Jump to content

O intrebare...


deathrow

Recommended Posts

Salut.

 

Eu am in masina ulei Castrol Racing RS. Mi s-a aprins becul ala galben de la ulei chiar acum de Paste si bineinteles ca nu am gasit nimik deschis sa cumpar chiar acest ulei, asa ca am completat cu vreo 200 ml de castrol GTX3. Se poate intampla ceva? A fost o chestie urgenta shi de asta am completat. Mi se aprindea becul si in mers...

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Chiar incearca sa nu mai mergi mult cu masina...ca deja ai amestecat doua uleiuri ... :blink: cred ca mai bine mergeai cu uleiul vechi si cu beculetul rosu aprins decat sa amesteci uleiurile...alta data ia-ti o rezerva de ulei la tine :) sau mai deschide capota (daca stii de unde :) )
Link to comment
Share on other sites

Nu este nici problema @deathrow.

Nu mai sariti mai asa si nu mai fiti panicarzi. Daca ambele uleiuri sunt sintetice nu este nici un fel de problema daca se amesteca. Sunt perfect miscibile. Este o cerinta pentru orice ulei de masina sa fie compatibil cu alt ulei, nu este o intamplare.

Doar si cand faci schimbul de ulei tot mai raman cateva sute de grame de ulei vechi in motor, ca nu poti sa-l scurgi niciodata pe tot. Si se intampla ceva din cauza aceasta ?

Nu se recomanda sa se amestece sintetic cu mineral, dar sintetic cu sintetic sau mineral cu mineral e OK.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

ma paul nu sa panicat nimeni, eu doar am facut recomandarea sa schimbe uleiul cat mai curand.

82140[/snapback]

 

Voi nu v-ati panicat, dar pe deathrow l-ati cam speriat probabil :) .

Nu are sens sa se grabeasca sa schimbe uleiul doar pentru ca l-a amestecat cu 200g de alt ulei, din aceeasi categorie, chiar si de acelasi producator.

Desigur, niciodata nu e prea devreme sa schimbi uleiul. Cu cat mai des, cu atat mai bine :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

am vreo 10.000 km cu uleiul asta. dar vreo 13.000 pana la urmatoarea inspectie. Acum neluand in calcul faptul ca am amestecat uleiurile astea doua, ar trebui sa schimb uleiul inainte de cei 13.000 de km care au mai ramas? BMW recomanda schimbarea uleiului la cei 25.000 km dintre inspectii?
Link to comment
Share on other sites

am vreo 10.000 km cu uleiul asta. dar vreo 13.000 pana la urmatoarea inspectie. Acum neluand in calcul faptul ca am amestecat uleiurile astea doua, ar trebui sa schimb uleiul inainte de cei 13.000 de km care au mai ramas? BMW recomanda schimbarea uleiului la cei 25.000 km dintre inspectii?

82183[/snapback]

 

Parerea mea e ca 25.000 Km cu un schimb de ulei este enorm. Oricat de bun ar fi el. Intervalele recomandate de BMW sunt cam optimiste.

Trebuie sa vezi si cum arata uleiul. Un motor mai uzat va deteriora uleiul mai repede decat un motor in stare perfecta.

Deasemenea un stil de conducere entuziast reduce mai rapid calitatile uleiului.

Cred ca in jur de 15.000-18.000 km e un interval de schimb mai potrivit, bineinteles coroborat cu starea tehnica a motorului si calitatea uleiului.

In timp in ulei se acumuleaza tot felul de substante nocive care dauneaza motorului.

Sfatul meu este : cu cat mai des, cu atat mai bine :blink: .

 

PS. Aceste interval de schimb, de peste 15.000-20.000 km, se refera doar la motoarele din generatia noua. Pentru cele vechi, gen M20, M50, intervalul maxim este in jur de 10.000 Km.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.