Jump to content

Geometrie roti ...


oSerX

Recommended Posts

Dupa ce am rezolvat problema cu pivotul... volanul a luat-o in dreapta cu vreo 2..3..4 grade ! Am fost sa'mi fac geometria la constanta, cucu aia nu aveau decat pt e36... dar lasa dom'le ca la toate e la fel .... sa mor... eram cu gabi becheanu si dan98 ... in fine ma duc cu gabi la el la firma .. imi scoate info corecte pt modelul E46.... ma intorc... cica domle nu putem sa reglam bieleta de pe dreapta ... in fine zic eu ... reglati doar din stanga ca ma intereseaza mai bine sa mearga rotile drepte decat sa stau cu volanul drept .... cauciucurile s-au uzat un pic pe interior ( roata dreapta fata ) ..... regleaza ala ce dracu acolo .... plec la drum sa innebunesc ( cand eram patru in masina ) ... se ducea in dreapta ...

 

in fine ... o sa schimb si bieleta aia care se blocase si intrebarea mea e .... UNDE SA MA DUC SA FAC DIRECTIA ???? la autosoft am facut-o de 2 ori la pejo si la un cielo ... sunt oricum un pic in dubiu ... cineva mi-a zis ca e o echipa de mecanici care se pricep mai bine, ailalati fiind ... " || " ... fapt pt care m'am dus de 2 ori in 2 zile consecutive si'mi gaseau mereu alte valori la roti .... si le-am zis mai fratie cum dzeu intr'o zi sa se strice directia.... si'mi bagau tot felul de scuze ...

 

Acum alta intrebare: mai am de rezolvat cu amortizoarele fata ... dupa asta am mecanica "betonela" .... ar fi indicat sa ma duc la AutomobileBavaria ?? sa'mi regleze ei tot... fata/spate etc ??? sau mai exista ateliere pe care sa ma pot baza ???

 

 

PS: Am pus asta la intretinere, pt ca nu e chiar o problema tehnica..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dupa ce am rezolvat problema cu pivotul... volanul a luat-o in dreapta cu vreo 2..3..4 grade ! Am fost sa'mi fac geometria la constanta, cucu aia nu aveau decat pt e36... dar lasa dom'le ca la toate e la fel .... sa mor... eram cu gabi becheanu si dan98 ... in fine ma duc cu gabi la el la firma .. imi scoate info corecte pt modelul E46.... ma intorc... cica domle nu putem sa reglam bieleta de pe dreapta ... in fine zic eu ... reglati doar din stanga ca ma intereseaza mai bine sa mearga rotile drepte decat sa stau cu volanul drept .... cauciucurile s-au uzat un pic pe interior ( roata dreapta fata ) ..... regleaza ala ce dracu acolo .... plec la drum sa innebunesc ( cand eram patru in masina ) ... se ducea in dreapta ...

 

in fine ... o sa schimb si bieleta aia care se blocase si intrebarea mea e .... UNDE SA MA DUC SA FAC DIRECTIA ???? la autosoft am facut-o de 2 ori la pejo si la un cielo ... sunt oricum un pic in dubiu ... cineva mi-a zis ca e o echipa de mecanici care se pricep mai bine, ailalati fiind ... " || " ... fapt pt care m'am dus de  2 ori in 2 zile consecutive si'mi gaseau mereu alte valori la roti .... si le-am zis mai fratie cum dzeu intr'o zi sa se strice directia.... si'mi bagau tot felul de scuze ...

 

Acum alta intrebare: mai am de rezolvat cu amortizoarele fata ... dupa asta am mecanica "betonela" .... ar fi indicat sa ma duc la AutomobileBavaria ?? sa'mi regleze ei tot... fata/spate etc ??? sau mai exista ateliere pe care sa ma pot baza ???

PS: Am pus asta la intretinere, pt ca nu e chiar o problema tehnica..

100510[/snapback]

NU au fost buni astia de la Autosoft? K am auzit k ar fi foarte tari in roti/geometrii, etc!

Link to comment
Share on other sites

la autosoft am facut doar la pejo307 .... intr-o zi aveam niste valori, a doua zi alte valori .... ca'mi tot tragea dreapta ...... de la ei luasem 3 cauciucuri GoodYear Eaglef1 , indreptasem jante, facusem directia .... si cand dai vreo 22de milioane pe toata afacerea si'ti mai trage si masina dreapta parca ti se suie la cap ... mi-au reglat directia de 3...4 ori pana mi-au scos de doua ori aceleasi valori ....( masina era mecanic excelent - avea vreo 35k km )..mi-au schimbat cauciucurile stanga/dreapta - fata/spate ..... pana la urma au ajuns la un compromis.... unde tragea cel mai putin dreapta ..... nici acum nu stiu ce are ... :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am facut geometria la SAMA sevice roti. Cost: 250 RON (enorm!). La Filaret m-ar fi costat pana in 150 RON dar nu au vrut sa-mi faca pt. ca cica as fi avut joc in bielete... aiurea... am controlat cu mana mea si doar una are un joc infim, abia sesizabil. Ideea e ca acum imi sta volanul drept (inainte imi statea cu 4-5 grade spre dreapta). La SAMA insa mi s-a parut cam scump si m-a deranjat ca mecanismele pe care le pun pe fiecare roata au zgariat un pic jantele (intre buza si cauciuc au niste gherutze de cca 1-2 cm ca niste lame) si mecanicul le-a infipt fortat acolo. I-am spus uite dom'le, ai zgariat jantele. Raspuns: Nu se poate nu eu... Asta e Romania... IT SUCKS!
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum gasiti voi service-urile astea prin bucuresti, dar e jaf curat la drumul mare, cred ca daca as sta acolo, as renunta la masina :) .

Am o saptamana de cand am schimbat capetele de bara si facut geometrie si a costat... da, mirati-va... 55 lei. I-am dat 60 ca parca mi s-a parut mult prea putin cate 10 lei de schimbat un capat de bara, mai ales ca s-a chinuit ceva la dat jos si tipul a lucrat super atent.

 

Aaaa, uitam, verificarea dinainte, pe elevator, la care a depistat capetele de bara a fost gratuita. :) :) :blink:

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ok ca tot e topic aici despre geometrie roti .. deci am o bieleta dusa adik e slabita rau. mi-am luat un set nou si maine le schimb la un tov mecanic. din pacate el e mai mult pe dacii dar daca tot ma stie omu imi lucreaza cu atentie si sunt multumit.

 

se poate dezechilibra ceva daca schimb bieletele la cineva "neautorizat"?

de unde se seteaza masina cand se face geometria? (se poate sa dezechilibrez ceva daca schimb singur bieletele)

 

eu vreau doar sa scap de zgomotu de la bieleta dusa si sper sa nu fac ceva aiurea pe acolo. daca imi dati un rapuns ma orientez si astept pt o programare la filaret sau ma bag singur sa le schimb..

Edited by e46_316i
Link to comment
Share on other sites

autosoft sunt VARZAAAAAAAAA !!!!!

 

am fost de mi'am facut geometria dupa amortizoare, brate, bielete pe fata..... topaiam de zici ca eram nebun..... sunt varza astia.... varza.... credeti'ma..... cu nici o masina cu care am fost nu au facut ceva bun... ori sunt prea prosti si prea ingamfati.... ori nu au parametrii corect introdusi in calculatorul ala al lor.....

 

dupa ce mi'am facut'o la ei - la 2 zile am fost in alta parte si cu 50ron mi'am facut directia brici...... nu ma mai duc la autosoft pt directie neam....... va sfatuiesc si pe voi sa intrebati pe altii dak au avut probleme dar sunt VARZA !!!! nici macar nu m'am mai dus la garantie sa le arat cat de prosti sunt ....

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu Autosoft-ul e adevarata. Am urcat masina de 4 ori pe rampa ca sa-mi scoata volanul drept. Ba prea in dreapta ba prea in stanga si in final m-am urcat in masina si am urmarit pozitia volanului cu ce arata calculatorul si a iesit; cel putin am drept volanul cat despre tras dreapta/stanga voi vedea afara la viteza. Recomand cu caldura sa-i evitati. Recomandati alte service-uri de calitate la geometrie

 

 

320i E46

Link to comment
Share on other sites

va spun unde.... dar nu cred ca are relevanta pt 99.9% dintre membrii.. in orasul meu natal Fetesti-Ialomita :blink: Asta e motivul pentru care nu am insistat, cu toate ca eram sigur ca o sa ma intrebe cineva..

 

Cat despre aia de pe Calea Grivitei - eu am patit-o. Am fost am intrebat de amortizoare Boge mi-au dat un pret.. am cumparat intre timp altele de la ei... si peste vreo saptamana am fost sa cumpar amortizoare si erau cam 5milioane/buc... le-am zis no way.. si numai din cauza ca au modificat pretul..

 

 

LE: mie in oras imi era ok directia dupa AutoSoft.. sa vezi pe autostrada la viteza.. aveam rotile inchise si topaiam cu masina :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

O sa ma duc eu in curand la cineva... care omu o face pe alt fen de scule... nu pe de alea electronice... si cica e mai ieftin si iese bine... astia de la mine de la firma s-au dus cu de toate pe acolo... si Fiat si dacii si skoda si honda si bmw-uri si sunt foarte multumiti ... cica iese mai bine decat la ab sau filaret...si fara sa auzi vreo faza de genul trebuie schimbat pivotul ala sau bucsa aia... va tin la curent...
Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat bratele inferioare si apoi am facut geometria. Geometria=60 RON si sunt foarte multumit.

Doar ca e ... in Timisoara :)

 

era sa uit: am garantie , dupa 3 luni imi mai face o verificare, daca e necesar si reglare, gratis. :blink:

Edited by Luk
Link to comment
Share on other sites

O sa ma duc eu in curand la cineva... care omu o face pe alt fen de scule... nu pe de alea electronice... si cica e mai ieftin si iese bine... astia de la mine de la firma s-au dus cu de toate pe acolo... si Fiat si dacii si skoda si honda si bmw-uri si sunt foarte multumiti ... cica iese mai bine decat la ab sau filaret...si fara sa auzi vreo faza de genul trebuie schimbat pivotul ala sau bucsa aia... va tin la curent...

159539[/snapback]

daca face geometria la sfoara... mai bine lasa

Link to comment
Share on other sites

...............................

 

in fine ... o sa schimb si bieleta aia care se blocase si intrebarea mea e .... UNDE SA MA DUC SA FAC DIRECTIA ???? la autosoft am facut-o de 2 ori la pejo si la un cielo ... sunt oricum un pic in dubiu ... cineva mi-a zis ca e o echipa de mecanici care se pricep mai bine, ailalati fiind ... " || " ... fapt pt care m'am dus de  2 ori in 2 zile consecutive si'mi gaseau mereu alte valori la roti .... si le-am zis mai fratie cum dzeu intr'o zi sa se strice directia.... si'mi bagau tot felul de scuze ...

.................................

100510[/snapback]

 

 

Treaba cu Autosoft-ul e adevarata. Am urcat masina de 4 ori pe rampa ca sa-mi scoata volanul drept. Ba prea in dreapta ba prea in stanga si in final m-am urcat in masina si am urmarit pozitia volanului cu ce arata calculatorul si a iesit; cel putin am drept volanul cat despre tras dreapta/stanga voi vedea afara la viteza. Recomand cu caldura sa-i evitati. Recomandati alte service-uri de calitate la geometrie

320i E46

157450[/snapback]

 

 

pai uite ce zice lumea de AUTOSOFT

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.