Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

probabil este un consum atat de mic de energie incat functionarea incalzirii nonstop este relevanta.

 

imi dau si eu cu parerea.

 

Ba din contra - consumul este f. mare; Este o greseala de proiectare din punctul meu de vedere.

 

Ar fi normal sa functioneze in anotimpul friguros sau la temperaturi mari doar in cazul in care ploua / ceata / umezeala f. mare.

Daca tot vrem confort - eu pe masina am senzor de ploaie si senzor de temperatura. Teoretic ma gandesc ca ar putea fi puse lucrurile cap la cap.

 

Si pt. cei care vor sa aiba oglinzile incalzite vara cand e soare sa le puna buton :)

 

radeam singur in masina cand in Bucuresti aveam in bord afisate 39-40 de grade iar eu stiam ca imi merge incalzirea la oglinzi! :)

 

Daca ar sti ecologistii ca BMW duce la incalzirea globala... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai ala e meniu de diagnoza care il accesam noi. Adica e facut sa il accesezi greu. Asta e scopu. Ca nu cumva sa dai din greseala peste el. Teoretic tu ca si utilizator nu ai avea dreptul sa intri pe acolo sa urmaresti toti parametri aia. Si din cate stiu nici cei care au maneta de BC nu au acces la toate datele decat daca urmeaza exact aceeasi procedura (cu butonul de trip reset).

 

Intrebarea mea era alta: Cum ii apare pe ecran celui care are maneta BC? Apar la fel meniurile? Adica, intri in meniul 4 si ai acolo submeniuri 4.1, 4.2 etc? Sau este un alt mod de prezentare? O alta structura. Imi imaginez ca unele functii sunt ascunse.

 

probabil este un consum atat de mic de energie incat functionarea incalzirii nonstop este relevanta.

 

imi dau si eu cu parerea.

 

Ba din contra - consumul este f. mare; Este o greseala de proiectare din punctul meu de vedere.

 

Ar fi normal sa functioneze in anotimpul friguros sau la temperaturi mari doar in cazul in care ploua / ceata / umezeala f. mare.

Daca tot vrem confort - eu pe masina am senzor de ploaie si senzor de temperatura. Teoretic ma gandesc ca ar putea fi puse lucrurile cap la cap.

 

Si pt. cei care vor sa aiba oglinzile incalzite vara cand e soare sa le puna buton ;)

 

radeam singur in masina cand in Bucuresti aveam in bord afisate 39-40 de grade iar eu stiam ca imi merge incalzirea la oglinzi! :)

 

Daca ar sti ecologistii ca BMW duce la incalzirea globala... :)

 

Lasa mah, poate au ales asa ca sa-l faca pe posesor sa simta ca e barosan, si ca-l doare-n cot ca risipeste pe ici pe colo energie :) Ca unu care merge la restaurant si consuma de 30 si ceva de lei, si el lasa 50. Dupa parerea mea este prea mult, dar o face asa ca sa arate ca o duce bine, nu? Asa si cu oglinzile. Te mai uiti la cativa watti aruncati in stanga si-n dreapta (stanga si dreapta la propriu :)) :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca s-a mai discutat, dar la e46 cel putin, incalzirea in oglinzi merge non-stop indiferent daca e cuplata sau nu dezaburirea. Nici acuma nu imi dau seama care e logica care sta in spatele acestui fapt.

putin OFFTOPIC: la mine la E90 oglinzile se Încãlzesc odatã cu activarea de automat a ºtergãtoarelor. chiar mã gândeam cã nu am oglinzi Încãlzite, activasem ºi dezaburirea spate si cea faÞã ºi nimic. am scos chiar ºi geamul oglinzii sã vãd daca e cu Încãlzire ºi erau.

am aflat din greºealã faza asta cand pe ploaie cu stergãtoarele pe automat am observat cã dispãreau picãturile de pe oglinzi, ºi am scos mâna pe geam ºi oglinzile erau calde.

Link to comment
Share on other sites

Am mai intrebat eu pe undeva (cred ca tot aici). Pentru cei care au computer de bord (maneta BC) la e46: vreau sa stiu si eu cum e meniul. Ce vezi acolo in bord, cand apesi pe butonul ala? E cam aiurea intrebarea, dar nu prea am prieteni cu bmw ca sa pot sa ma uit singur. As vrea sa stiu daca merita sa-mi pun maneta (n-am). Ca, daca este acelasi meniu care este cand apesi pe butoanele alea din bord si vezi temperatura, viteza, etc e aiurea, nu se merita (pentru mine). Am inteles ca iti arata chiar mai putine lucruri.

 

Deci ce ma intereseaza este cum iti afiseaza. Scrie Temp=20 C? Sau ceva de genu? Sau tre sa intri in meniu 7, submeniul 1 (parca 7.1 era temperatura) si sa vezi acolo un 200 care se traduce 20.0 grade celsius?

Link to comment
Share on other sites

si pe mine ma interesa subiectul asta, dar vad ca nu ajungem nicaieri :)

 

pana la urma ce arata la cei cu maneta ? poate ne explica cineva mai detaliat ...

 

Eu mai aveam o nedumerire. Nici eu nu am maneta la BC si ma intreb cum se reseteaza consumul mediu ? Cand fac plinul, la fiecare suta de km parcursa, cand vrea el, sau cand .... Ma intreb la cei cu maneta cum procedeaza...

Link to comment
Share on other sites

Pff! Si eu vreau sa resetez cumva consumul ala mediu. Uneori imi arata 9 (foarte mic pentru mers prin oras). Cand am venit de la munte (dupa 500 km) imi arata 5. O fi vale cand vii de la munte, da chiar asa? Eu m-am gandit ca totusi arata consumul mediu pe ultima suta. Daca ai maneta poti sa-l resetezi?

 

Eu vroiam sa-mi pun maneta, dar analizand mai bine cred ca n-are rost sa dau 250 ca sa am butonul putin mai aproape de mine (din moment ce vad aceleasi lucruri ca si fara maneta).

Link to comment
Share on other sites

Pff! Si eu vreau sa resetez cumva consumul ala mediu. Uneori imi arata 9 (foarte mic pentru mers prin oras). Cand am venit de la munte (dupa 500 km) imi arata 5. O fi vale cand vii de la munte, da chiar asa? Eu m-am gandit ca totusi arata consumul mediu pe ultima suta. Daca ai maneta poti sa-l resetezi?

 

Eu vroiam sa-mi pun maneta, dar analizand mai bine cred ca n-are rost sa dau 250 ca sa am butonul putin mai aproape de mine (din moment ce vad aceleasi lucruri ca si fara maneta).

 

da, cu maneta poti reseta consumul mediu, ori de cate ori vrei, tinand apasat pe el cca 2-3 sec

E normal sa iti arate 5 in afara orasului. In mod normal, ori de cate ori schimbi regimul de mers (afara/oras), trebuie sa resetezi computerul de bord, pt ca orice iti arata pe bord sa reflecte adevarul...cand iesi din oras la drum lung, il resetezi, cand intri in oras de la drum lung il resetezi...altfel, faci 500 km in afara, cu un consum de 5 l / 100 km, iar cand intri in oras, vei vedea cu suprindere ca iti consuma tot 5 l /100 km - absolut fals, corect ?

Link to comment
Share on other sites

Pff! Si eu vreau sa resetez cumva consumul ala mediu. Uneori imi arata 9 (foarte mic pentru mers prin oras). Cand am venit de la munte (dupa 500 km) imi arata 5. O fi vale cand vii de la munte, da chiar asa? Eu m-am gandit ca totusi arata consumul mediu pe ultima suta. Daca ai maneta poti sa-l resetezi?

 

Eu vroiam sa-mi pun maneta, dar analizand mai bine cred ca n-are rost sa dau 250 ca sa am butonul putin mai aproape de mine (din moment ce vad aceleasi lucruri ca si fara maneta).

 

da, cu maneta poti reseta consumul mediu, ori de cate ori vrei, tinand apasat pe el cca 2-3 sec

E normal sa iti arate 5 in afara orasului. In mod normal, ori de cate ori schimbi regimul de mers (afara/oras), trebuie sa resetezi computerul de bord, pt ca orice iti arata pe bord sa reflecte adevarul...cand iesi din oras la drum lung, il resetezi, cand intri in oras de la drum lung il resetezi...altfel, faci 500 km in afara, cu un consum de 5 l / 100 km, iar cand intri in oras, vei vedea cu suprindere ca iti consuma tot 5 l /100 km - absolut fals, corect ?

 

Poi la masina mea (motor de 1900 benzina) nu este normal un consum de 5 in afara orasului. Consumul dat de producator este 6. Eu am facut testul la pompa pentru acei 500 de km si a reiesit un consum de 7.4. Deci nush de unde a scos el 5. Poate pe ultima suta, dar si asa mi se pare aiurea.

 

 

Alex, stii ce ma gandesc? Sa intram in meniul 5.0 (acolo unde afiseaza consumul mediu) si sa tinem apasat butonul ala cateva secunde. Poate se reseteaza. Sau poate iese din submeniu. Nush, incercam.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

cei care au optiunea cu maneta pot vedea cateva informatii: distanta pana la alimentare, consumul mediu, consumul instant, viteza medie de deplasare, temperatura exterioara.... sper ca n-am omis nimic.

consumul mediu se reseteaza tinand apasat butonul de pe maneta pt cateva secunde.

deasemeni absolut toate informatiile pe care le poti vedea cu maneta minune le poti vedea direct din meniuri, daca nu te deranjeaza faptul ca e mai incomod putin.

nu ai informatii in plus, ci in minus. trebuie spus totusi ca si la masinile care au optiunea asta suplimentara merge sa intri in meniuri din butonul de kilometraj de pe bord :)

Link to comment
Share on other sites

Dar daca apasam celalalt buton? Cel din dreapta. Ai incercat? Ori cu apasare scurta, ori lunga. Ori pe ambele deodata, cumva tre sa iasa :)

 

Oricum, nu prea ma mai incanta sa-mi bag. Cred ca m-as orienta la un kit xenon si poate niste angel-uri. Sunt si utile si sunt si misto, schimba aspectul masinii noaptea.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

eu am si navi mic,resetezi de acolo tot ce vrei.din maneta am zis mai sus ce poti vedea pe display

 

am inteles, tu ai navi mic si poti reseta ... dar cei care au maneta BC fara navi cum procedeaza ? :) pe ce apasa ... ca vrem sa apasam si noi ... :)

 

pt cei cu maneta pt BC se reseteaza tinand apasat pe butonul de la maneta cand ajungi la consum mediu si apoi apesi pe butonul din dreapta al bordului ti apasat vreo 3-4 secunde dupa care apare la 0!

consum de 5%in afara orasului nu prea cred!eu am 316i cu 1.9 si in cel mai fericit caz mi-a aratat 8,1 afara si 9,2 in oras!

Link to comment
Share on other sites

Dar daca apasam celalalt buton? Cel din dreapta. Ai incercat? Ori cu apasare scurta, ori lunga. Ori pe ambele deodata, cumva tre sa iasa :)

 

Oricum, nu prea ma mai incanta sa-mi bag. Cred ca m-as orienta la un kit xenon si poate niste angel-uri. Sunt si utile si sunt si misto, schimba aspectul masinii noaptea.

la ce anume te referi cu celalalt buton? nu am inteles foarte bine la ce anume, de aia cer putine detalii extra :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.