Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mai nou vad ca se fura plasticul din spatele oglinzii,[carcasa].Ieri mi sa intamplat in parcare la Ikea.Oglinzile mi-au fost luate acum 2ani jumate,nu erau inscriptionate,dar sa fure un plastic mi se pare ca am ajuns o tara de 2 lei.Acest plastic daca il comand OE vopsit este 600 lei,asa il iau aftermarket la 95lei si il vopsesc eu.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da si eu am ramas fara sticle de 2 ori la un E60 2005...S-a intamplat in Ploiesti, Bariera Bucuresti....

Prima oara luni pe 7.01.2013 cand sa plec la munca. Cea din stanga curata, cea din dreapta sablata cu cuiul*, cu B-55-SIX fostul nr. al masinii.

A doua oara miercuri dimineata pe 9.01.2013, nu apucasem sa le sablez...

Acum mi-am luat altele,m-i le-am sablat PH-14-YIY si nu le-am pus inca pe masina, merg cu ea fara oglinzi.

 

Am fost la Sectia 4 am dat detalii, m-i s-a spus ca or sa vina sa intrebe vecinii si a venit draqu...

Si hotii astia au D-zeul lor, ca tare ii ajuta sa nu-i gasim.

Link to comment
Share on other sites

Locuiesc la casa, dar acum cativa ani am stat cateva zile la socrii la bloc; intr-o dimineata m-am trezit ca am ramas fara oglinda stanga... am mers la militie, unde am precizat ca mi-a fost furata oglinda, si as vrea o hartie ceva (proces verbal) sa imi schimb oglinda pe casco. Gaborul vine cu mine la masina sa constate cele spuse de mine, se uita la masina si zice:

"-Nu cred ca dumneavoastra v-a fost furata oglinda, probabil ati acrosat ceva cu ea si s-a spart/picat, va trebui sa asteptati 30 de zile pana o sa primiti raspuns din partea noastra, dupa ce vom finaliza cercetarile." Deci eu trebuia sa circul 30 de zile fara oglinda sau sa-mi cumpar alta din banii mei cu toate ca asigurarea casco acoperea orice fel de risc (inclusiv furt, distrugere)

Am plecat de acolo fara sa-i mai dau gaborului o declaratie scrisa, am sunat un prieten si s-a rezolvat, impreuna cu antena radio bonus care mi-a fost furata mai inainte.

In tara faurita de parintii nostrii daca esti corect si cinstit se p..a statul si altii pe tine.

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Am plecat de acolo fara sa-i mai dau gaborului o declaratie scrisa, am sunat un prieten si s-a rezolvat, impreuna cu antena radio bonus care mi-a fost furata mai inainte.

 

Prieten care era mai mare pe la politie sa rezolvi sau prieten care ti-am facut rost de oglinda si antena ?:))))

Link to comment
Share on other sites

Azi in Bucuresti: X5 E70 cu numar de inmatriculare B-777-MVI si oglinzi inscriptionate B-02-ZYZ.

 

Avand in vedere valoarea masinii si implicit bugetul proprietarului, exista mari sanse ca masina sa-si fi schimbat proprietarul intre timp, preluare leasing, etc. Adica mie unul mi-ar fi rusina la o asa masina sa apelez la oglinzi furate. Dar mai bine sa postez degeaba, decat deloc.

N-am reusit sa fac si poza, ca pe la 100Km/h in zona Lujerului am renuntat la urmarire si apoi a schimbat directia de mers.

Link to comment
Share on other sites

Dimineata am constatat ca mi-a mai disparut o oglinda. De data asta respectivul s-a limitat doar la cea de pe partea dreapta. Ori asa a avut comanda, ori a observat ca sunt inscriptionate si n-a mai luat-o si pe cealalta. Oricum, un/niste nenorociti. De felul meu sunt foarte linistit si non-agresiv, dar am avut niste ganduri tare necurate cand am observat lipsa oglinzii...

 

P.S. Daca vede cineva o oglinda cu B-775-LEX pe o pisicuta cu alt numar de inmatriculare, poate posteaza aici. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

E putin probabil sã le vândã scrise. Dar tot le furã În ideea cã poate cumperi de la ei.

 

Am mai patit si eu sĂŁ mi se fure numai una, chiar si nescrisĂŁ.

 

Si da, la noi dupĂŁ lege, stai cu masina blocatĂŁ sau platesti din banii tai. Eu am mers luni de zile fara oglinzi.

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

P.S. Daca vede cineva o oglinda cu B-775-LEX pe o pisicuta cu alt numar de inmatriculare, poate posteaza aici. Multumesc.

Nu cumva oglinzile de E36 se pot pune si pe E46 in 4 usi? :) Chiar si pe E46 coupe sau E65. Japca mare in tara asta!

Link to comment
Share on other sites

Gata, am intrat si eu in randul posesorilor de BMW: mi-au "vandalizat" oglinzile azi-noapte.

Ale mele aveau antifurt, cu toate astea cretinii mi le-au spart oricum. Deci trebuie sa fii absolut cretin sa crezi ca poti scoate oglinzile cu antifurt fara sa le spargi!

Am chemat militia, am fost sa dau declaratie, s-au luat amprente.

Observ ca majoritatea sunt resemnati, si nu fac absolut nimic atunci cand li se intampla astfel de evenimente. Am putea incepe prin a nu mai cumpara de la hoti.

Le doresc numai bine!

post-9582-0-30470400-1359979521_thumb.jpeg

post-9582-0-88729600-1359979521_thumb.jpeg

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

trebuia sa nu vopsesti antifurturile negre , sa fie mai vizibile de la distanta. :good:

Asta ar putea fi un motiv.Exact ca in cazul oglinzilor aftermarket sau crapate, care nu prezinta un mare interes pentru hoti.

Daca ar fi observat sistemul antifurt probabil ca nu s-ar mai fi obosit sa incerce. Chiar daca ai folosit sistem antifurt, si sablarea oglinzilor ar fi putut fi buna la ceva: scrisul se vede de la o oarecare distanta si hotul ar fi renuntat la ideea de furt poate...

Cine mai intelege ce-i in mintea flamanzilor astora?! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Daca hotul este pe heroina si este in sevraj il doare fix in bascheti de antifurtul tau... Au fost cazuri in care de nervi ca nu pot fura oglinzile au spart farurile sau au rupt oglinda din brat. Solutia este garajul sau o tara mai civilizata in care oameni nu cumpara oglinzi furate.
Link to comment
Share on other sites

Gata, am intrat si eu in randul posesorilor de BMW: mi-au "vandalizat" oglinzile azi-noapte.

Ale mele aveau antifurt, cu toate astea cretinii mi le-au spart oricum. Deci trebuie sa fii absolut cretin sa crezi ca poti scoate oglinzile cu antifurt fara sa le spargi!

Am chemat militia, am fost sa dau declaratie, s-au luat amprente.

Observ ca majoritatea sunt resemnati, si nu fac absolut nimic atunci cand li se intampla astfel de evenimente. Am putea incepe prin a nu mai cumpara de la hoti.

Le doresc numai bine!

 

I-ti spun eu ce se intampla........in cel mai bun caz:la 1-2 ani de la reclamatie i-ti vine o hotarare judecatoreasca acasa prin care ti se aduce la cunostinta ca,hotii au fost judecati si amendati cu 3-500 lei si li sa dat drumu' pentru ca nu reprezentau un pericol social poke.gif(cel putin asa a fost la mine)

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Gata, am intrat si eu in randul posesorilor de BMW: mi-au "vandalizat" oglinzile azi-noapte.

Ale mele aveau antifurt, cu toate astea cretinii mi le-au spart oricum. Deci trebuie sa fii absolut cretin sa crezi ca poti scoate oglinzile cu antifurt fara sa le spargi!

Am chemat militia, am fost sa dau declaratie, s-au luat amprente.

Observ ca majoritatea sunt resemnati, si nu fac absolut nimic atunci cand li se intampla astfel de evenimente. Am putea incepe prin a nu mai cumpara de la hoti.

Le doresc numai bine!

 

se pare ca au fost " termitele " prin tot bucurestiul

dupe ce mi le-au scos noaptea trecuta

s-au intors a 2 noapte si mi-au scos si semnul de pe

capota ....

nenorociti ....

Link to comment
Share on other sites

Ups! Am ramas fara oglinzi ptr a doua oara in 4 luni. Ciudat este ca aveam pe masina unele aftermarket de E46 in 4 usi(poza de sus). Cu toate astea le-a luat! :)

Si mai ciudat este ca exact langa mine era un E90 cu oglinzi OEM neinscriptionate, dar care a scapat!

Am ramas acum cu un set de oglinzi originale, inscriptionate, dar mi-e teama sa le pun. Pe la noi prin "Meltenica" se merge cu oglinzi de plastic...

Link to comment
Share on other sites

Acum ceva timp,cateva saptamani,era unu in targ la vitan in spate la vechituri acolo, cu o patura pusa pe jos plina de oglinzi.Cred ca avea vreo 30-40 seturi de toate natiile...Oare de unde le-o fii luat?Ca se vedeau ca erau SH.

Daca aveti vreunul vreun semn distinctiv la ele,merita sa va mai aruncati un ochi pe acolo cand mai mergeti prin targ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.