... care ma va lamuri el prevederile legale si de ce trebuie sa astept la solutionarea cazului penal pentru individul care m-a lovit .

 

Care sunt variantele care le am ? Cum mai procedez de acum incolo ? :)

Link to comment
Share on other sites

Asa cum s-a spus si pana acum, asigurarea acopera dauna. Avand in vedere ca e vorba de Carpatica exista posibilitatea sa mearga mai greu dosarul, dar nu poate depasi cel mult 3 luni. Asta poate si din cauza ca centrala lor nu este in Bucuresti. Incearca sa te duci la un service recomandat de ei ca sa fii sigur ca nu va exista posibilitatea sa te puna sa iti platesti singur reparatia urmand sa iti recuperezi banii ulterior de la ei.

 

Revin cu un update:

Pe 18 am reusit sa deschid dosarul de dauna la Carpatica dupa 3 zile pierdute in batjocura la centrul de daune care se afla in autogara de pe soseaua alexandriei, unde ... ti se zice sa vii de dimineata la 8, la 8 gasesti pe usa o lista ... facuta de mana de noaptea de cinevacu 12 persoane in fata... in fine... am trecut si de partea asta

Au trecut de atunci 14 zile...timp in care am fost dus de nas... ca e dosarul la inspector ca asteapta de la politie declaratiile de mana de acolo... ca nu au venit, ca nu au plecat... si tot asa, astazi sunt sunat ca ...defapt dosarul are anexa 2 ..si ca e caz penal pentru cel care a prrodus paguba si pana nu se solutioneaza in instanata dosarul penal eu nu sunt despagubit... (ASTA IN JUR DE UN AN !!!) cred ca ar dura...

 

 

este teribil ce se intampla in tara asta? care sunt prevederile CSA ? de ce ma intereseaza pe mine cand il dau in judecata pe ala ...si cand isi recupereaza banii carpatica ? E normal sa se intemple asa ?

Am reusit sa obtin numele directorului de la Unirii sa ma duc sa discut cu el ... care ma va lamuri el prevederile legale si de ce trebuie sa astept la solutionarea cazului penal pentru individul care m-a lovit .

 

Care sunt variantele care le am ? Cum mai procedez de acum incolo ? :)

Link to comment
Share on other sites

Nr. politei RCA care l-a dat(BCR Asigurari,initial) vinovatul,s-a dovedit a fi de la alta firma de asigurari(Astra=Groupama?).Azi am fost anuntat de cei de la BCR Asigurari.

Sa fie fals in acte?Masina vinovatului apartine unei firme de taxi....

A fost un accident usor,oglinda crapata putin.

"...mai mare daraua decat ocaua",expresia celui de la BCR.Din pacate ii dau dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca e vorba de cea mai praf societate, Carpatica, nici nu prea stiu ce sa-ti zic. Indiferent de rezultatul alcoolemiei, individul a fost vinovat si banuiesc ca scrie asta in anexa 2. Societatea trebuie sa te despagubeasca. Ca vor ei sa afle ce alcoolemie avea ala pt a face sau nu regres, nu e treaba ta.

Daca au trecut si cele 3 luni prevazute de CSA pt investigatii, Carpatica chiar nu mai are dupa ce se ascunde. Fa reclamatie la CSA si cu toate ca e dificil da in judecata vinovatul. Avand in vedere ca ai acte de la politie procesul nu va dura mult si instanta va hotari ca asiguratorul acestuia sa suporte pagubele plus cheltuielile de judecata. Avand in vedere ca au si taraganat dosarul poti cere si daune morale.

Iti dau PM cu nr meu si sa vedem daca pot rezolva ceva pe cale amiabila cu ei. Sa imi dai datele din dosar si nr de telefon al inspectorului.

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
As avea si eu o intrebare.Mi-a spus cineva ca de vreo luna de zile s-a schimbat legea in cazul daunelor pe casco dar din vina celuilalt condicator.In sensul ca,desi ai casco,daca te loveste careva in trafic si tu nu esti vinovat,nu te mai poti adresa asiguratorului unde ai semnat casco,singura solutie este sa te duci tu direct la cei la care are RCA soferul vinovat de te-a lovit.Este adevarat,pt ca in cazul asta chiar nu mai vad rostul casco-ului pt soferii care se stiu cuminti?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare.

 

As avea si eu o intrebare - cu timpul s-au adunat mai multe indoituri/ciupituri vopsea/zgarieturi pe masina si as vrea sa merg sa deschid un dosar pentru a le repara.

 

Care mai e procedura acum, dar fiind faptul ca zgarieturile sunt pe mai multe elemente ale caroseriei (fata/spate) si, evident, nu s-au produs in acelasi timp. Pot comenta ceva astia de la casco daca vreau sa fac un singur dosar pt toate (ca sa nu platesc fransiza de 10 ori).

 

Pt niste ciupituri in vopsea oare imi aproba revopsire? (mentionez ca este vizibil faptul ca acestea sunt mai vechi - s-a depus putin rugina in ciobiturile care au ajuns la tabla)

 

Orice informatie este binevenita.

Casco este la BCR Asigurari.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca e vorba de cea mai praf societate, Carpatica, nici nu prea stiu ce sa-ti zic. Indiferent de rezultatul alcoolemiei, individul a fost vinovat si banuiesc ca scrie asta in anexa 2. Societatea trebuie sa te despagubeasca. Ca vor ei sa afle ce alcoolemie avea ala pt a face sau nu regres, nu e treaba ta.

Daca au trecut si cele 3 luni prevazute de CSA pt investigatii, Carpatica chiar nu mai are dupa ce se ascunde. Fa reclamatie la CSA si cu toate ca e dificil da in judecata vinovatul. Avand in vedere ca ai acte de la politie procesul nu va dura mult si instanta va hotari ca asiguratorul acestuia sa suporte pagubele plus cheltuielile de judecata. Avand in vedere ca au si taraganat dosarul poti cere si daune morale.

Iti dau PM cu nr meu si sa vedem daca pot rezolva ceva pe cale amiabila cu ei. Sa imi dai datele din dosar si nr de telefon al inspectorului.

 

Dupa 3 luni revin cu status. Intre timp am am facut reclamatie la CSA si am primit si raspuns ca inca Carpatica se afla in incidenta legala ... si cam asta e procedura in cazul unei daune cu dosar penal.

Astazi am sunat la Carpatica si mi s-a dat acceptul de plata pentru cam 80% din suma ceruta de mine conform devizului intocmit, DAR nu pot ridica despagubirea pana cand ei nu primesc inceperea sau neinceperea urmarii penale a autorului care ar trebui sa o primesc si eu ...si ei.

 

o sa adaug aici si raspunsul de la CSA cu privire la plangerea facuta:

 

"Avand in vedere sesizarea dumneavoastra va aducem la cunostiinta faptul ca in cazurile in care evenimentul rutier face obiectul unui dosar penal, stabilirea si plata despagubirilor poate fi efectuata doar cu respectarea prevederilor art. 46. Normele puse in aplicare prin ordinul nr. 20 / 2008

1. potrivit legii, actiunea penala a fost stinsa prin impacarea partilor

2. desi hotararea instantei penale a ramas definitiva si irevocabila, stabilirea despagubirilor civile ar urma sa se faca ulterior

3. desi actiunea penala nu poate fi stinsa prin impacarea partilor, sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

a) s-a dat rechizitoriu de trimitere in judecata sau din actele incheiate de autoritatile publice, semnate fara obiectii de propietarul, utilizatorul ori conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului,rezulta cu certitudine atat raspunderea civila a acestora, prejudiciile cauzate, cat si vinovatia penala a conducatorului auto care urmeaza sa fie trimis in judecata dupa finalizarea cercetarilor aflate in curs."

:twoup: persoana prejudiciata isi ia un angajament scris prin care se obliga sa restituie de indata partial sau total, despagubirea primita, in functie de hotararea instantei penale in ceea ce priveste fapta, faptuitorul sau vinovatia.

 

In acest sens avand in vedere faptul ca evenimentul rutier face obiectul unui dosar penal, o solutionare pe cale amiabila este posibila numai dupa indeplinirea cumulativa a prevederilor art. 46 alin 3 ltiera a si b din Normele puse in aplicare prin ordinul CSA nr 20/2008."

Link to comment
Share on other sites

Care mai e procedura acum, dar fiind faptul ca zgarieturile sunt pe mai multe elemente ale caroseriei (fata/spate) si, evident, nu s-au produs in acelasi timp. Pot comenta ceva astia de la casco daca vreau sa fac un singur dosar pt toate (ca sa nu platesc fransiza de 10 ori).

 

Pt niste ciupituri in vopsea oare imi aproba revopsire? (mentionez ca este vizibil faptul ca acestea sunt mai vechi - s-a depus putin rugina in ciobiturile care au ajuns la tabla)

 

Orice informatie este binevenita.

Casco este la BCR Asigurari.

 

Pai nu iti vor deschide un singur dosar! Asta si este scopul fransizei!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revin cu update la cazul meu cu Carpatica.

Am invins "lupta" cu birocratia si procedurile lor si am obtinut 80% din suma calculata pe devizul Audatex la un service ales de mine.

 

Suma convenita a fost platita prin transfer bancar si nu s-au cerut facturi sau alte informatii despre modul de reparatie al masinii mele.

Multumesc pentru sustinere si informatii.

 

Toata taraganeala a durat 3 luni de zile, despagubirea fiind la mine in cont in data de 8 iunie.

 

Deci, da, se obtine despagubire de la asigurator chiar daca autorul accidentului are alcolemie si i se deschide dosar penal.

Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am avut 2 incidente in care vinovatii aveau RCA la ARDAF. Mizerabil. In afara de faptul ca au ales o locatie infect de mica unde de abia ai loc, te mai si trateaza de parca le-ai cere de pomana.

Au incercat sa ma frece cu tot felul de mizerii. Ba sa-mi fac masina nu stiu unde, ba sa nu iau piesele de le reprezenta ( era vorba de un Logan, nu de BMW ) ca sunt scumpe.

 

Nu cred ca are sens sa ne batem joc unii de altii facandu-ne RCA la firme care s-au dovedit neserioase. Nu stiu ce au facut cehii si care este politica firmei, mi-e teama insa ca desi au marit tarifele calitatea serviciilor a ramasa aceeasi.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Din pacate toti dau fuga la Euroins si la alte mizerii de asiguratori pt ca, normal, "ce ma intereseaza pe mine, eu ii dau asigurarea si ma doare la basca".

Adevarat ... pana te loveste unul care are, la randul lui, RCA la Euroins. Sa vezi atunci ce te mai doare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am si eu o intrebare: trebuie puse la dispozitia inspectorului de daune toate piesele care au fost avariate in urma unui accident rutier pentru a dovedi ca ele au existat pe masina? ( de exemplu o gura de aerisire sau un bandou care au fost facute bucati in urma impactului)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am si eu o problema.

Am avut un accident cu cineva, am completat formularul de constatare amiabila, dar firma de asigurari(ASTRA) nu vrea sa ma despagubesca pana nu vede si masina celuilalt.

L-am sunat pe individ, care din cate am inteles e sofer pe tir, dar nu poate sa se prezinte.

 

Ce pot sa fac in cazul asta? E normal ce pretind ei?

 

Multumesc.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut... am PATIT urmatoarele: accident cu un asigurat CARPATIC, el vinovat, eu nu, el nu a dorit constatul amiabil deoarece era panicat pt ca masina era pe firma si avea probleme la munca... asa ca sa gandit sa mergem la politie ca el defapt nu e VINOVAT, am mers la politie s-a constat ca e vinovat, i sa suspendat permisul pe 90 de zile, a semnat procesul verbal dar a scris la mentiuni ca el se considera NEVINOVAT. Mi-a dat copiile necesare deschiderii dosarului de dauna, dupa care i-am explicat [din experiente anterioare] ca o sa fie nevoie si de pozele masinii dansului impreuna cu o declaratie, mi-a zis ca vbim la telefon.

masina mea un ford streetka nu era deplasabila, asa ca am transportat-o la sediul de constatari din rahova unde s-a deschis dosarul s-au facut poze, dupa spusele inspectorului si dupa harababura care era sub capota mirosea a DAUNA TOTALA ma rog etc etc... din ziua a cea respectiv 2 iunie 2010 dansul nu mi-a mai raspuns la telefon pt a stabil o intalnire in vederea completarii dosarului de dauna in urma caruia urma sa-mi recuperez contravaloare daunei. In schimb a mai vorbit cu cateva persoane de la carpatica care l-au sunat sa il roage sa le dea declaratia si facturile de la reparatia masinii, pt ca DA , OMU si-a reparat masina intre timp. Pe 2 septembrie expira cele 3 luni de la deschiderea dosarului, si dupa spusele NEOFCIALE ale celor de la carpatica, cika nu o sa ma despagubeasca pana nu au facturile si declaratia de la asiguratul lor, SAU poate nu mai primesc nimic deoarece au aflat ei ca OMU a contestat procesul verbal al politistului si ca daca in instanta e gasit nevinovat... ADIO....

 

ce solutii [PASNICE / LEGALE]am?

 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Am si eu cateva nedumeriri.

Pe scurt: a intrat cineva in masina lui tata la o intersectie nesemnalizata, deci ala a fost vinovat, a recunoscut. Problema e ca are RCA la Euroins, am inteles ca sunt foarte neseriosi. A facut intelegere amiabila cu ala, deci nu are nimic de la politie. Luni se va merge pentru constatarea daunelor, dosar..etc.

Masina a fost lovita in lateral stanga: portierele, aripa, stalpul si pragul sunt infundate tare, problema e ca si cupola s-a curbat putin si pare ca au avut de suferit si lonjeroanele, parca are sasiul stramb putin - nu stiu daca se mai poate circula cu ea asa, s-ar putea sa fie dauna totala. Alta problema ar fi ca la mine in oras nici un service nu mai lucreaza cu Euroins pentru ca nu platesc reparatiile. din pacate nu am CASCO..

In acest caz ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi cea mai buna solutie?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari.

am avut un accident fara victime si fara sa fie implicata alta masina. Am iesit in decor dupa o curba.

Pentru ca am Casco am fost la firma asiguratoare in vederea dosarului de daune. Am vrut sa imi repar masina E46 318I din 2000/12 la reprezentanta. Initial nu au fost de acord, apoi m-au indrumat la reprezentanta cu nota de constatare initala pentru a imi face devizul si pt a vedea daca nu depaseste 75% din valoarea asigurata a masinii. Ceea ce se intampla. Masina este asigurata pt 27000 Ron iar devizul este de 33000 Ron. Ce este de facut in continuare? Luni trebuie sa merg la ei cu devizul de la reprezentanta.

Pot cere daune totale si sa imi recuperez epava in vederea reparatiei ? Si la cat credeti ca va fi evaluata, si cati bani voi primi? Daca voi cere dauna totala mai trebuie sa aduc alte acte? eventual politie? Daca ei vor face un deviz la alt service unde se vor folosi piese neoriginale si pretul va fi sub 75% din valoarea masinii, pot sa imi refuze cererea de dauna totala?

 

Am uitat sa trec kilometrajul masinii pentru o eventuala evaluare a valorii de epava - in jur de 125000 km., 118 HP

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

RECOMANDARE:

 

Nu mai incheiati constate amiabile cu vinovatii asigurati la Carpatica si Euroins! Motivati ca nu aveti incredere in firma si mergeti la Politie. Deschideti astfel dosarul de daune cu PV emis de o autoritate si in instanta acesta are putere mai mare decat un formular completat de doi participanti la trafic. Deasemenea faeti tot posibilul sa mergeti impreuna cu vinovatul pentru a face o reconstituire de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Incerc prin acest topic sa ma fac pe cat posibil util membrilor acestui club.Sper sa nu aveti nevoie de mine! :twoup:

 

PS:Nu imi cereti sfaturi sau sprijin in vederea obtinerii de foloase necuvenite!

 

 

buna ziua! am eu o speta pe care sunt sigur ca nu ati mai intalnit-o: in urma cu 2 saptamani, aflat fiind in depasire, o fata a tras stanga sa intre la niste terenuri de fotbal...ca prin minue am reusit franand sa intru odata cu ea acolo dar am avut un punct de contact cu ea cu janta. pana la urma asiguratorul ei m-a bagat pe culpa comuna...in fine. problema e urmatoarea: la o saptamana, camera de vedere termica a masinii a cedat, brusc, cu o simptomatologie nemaintalnita de cei de la bmw cluj si oradea (masina e un 550i). problema este ca fizic pe camera nu se vede nimic, ea costa 2500 euro, se inlocuieste de bmw, care la randul lor nu le produc ci le achizitioneaza de la FLIR, companie mondiala cu experienta de peste 50 de ani in termoviziune.

ce ma gandesc eu acum este sa imi comand camera la bmw, o monteaza, obtin un certificat ca aceasta nu mai este functionala, de la bmw, pe cea veche o dau la un service international sau la MICRONIX, importatorul national al FLIR, unde ar putea sa constate ca a fost supusa unui soc...ca urmare ar trebui sa intre pe asigurarea vinovatului (care a recunoscut) sau pe CASCO...dar toate astea dupa ce voi fi achizitionat camera noua...cum vedeti problema? multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.