Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

GABITZA2007 ai zis un mare adevar in postul tau.

 

Eu unul nu mai imi rabatez oglinzile din 2 motive:

 

1) mi-am dat seama ca daca nu le rabatez se orienteaza dupa ele si nu mai gasesc masina harsaita in parcare ( am patit-o de vreo 2 ori in decurs de vreo 3 luni si de cand am lasat oglinzile nerabatate niciodata)

2) prostii/dobitocii/etcetcetc care fura oglinzile nu cred ca se uita la ele inainte de ale fura. Adica stau cu nasu pe sus sa se uite dupa oameni si cu manutele fac treaba. Daca nu le mai rabatez sunt sanse mai mari sa vada ca sunt inscriptionate inainte de a pune mana pe ele si deci nu le mai fura.

Link to comment
Share on other sites

Aseara mi-au luat si mie oglinda de pe partea dreapta, oglinzile mele sunt taiate la geamgiu si lipite cu dubluadeziv pe motoras, prostia mea e ca de obicei tin oglinzile rabatate si probabil ca hotul nu a observat ce fura, cred ca a avut o mare surpriza cand a vazut pentru ce s-a riscat si anume o bucata de oglinda ordinara care nu valoreaza doi bani.

Am ajuns la concluzia ca orice am face oglinzile tot vor disparea, e doar chestiune de timp.Nu am crezut vreodata ca o sa vad si peasta..sa-mi dispara oglinda taiata la geamgiu.

 

 

Metoda cu oglinzile taiate poate sa functioneze atat timp cat nu rabatati oglinzile si astfel poate hotul observa ca oglinzile nu valoreaza nimic.

 

asa am patit si eu.

de atunci nu le mai rabatez, de vede ca e "ciob" taiat la geamgiu.

gabi...daca am pune o folie pe ea, pe oglinga, banuiesc ca nu ar mai deranja asa rau la ochii.

ce zici ?

Link to comment
Share on other sites

Am avut E 46 timp de 1 an si jumate...nu mi-a disparut nimic de la masina....dupa ce am cumparat E 90...dupa o saptamana mi-au disparut oglinzile...am cautat pe net si am cumparat 2 perechi pe care le-am inscriptionat la b-69-tau ( cu toate ca ma certat Ciupa ca incurajez furtul de oglinzi)...dupa inscriptionare le-am lasat ne rabatate pentru efectul "psihologic"...ideea este alta...daca este cineva care vrea sa-ti faca rau...le fura oricum...in alta ordine de idei...eu cunosc cine opereaza in zona unde stau...si am dat masina in "consemn"...sa vedem daca are si efect...
Link to comment
Share on other sites

Am avut E 46 timp de 1 an si jumate...nu mi-a disparut nimic de la masina....dupa ce am cumparat E 90...dupa o saptamana mi-au disparut oglinzile...am cautat pe net si am cumparat 2 perechi pe care le-am inscriptionat la b-69-tau ( cu toate ca ma certat Ciupa ca incurajez furtul de oglinzi)...dupa inscriptionare le-am lasat ne rabatate pentru efectul "psihologic"...ideea este alta...daca este cineva care vrea sa-ti faca rau...le fura oricum...in alta ordine de idei...eu cunosc cine opereaza in zona unde stau...si am dat masina in "consemn"...sa vedem daca are si efect...

 

sa ne zici daca ti le fura si asa. Ca si eu presimt ca sunt in acceasi situatie

Link to comment
Share on other sites

Tocmai votasem aici ca locuiesc in Bucuresti si nu mi s-au furat niciodata oglinzile. Eh, ieri am venit tarziu acasa, nu am gasit loc de parcare "la strada"/"bulevard" si a trebuit sa parchez in spatele blocului.

 

Asadar, in timpul noptii trecute, pe la 3 mi s-a declansat alarma. Dimineata am constatat ca oglinda din stanga mi-a disparut.

 

In total, cred ca de doua-trei ori am parcat in spatele blocului de cand am masina. De fiecare data, in jurul orei 3-3:30 se declansa alarma. Deasemenea, chiar si in fata, la bulevard, se declanseaza cam o data la vreo luna. Orele sunt aceleasi: 3-3:30.

 

Zona aproximativa: Sos. Stefan Cel Mare.

 

Este evident ca nenorocitii astia de hoti actioneaza in jurul acelor ore. Aproape ca merita sa iti parchezi masina in spatele blocului si sa stai in zona ei pe la 3 - 3:30 asa... ascuns undeva... dar, sigur, stiti cum se spune, nu este bine sa iti faci singur dreptate.

 

Marius

 

Disclaimer: Acest post nu instiga violenta! :)

Link to comment
Share on other sites

Furat oglinzi la 525 tds. De doua ori.

Furat oglinzi la 520d e60.

Furat oglinzi de X5.

 

Adica asta am patit eu, nu asta am facut eu :)

 

Si toate astea le-am patit intr-un interval de 3-4 luni.

 

Nu, nu mi le-am inscriptionat. Ii povesteam unui necunoscut la spalatorie ce am patit si ca m-am hotarat sa fac inscriptionare. El, tot posesor de BMW serie 5 mi-a spus ca lui i le-au furat de doua ori inscriptionate (din cele 5 ocazii). Nu am crezut ca e posibil pana cand am vazut cu ochii mei in oras un X5 cu nr de Bucuresti si oglinzi cu nr. de Constanta ....

Link to comment
Share on other sites

Niciodata, chiar ma minunez si eu cum de am scapat pana acum (aproape 2 ani) ... mai ales ca cele mai vanate sunt cele de seria 3, din cate vad eu...

Nu am antifurt, nu le-am inscriptionat, nu tin masina in garaj noaptea, ma plimb zilnic si uneori o parchez pe unde apuc ... Hmmm... deja e dubios, vad ca sunt multi patiti pe-aici :)

Link to comment
Share on other sites

hmm. sunt din bv. mi le-a furat o data iar a doua oara l-am prins.dupa numai o sapt. avea 5 oglinzi la el. l-am nenorocit pe viata. in prezent e judecat pe fond d talharie ptr k a scos si un briceag incercand sa scape. va mai aduc la cunostinta k e plutonier major la pompieri aici in bv. si are si el un seria 3 visiniu cu nr. bv 24 aga. la tribunal a prezentat documente legate d bataia care i-am aplicat-o . cum k a ramas cu sechele la ochiu drept. tre sa poarte ochelari d soare toata viata.
Link to comment
Share on other sites

Niciodata, chiar ma minunez si eu cum de am scapat pana acum (aproape 2 ani) ... mai ales ca cele mai vanate sunt cele de seria 3, din cate vad eu...

Nu am antifurt, nu le-am inscriptionat, nu tin masina in garaj noaptea, ma plimb zilnic si uneori o parchez pe unde apuc ... Hmmm... deja e dubios, vad ca sunt multi patiti pe-aici :)

 

Exact asa ma miram si eu pana acum vreo 2 zile. :lol: Nici ale mele nu erau inscriptionate, parchez pe unde apuc, nu am garaj, etc. Oricum, asta nu inseamna ca ti se va intampla si tie la fel! Eu nu am mai avut unde sa parchez si am fost nevoit sa parchez in spatele blocului. O singura data a fost indeajuns... disperati mai sunt.

 

Am alarma cu pager... dar ce poti face cu ea cand ei actioneaza la 3 noaptea? Pana ajungi la masina s-a terminat tot.

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

Niciodata, chiar ma minunez si eu cum de am scapat pana acum (aproape 2 ani) ... mai ales ca cele mai vanate sunt cele de seria 3, din cate vad eu...

Nu am antifurt, nu le-am inscriptionat, nu tin masina in garaj noaptea, ma plimb zilnic si uneori o parchez pe unde apuc ... Hmmm... deja e dubios, vad ca sunt multi patiti pe-aici :)

 

Exact asa ma miram si eu pana acum vreo 2 zile. :) Nici ale mele nu erau inscriptionate, parchez pe unde apuc, nu am garaj, etc. Oricum, asta nu inseamna ca ti se va intampla si tie la fel! Eu nu am mai avut unde sa parchez si am fost nevoit sa parchez in spatele blocului. O singura data a fost indeajuns... disperati mai sunt.

 

Am alarma cu pager... dar ce poti face cu ea cand ei actioneaza la 3 noaptea? Pana ajungi la masina s-a terminat tot.

 

Marius

 

In cazul asta, ar fi bine sa nu ma mai minunez :lol:

In caz de ceva, am CASCO... Sper sa n-o patesc totusi...

Link to comment
Share on other sites

 

Exact asa ma miram si eu pana acum vreo 2 zile. :lol:

 

/../

 

Marius

 

In cazul asta, ar fi bine sa nu ma mai minunez :)

In caz de ceva, am CASCO... Sper sa n-o patesc totusi...

 

Si eu am CASCO dar nu stiu daca merita folosit pentru asta (nu sunt sigur daca asigurarea creste pentru un astfel de incident). Geamul ala am inteles ca e aprox. 325 RON (OEM, bineinteles).

 

Oricum, am trecut de la stadiul de mirare la urmatorul stadiu si anume sa aud de la prieteni lucruri de genul: "Ei, lasa.. uite, totusi, timp de aproape 2 ani nu ti-au fost furate... este totusi bine. Altii saracii le schimba mai des..." :)

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

hmm. sunt din bv. mi le-a furat o data iar a doua oara l-am prins.dupa numai o sapt. avea 5 oglinzi la el. l-am nenorocit pe viata. in prezent e judecat pe fond d talharie ptr k a scos si un briceag incercand sa scape. va mai aduc la cunostinta k e plutonier major la pompieri aici in bv. si are si el un seria 3 visiniu cu nr. bv 24 aga. la tribunal a prezentat documente legate d bataia care i-am aplicat-o . cum k a ramas cu sechele la ochiu drept. tre sa poarte ochelari d soare toata viata.

Foarte bine , trebuia sa-i dai ceva mai tare sa nu mai vada toata viata :) , am o ura pe ciorditorii asta de oglinzi de nedescris in cuvinte

 

Promit sa postez si eu ceva frumos aici pe forum, dar eu imi doresc sa-i rup degetele de la maini :) :lol:

Edited by edy1092
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei bine si eu am fost calcat de hoti, dupa ce reusisem 7 luni sa rezist fara probleme. Ghinionul a facut sa renunt la CASCO cu 2 saptamani inainte de mizeria asta. In afara de faptul ca vad ca se intampla sa mai fie furate si oglinzile inscriptionate, voi de unde va luati oglinzile? Pentru ca daca noi cumparam oglinzile furate de la aceeasi oameni care ni le si fura, nu facem altceva decat sa ii incurajam.

Pareri?

 

PS Deocamdata stau de vreo 3 zile fara oglinzi. Cand am sa imi cumpar sa le inlocuiesc intentionez sa imi marchez chimic si geamurile, luneta si parbrizul cu seria sasiului.

 

stai linistit l-am nenorocit . tipa lumea din bloc sa il las k il omor si ma duc la zbarna.

 

felicitari. si eu as face fix la fel. cred ca nu m-as putea controla sa ma opresc.

Link to comment
Share on other sites

Am un e46 si nici nu mai stiu de cate ori am ramas fara oglinzi, dar in ultimele 2 luni am ramas de 2 ori fara ele, ultima data acum 2 sapt, deocamdata nu mi-am cumparat dar am avut surpriza neplacuta ca ieri seara sa-mi ia sigla de pe porbagaj

Presupun ca m-a asteptat sa pun alte oglinzi iar drepr razbunare mi-a luat sigla.

De 2 sapt ma tot gandesc cum sa fac sa nu mai raman fara ele, deocamdata merg asa.

Stie cineva de unde sa cumpara in Bucuresti un set ceva mai ieftin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.