Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Acum câteva zile (dacã nu ieri), au dat pe unu la tv care se plângea cã e dependent de droguri ºi nu are de unde sã facã rost de bani ºi fura ce gãsea, mai nou din casele bãtrânilor. E oarecum o miºcare naturalã. Am mai spus ºi În topicul cu furtul oglinzilor, "sportul" ãsta nu e privit foarte rãu pt. cã e o "supapã" care produce pagube materiale, dar fãrã pericol social major. Dacã ar lua mãsuri serioase, furturile nu dispar, devin doar mai violente. Sunt semnele unei societãÞi sãrace tipice.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici la mine nu s-au atins de oglinzi 1 an jumate Âşi uite cĂŁ m-au pipĂŁit Âşi pe mine ... :twoup:

 

Mai nasol este când Întâmplarea devine obicei ... ce te faci dacã ãla stã prin zonã ºi te curãÞã periodic de ele ? :)

Link to comment
Share on other sites

azi dimineata am gasit din nou fara oglinzi ... si la seria 1 si la seria 3 ... erau parcate una langa alta... principalul suspect sunt eu ... cascadorii rasului.

 

la mine e a 2-a sau a 3-a oara anul asta ... si emblemele si capacele au fost furate de vreo 2 ori ... sincer sa fiu mi'e scarba de ei, dar cred ca de data asta o sa le insemnez - de pus tablite nu o sa pun, dar cred ca o sa mi le inscriptionez. Este ok daca pun doar literele de la numar, nu si B-xx ?? ... mi se pare aiurea sa pun b-xx-xxx

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Este ok daca pun doar literele de la numar, nu si B-xx ?? ... mi se pare aiurea sa pun b-xx-xxx

 

Este aiurea sã le inscripÞionãm ... cã pui tot nr de la maºinã sau doar jumate prea puÞin conteazã, oricum se vede urât. :twoup:

 

Ieri au Încercat iar sã-mi fure oglinda dreapta, proaspãt cumpãratã de la Claudiu ... Probabil au fost ÎntrerupÞi, pentru cã oglinda era strâmbatã În interior, iar firele erau scoase. Aveam pe oglindã amprente fãrã numãr ... dar ce folos. Furtul nu a avut loc, aºa cã mã agitam degeaba pe la poliÞie.

 

Recunosc, cĂŁ ĂŽn disperare de cauzĂŁ mi-am spart oglinda ĂŽntr-un colĂž. Acum nu o s-o mai vrea nimeni. :)

Link to comment
Share on other sites

Este ok daca pun doar literele de la numar, nu si B-xx ?? ... mi se pare aiurea sa pun b-xx-xxx

 

Este aiurea sã le inscripÞionãm ... cã pui tot nr de la maºinã sau doar jumate prea puÞin conteazã, oricum se vede urât. :)

 

Ieri au Încercat iar sã-mi fure oglinda dreapta, proaspãt cumpãratã de la Claudiu ... Probabil au fost ÎntrerupÞi, pentru cã oglinda era strâmbatã În interior, iar firele erau scoase. Aveam pe oglindã amprente fãrã numãr ... dar ce folos. Furtul nu a avut loc, aºa cã mã agitam degeaba pe la poliÞie.

 

Recunosc, cĂŁ ĂŽn disperare de cauzĂŁ mi-am spart oglinda ĂŽntr-un colĂž. Acum nu o s-o mai vrea nimeni. :)

 

naspa :twoup:

Link to comment
Share on other sites

acum o intrebare ... am vazut ca exista DVR-uri care se pun in masina si merg la 12v ... dupa cate stiti voi, daca as pune o camera in masina, politia ar lua in considerare inregistrarile ?? caci imi aduc aminte patania lui poleposition cu sistemul de inregistrare de nu l'a bagat nimeni in seama .. astia cand se duc la furat merg acoperiti pe fata ??

 

Si apoi, ar fi ok pentru baterie sa las sistemul ala sa mearga incontinuu seara ? pe bune as face o investitie de cateva sute de euro ( nu cred sa fie mai mult de 400-500eur ) ... dar sa vad si reactia politei daca le'as duce video ...

Link to comment
Share on other sites

pai de ce nu te'ai dus la politie ... macar luau amprentele ...

 

Fapta nu a fost comisă, prin urmare posesorul minunatelor amprente nu poate fi acuzat de nimic.

 

Cumnatului meu acum 3 ani i-au furat o Dacie, care la scurt timp a şi fost găsită pregătită pentru dezmembrare lângă un lac din Colentina. Nu vreţi să ştiţi ĂŽn ce hal era echipajul de la criminalistică venit pentru prelevarea amprentelor.

 

acum o intrebare ... am vazut ca exista DVR-uri care se pun in masina si merg la 12v ... dupa cate stiti voi, daca as pune o camera in masina, politia ar lua in considerare inregistrarile ?? caci imi aduc aminte patania lui poleposition cu sistemul de inregistrare de nu l'a bagat nimeni in seama .. astia cand se duc la furat merg acoperiti pe fata ??

 

Si apoi, ar fi ok pentru baterie sa las sistemul ala sa mearga incontinuu seara ? pe bune as face o investitie de cateva sute de euro ( nu cred sa fie mai mult de 400-500eur ) ... dar sa vad si reactia politei daca le'as duce video ...

 

Nu este considerată probă.

Edited by alex77xax
Link to comment
Share on other sites

mi'a zis ciupanezu de un atelier pt inscriptionat oglinzi - o sa mi le inscriu pe astea pe care mi le'am comandat, cu toate ca mi se pare de rasul curcilor sa ai pe oglinzi inscriptionat numarul de inmatriculare. Am ajuns sa ma banuiasca politia ca'mi fur singur oglinzile, cu toate ca la ultimul furt nici macar nu m'am mai dus la casco... si sa nu mai zic de embleme care oricum ti le fura - esti bun de cotizat la AB ...
Link to comment
Share on other sites

Cum spuneam şi mai sus, se fură şi oglinzile inscripţionate. Se vând mai ieftin, probabil ce-i drept, dar se fură.

Nu m-ar mira să existe şi variante de decolorare chimică a soluţiei folosite la inscripţionarea lor. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sablează-le cu nisip, e singura soluţie oarecum estetică.

 

Antifurturi metalice nu merită montate, arată chiar prea urât.

 

Am văzut şi Cayenne GTS cu oglinzile sablate, aşa că nu e nici o ruşine.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Am vazut eu Cayenne Turbo fara oglinzi deci are motive intemeiate.

 

Si o veste care ar putea alina putin suferinta: am gasit oglinzi aftermarket din sticla, tinted si incalzite pentru E9x si E87 la niste preturi care ar putea descuraja furturile (~300 de lei setul). E posibil sa se gaseasca si pentru alte modele BMW de productie recenta, ma interesez. Revin maine cu detalii.

Edited by Cere
Link to comment
Share on other sites

Si o veste care ar putea alina putin suferinta: am gasit oglinzi aftermarket din sticla, tinted si incalzite pentru E9x si E87 la niste preturi care ar putea descuraja furturile (~300 de lei setul). E posibil sa se gaseasca si pentru alte modele BMW de productie recenta, ma interesez. Revin maine cu detalii.

 

Tot degeaba.

Pentru E39 Âşi E46 costa 150 Ron un set pe producĂŁtor, sunt din sticlĂŁ, ĂŽncĂŁlzite, electrice Âşi heliomate.

ÂŞi tot se cumpĂŁrĂŁ de la hoĂži.

Link to comment
Share on other sites

Pentru E39 Âşi E46 costa 150 Ron un set pe producĂŁtor, sunt din sticlĂŁ, ĂŽncĂŁlzite, electrice Âşi heliomate.

ÂŞi tot se cumpĂŁrĂŁ de la hoĂži.

 

Pai cat naiba costa de la hoti?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Am vazut eu Cayenne Turbo fara oglinzi deci are motive intemeiate.

 

nu este o masina atat de scumpa( sh ) incat sa nu si-o poata permite toti "fomistii" :twoup:

 

ca si costuri de intretinere este la nivel de M6, de fapt chiar peste (manopera la Porsche este fix dublu fata de AB, iar piesele sunt foarte scumpe, reviziile la fel), inclusiv consum de carburant de 35% urban, deci nu cred ca si-o permite orice "fomist".

 

In sfarsit, vecinul meu care are tot un Cayenne, are oglinzile sablate, deci presupun ca i le-au furat, la fel si la A8, de unde i le-au furat si sablate chiar saptamana trecuta. Pana la urma, mie mi-au furat stergatoarele asa ca totul e posibil.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.