BMWClub: Oglinzi furate - statistica - BMWClub

Jump to content

• 49 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Oglinzi furate - statistica sa intelegem mai bine cat de grava e situatia

Poll: Furatul oglinzilor (1257 member(s) have cast votes)

De cate ori v-au fost furate oglinzile?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Ce sistem de antifurt aveti pe olginzi? A fost eficient?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Tipul de BMW de pe care v-au fost furate oglinzile cel putin o data in ultimii 2-3 ani

Vote Guests cannot vote

#41 User is offline   flo_318bv 

• Membru
  • Group: Members

Posted 18 January 2010 - 14:15

hmm. sunt din bv. mi le-a furat o data iar a doua oara l-am prins.dupa numai o sapt. avea 5 oglinzi la el. l-am nenorocit pe viata. in prezent e judecat pe fond d talharie ptr k a scos si un briceag incercand sa scape. va mai aduc la cunostinta k e plutonier major la pompieri aici in bv. si are si el un seria 3 visiniu cu nr. bv 24 aga. la tribunal a prezentat documente legate d bataia care i-am aplicat-o . cum k a ramas cu sechele la ochiu drept. tre sa poarte ochelari d soare toata viata.
0

#42 User is offline   MariusVE 

• Începător

Posted 18 January 2010 - 14:21

View Postmonique, on 18/Jan/2010, 07:05, said:

Niciodata, chiar ma minunez si eu cum de am scapat pana acum (aproape 2 ani) ... mai ales ca cele mai vanate sunt cele de seria 3, din cate vad eu...
Nu am antifurt, nu le-am inscriptionat, nu tin masina in garaj noaptea, ma plimb zilnic si uneori o parchez pe unde apuc ... Hmmm... deja e dubios, vad ca sunt multi patiti pe-aici :)

Exact asa ma miram si eu pana acum vreo 2 zile. :lol: Nici ale mele nu erau inscriptionate, parchez pe unde apuc, nu am garaj, etc. Oricum, asta nu inseamna ca ti se va intampla si tie la fel! Eu nu am mai avut unde sa parchez si am fost nevoit sa parchez in spatele blocului. O singura data a fost indeajuns... disperati mai sunt.

Am alarma cu pager... dar ce poti face cu ea cand ei actioneaza la 3 noaptea? Pana ajungi la masina s-a terminat tot.

Marius
0

#43 User is offline   monique 

• Pasionat

Posted 18 January 2010 - 14:28

View PostMariusVE, on 18/Jan/2010, 14:21, said:

View Postmonique, on 18/Jan/2010, 07:05, said:

Niciodata, chiar ma minunez si eu cum de am scapat pana acum (aproape 2 ani) ... mai ales ca cele mai vanate sunt cele de seria 3, din cate vad eu...
Nu am antifurt, nu le-am inscriptionat, nu tin masina in garaj noaptea, ma plimb zilnic si uneori o parchez pe unde apuc ... Hmmm... deja e dubios, vad ca sunt multi patiti pe-aici :)

Exact asa ma miram si eu pana acum vreo 2 zile. :) Nici ale mele nu erau inscriptionate, parchez pe unde apuc, nu am garaj, etc. Oricum, asta nu inseamna ca ti se va intampla si tie la fel! Eu nu am mai avut unde sa parchez si am fost nevoit sa parchez in spatele blocului. O singura data a fost indeajuns... disperati mai sunt.

Am alarma cu pager... dar ce poti face cu ea cand ei actioneaza la 3 noaptea? Pana ajungi la masina s-a terminat tot.

Marius

In cazul asta, ar fi bine sa nu ma mai minunez :lol:
In caz de ceva, am CASCO... Sper sa n-o patesc totusi...
0

#44 User is offline   MariusVE 

• Începător

Posted 18 January 2010 - 14:39

View Postmonique, on 18/Jan/2010, 07:28, said:

View PostMariusVE, on 18/Jan/2010, 14:21, said:

Exact asa ma miram si eu pana acum vreo 2 zile. :lol:

/../

Marius

In cazul asta, ar fi bine sa nu ma mai minunez :)
In caz de ceva, am CASCO... Sper sa n-o patesc totusi...

Si eu am CASCO dar nu stiu daca merita folosit pentru asta (nu sunt sigur daca asigurarea creste pentru un astfel de incident). Geamul ala am inteles ca e aprox. 325 RON (OEM, bineinteles).

Oricum, am trecut de la stadiul de mirare la urmatorul stadiu si anume sa aud de la prieteni lucruri de genul: "Ei, lasa.. uite, totusi, timp de aproape 2 ani nu ti-au fost furate... este totusi bine. Altii saracii le schimba mai des..." :)

Marius
0

#45 User is offline   edy1092 

• Pasionat

Posted 19 January 2010 - 07:56

View Postflo_318bv, on 18/Jan/2010, 14:15, said:

hmm. sunt din bv. mi le-a furat o data iar a doua oara l-am prins.dupa numai o sapt. avea 5 oglinzi la el. l-am nenorocit pe viata. in prezent e judecat pe fond d talharie ptr k a scos si un briceag incercand sa scape. va mai aduc la cunostinta k e plutonier major la pompieri aici in bv. si are si el un seria 3 visiniu cu nr. bv 24 aga. la tribunal a prezentat documente legate d bataia care i-am aplicat-o . cum k a ramas cu sechele la ochiu drept. tre sa poarte ochelari d soare toata viata.

Foarte bine , trebuia sa-i dai ceva mai tare sa nu mai vada toata viata :) , am o ura pe ciorditorii asta de oglinzi de nedescris in cuvinte

Promit sa postez si eu ceva frumos aici pe forum, dar eu imi doresc sa-i rup degetele de la maini :) :lol:

This post has been edited by edy1092: 19 January 2010 - 07:57

1

#46 User is offline   flo_318bv 

• Membru

Posted 19 January 2010 - 14:40

stai linistit l-am nenorocit . tipa lumea din bloc sa il las k il omor si ma duc la zbarna.
0

#47 User is offline   aleartsv 

• Membru

Posted 19 January 2010 - 15:30

bine i-ai facut
0

#48 User is offline   michael_ro 

• Începător
  • Group: Vanzatori Autorizati

Posted 19 January 2010 - 16:34

Ei bine si eu am fost calcat de hoti, dupa ce reusisem 7 luni sa rezist fara probleme. Ghinionul a facut sa renunt la CASCO cu 2 saptamani inainte de mizeria asta. In afara de faptul ca vad ca se intampla sa mai fie furate si oglinzile inscriptionate, voi de unde va luati oglinzile? Pentru ca daca noi cumparam oglinzile furate de la aceeasi oameni care ni le si fura, nu facem altceva decat sa ii incurajam.
Pareri?

PS Deocamdata stau de vreo 3 zile fara oglinzi. Cand am sa imi cumpar sa le inlocuiesc intentionez sa imi marchez chimic si geamurile, luneta si parbrizul cu seria sasiului.

View Postflo_318bv, on 19/Jan/2010, 14:40, said:

stai linistit l-am nenorocit . tipa lumea din bloc sa il las k il omor si ma duc la zbarna.

felicitari. si eu as face fix la fel. cred ca nu m-as putea controla sa ma opresc.
0

#49 User is offline   mircea727 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 January 2010 - 16:38

Am un e46 si nici nu mai stiu de cate ori am ramas fara oglinzi, dar in ultimele 2 luni am ramas de 2 ori fara ele, ultima data acum 2 sapt, deocamdata nu mi-am cumparat dar am avut surpriza neplacuta ca ieri seara sa-mi ia sigla de pe porbagaj
Presupun ca m-a asteptat sa pun alte oglinzi iar drepr razbunare mi-a luat sigla.
De 2 sapt ma tot gandesc cum sa fac sa nu mai raman fara ele, deocamdata merg asa.
Stie cineva de unde sa cumpara in Bucuresti un set ceva mai ieftin
0

#50 User is offline   aleartsv 

• Membru

Posted 19 January 2010 - 17:01

antifurtul ar fi o solutie, cu toate ca mie mi-a crapat o oglinda, probabil se uita in jur sa nu il toarne nimeni si nu a vazut antifurtul.
0

#51 User is offline   Alex B 

• Membru

Posted 19 January 2010 - 22:05

View Postflo_318bv, on 19/Jan/2010, 14:40, said:

Scoasa din context, fraza asta e condamnabila. Dar asa ... in mod inexplicabil :) , am o bucurie imensa cand o aud.
Totusi plutonier major la pompieri, credeam ca genul de hoti de onglinzi e mai low-life.
0

#52 User is offline   mircea727 

• Nou venit
  • Pip

Posted 20 January 2010 - 09:15

View Postb-69-tau, on 19/Jan/2010, 22:15, said:

Asta e solutia in ziua de azi sa pastrezi oglinzile pe masina:

La aceasta solutia am ajuns si eu, sper sa nu mai am probleme
0

#53 User is offline   deka 

• Începător

Posted 28 January 2010 - 10:49

Mi-au furat oglinzile de doua ori,prima oara doar sticlele si la o saptamana le-au rupt cu totul. Masina era parcata pe trotuar,stradal pe Stefan cel Mare in fata unei banci cu paznic permanent si camere de luat vederi. Am fost la politie si dupa declaratiile de rigoare,la sugestia mea de a cere inregistrarea de la banca pentru ca sigur au fost filmati,mi s-a raspuns ca este prea complicat. Acum am ca antifurt acele gratii care estetic sunt oribile dar care se pare ca au efect pentru ca nu am mai avut nici o tentativa. Unui vecin, pe langa oglinzi i-au furat si toate bandourile de pe bara spate.
0

#54 User is offline   alex77xax 

• Buhuhu

Posted 29 January 2010 - 13:51

Mie au încercat o dată să-mi fure geamul de pe stânga, dar nu au reușit decât să-l crape.
0

#55 User is offline   IronM 

• Senior

Posted 29 January 2010 - 14:05

Am masina din 2004 si mi le-au furat de 2 ori, la intervale de timp foarte apropiate. Cred ca prin 2005 se intampla. De atunci pana acum nu mi le-au mai furat. Stau in Buc dar am garaj. Cu toate astea le-am sablat zilele trecute...ca sa nu mai stau cu inima in pioneze de fiecare data cand se face noapte si masina e parcata prin centru.
De furat mi-au fost furate, prima oara in parcarea de langa Adam si Eva si a doua oara era parcata pe str. Pitar Mos.
0

#56 User is offline   io's 

• Fan

Posted 29 January 2010 - 15:43

View Postironm, on 29/Jan/2010, 14:05, said:

sa nu mai stau cu inima in pioneze de fiecare data cand se face noapte si masina e parcata prin centru.

de ce, crezi ca ziua le e prea mare târșală sa le fure?
0

#57 User is offline   buldy 

• Ing.Dipl.

Posted 30 January 2010 - 14:13

Dupa ce vad pe aici, ma consider un norocos avand in vedere ca nu mi-au fost furate niciodata. Totusi mi-au fost furate stergatoarele :) . Trebuie sa inceteze hotia asta odata si odata
0

#58 User is offline   alex 83 

• Nou venit

Posted 30 January 2010 - 20:27

Nu e timpul pierdut... :)
0

#59 User is offline   scheletu_007 

• Membru

Posted 30 January 2010 - 20:32

dupa ce am ramas de 4 ori fara oglinzi si odata fara bandou aripa fata ....l-am dus la garaj ca si asa merg cam rar cu el
0

#60 User is offline   Gabriel.B 

• Senior
  • Interests:life.

Posted 07 February 2010 - 10:12

Incredibil oameni buni, acum 20 minute beam o cafea si ma uitam pe fereastra, ninge, viscoleste, toate bune.Vine unu mergand incet asa si se opreste in fata masinii mele, sta un pic in loc, isi sufla mainile si dintr-o data intra intre masini si se duce direct la oglinda de pe partea soferului si da zapada jos de pe sticla si se uita la ea.In momentul ala am deschis geamul si am tipat la el cat am putut de tare ( prostia mea, trebuia sa cobor jos sa "vorbesc" mai de aproape cu el)..in fine, am tipat si omu nu s-a sinchisit deloc, si-a continuat "treaba", cica facea bulgari de zapada, a mai suflat un pic in maini, a mai luat un pic de zapada de pe masina, a mai stat un pic in loc si a plecat din directia din care a venit.Omu daca era in trecere si se oprea sa ia un pic de zapada de pe masina probabil ca isi continua drumul in directia opusa fata de unde venea dar cred ca a venit special pentru oglinzi.
Deci oameni buni se fura si la ora 9:30 dimineata si cu lume pe strada, erau vreo doi oameni la 10-15m care isi dadeau zapada de pe masini.

Oricum oglinzile mele de pe masina sunt taiate la geamgemarie si lipite cu dublu adeziv, acum o luna mi-a furat oglinda de pe partea pasagerului, tot deasta taiata la geamgiu, ce or face cu ele nu stiu :) .

Oglinzile mele electrocrome sta bine mersi intr-un sertar in casa, a fost primu lucru pe care l-am facut cand am cumparat masina, le-am dat jos pentru ca n-ai cu cine domne.
0

Share this topic:

• 49 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic