Jump to content

Vand 2 interfete diagnoza BMW + laptop diagnoza


Recommended Posts

Vand Interfata Carsoft 6.5 cu mufa OBDI (rotunda) si OBDII pe port serial. Interfata a fost folosita de 6 ori. pret 250 lei.

 

Vand interfata Vag com 409 modificata sa mearga pe bmw cu inpa/dis pe usb cu mufa OBDII (modificata de un coleg de forum) - pret 150 lei.

 

Laptop Compaq Armada 1700, 233 mhz, 160 ram, 5g hdd, port serial, port infrarosu, cd-rom, floppy disk, stare foarte buna! bateria tine 2 ore si se incarca in aproximativ jumatate de ora. pret 400 lei.

 

sau toate la un loc pentru 700 lei.

 

0763.536.406, alex

Link to comment
Share on other sites

in continuare valabil.

 

laptop - 300 lei

carsoft 6.5 - 250 lei

vag com - 150 lei

 

vag com-ul functioneaza si pe grupul vag (vw/audi/seat/skoda) cit si pe grupul renault.

 

si cu ocazia asta va spun ca nu trimit sub nici o forma fara plata in avans. cine nu are incredere, putem face tranzactia si pe okazii.

daca Costin BMW nu m-a convins sa-i trimit cu plata ramburs, m-a convins alt user (nu si-a spus userul) sa-i trimit si mi-am luat DIN NOU teapa, pentru ca n-a ridicat coletul. dar cel mai probabil voi face un topic la plingeri ca sa stie lumea sa se fereasca de el, pentru ca am nume, adresa si numar de telefon.

 

oricum, e ultimul up. am sperat ca pe forum voi gasi lume serioasa, dar vorba aia, pãÞãºti.

 

si poze reale:

post-8002-1268732735_thumb.jpg

post-8002-1268732742_thumb.jpg

post-8002-1268732748_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

deci, cablul de VAG-COM merge((in urma modificarii respective) si cu INPA? merge si pe mufa rotunda BMW?

da, merge si cu inpa si cu dis, cu alte softuri pt bmw nu stiu. am mai testat-o pe un golf3, golf4 si fabia cu softul vag com 311. mufa e doar pt obd2 (poza 2), cele rotunde sint obd1 si doar carsoftul are si mufa obd1.

Link to comment
Share on other sites

Explica de ce nu te-am convins!nu vreau ca cineva sa se indoiasca de mine si sa nu aiba incredere sa nu-mi trimita colete.

Multumesc.

PS: mi-am cumparat pana la urma de pe okazii de la cineva din Valcea tot la banii astia si cu garantie 3 luni.

pai ti-am explicat de ce nu m-ai convins. prima data ne-am inteles ca faci plata in avans. mi-ai spus sa las din pret, ca nu ai bani de transport si ramburs si alte cele, apoi mi-ai zis sa-ti trimit cu ramburs. brusc ai avut bani si pt ramburs (10-20 lei in plus), si in plus mi-ai dat o adresa a fan curierului (nu a TA) si alt numar de telefon. n-am avut incredere, pur si simplu. asa sint eu mai sceptic, ca sint patit.

 

si sincer sa-ti zic, ma indoiesc sa-ti fi luat la acelasi pret carsoft de pe okazii, avind in vedere ca am cel mai mic pret din cele 7 carsofturi de pe okazii. probabil ti-ai luat carsoft 6.1. dar cum spui tu.

Link to comment
Share on other sites

deci, cablul de VAG-COM merge((in urma modificarii respective) si cu INPA? merge si pe mufa rotunda BMW?

da, merge si cu inpa si cu dis, cu alte softuri pt bmw nu stiu. am mai testat-o pe un golf3, golf4 si fabia cu softul vag com 311. mufa e doar pt obd2 (poza 2), cele rotunde sint obd1 si doar carsoftul are si mufa obd1.

 

cred ca nu m-ai inteles... vroiam sa stiu daca merge si prin adaptorul de la OBDII la mufa rotunda cu 20 de pini din compartimentul motor

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

cred ca nu m-ai inteles... vroiam sa stiu daca merge si prin adaptorul de la OBDII la mufa rotunda cu 20 de pini din compartimentul motor

nop, nu merge. adica tipul care mi-a vindut interfata mi-a zis ca nu merge, eu n-am incercat. poate se baga el sa dea niste detalii despre asta cit si despre modificarea facuta. oricum, modificarea era explicata cum se face intr-un topic dedicat. din ce-am inteles eu, ar fi alt protocol pe mufa rotunda la modelele mai vechi, ADS. pe ebay am vazut ca s-ar vinde cu ~200 euro.

 

mi-ar fi placut si mie sa-mi mearga inpa pe pisica mea, ce-i drept :)

 

Eu mi-am luat carsoft 6.5, cu mufa obd 2, mufa rotunda, si cd cu programelul cu ~200 lei, produsul nou si functioneaza fara probleme.

cel mai ieftin am gasit aici pe forum, la 209 lei. am asteptat 2 saptamini sa o primeasca pe stock si mi-am pierdut rabdarea si am cumparat mai scump, cu 320 lei.

Link to comment
Share on other sites

Explica de ce nu te-am convins!nu vreau ca cineva sa se indoiasca de mine si sa nu aiba incredere sa nu-mi trimita colete.

Multumesc.

PS: mi-am cumparat pana la urma de pe okazii de la cineva din Valcea tot la banii astia si cu garantie 3 luni.

pai ti-am explicat de ce nu m-ai convins. prima data ne-am inteles ca faci plata in avans. mi-ai spus sa las din pret, ca nu ai bani de transport si ramburs si alte cele, apoi mi-ai zis sa-ti trimit cu ramburs. brusc ai avut bani si pt ramburs (10-20 lei in plus), si in plus mi-ai dat o adresa a fan curierului (nu a TA) si alt numar de telefon. n-am avut incredere, pur si simplu. asa sint eu mai sceptic, ca sint patit.

 

si sincer sa-ti zic, ma indoiesc sa-ti fi luat la acelasi pret carsoft de pe okazii, avind in vedere ca am cel mai mic pret din cele 7 carsofturi de pe okazii. probabil ti-ai luat carsoft 6.1. dar cum spui tu.

Pai la urma m-am gandit mai bine.cum sa iti fac plata in avans din moment ce nu te cunosc.ti-am zis sa le trimiti prin fan curier cu plata ramburs ai zis ok, la urma mi-ai dat mesaj ca nu mai trimiti prin ramburs ca vrei banii avans si asa ceva nu o sa se intample....cat despre adresa de la fan curier, este normal sa iti dau adresa de la sediul lor ca nu imi mai ia bani in plus pe km pana la adresa,eu oricum ma duc aproape la 2-3 zile la ei la sediu,cat despre nr de tel este vodafone-ul meu care ma suna cei de la fan,prietenii si familia.eu te-am sunat de pe cosmote-ul meu doar nu te sunam de pe vodafone pe cosmote din moment ce am si cosmote!

Daca tu te indoiesti ca se vinde asa ceva pe 250lei cu garantie nu imi ramane decat sa iti pun link-ul cu adresa respectiva!

Link to comment
Share on other sites

da, am fost de acord sa pun ramburs, chiar daca ne intelesesem sa faci plata in avans cu o zi inainte, dar dupa ce mi-ai trimis mesajul cu adresa fan curierului pe motiv ca te costa mai putin.. si acum imi zici ca platesti la kilometru.. ma bucur ca nu ti l-am trimis.

 

p.s. am trimis in toata tara peste 50 de pachete usoare cu fan courier si mereu costul a fost de 20 lei, nu a contact ca-i cta sau buc sau tm. si tu vi sa ma iei cu plata la kilometrii..

Link to comment
Share on other sites

poti delalia un pic ce autoturisme poti diagnostica cu interfetele pe care le vinzi ? cateva exemple... cu carsoft poti citi erori de la E36(toate) ori E46?

ma mai intereseaza daca acel vag com s-ar decsurca la un Clio 3 din 2008, ori Megane 2 din 2007 ...

Link to comment
Share on other sites

poti delalia un pic ce autoturisme poti diagnostica cu interfetele pe care le vinzi ? cateva exemple... cu carsoft poti citi erori de la E36(toate) ori E46?

ma mai intereseaza daca acel vag com s-ar decsurca la un Clio 3 din 2008, ori Megane 2 din 2007 ...

vag com-ul nu l-am testat decit pe vw si skoda, pe reno nu l-am testat si nu pot garanta ca merge. asa mi s-a spus, ca merge si pe Reno/Logan. pe bmw si grupul vag stiu sigur ca merge.

 

de detaliat nu prea am ce pentru ca nu am experienta prea mare. am testat doar 6 masini cu carsoftul. 3 e36, pe care nu prea am putut citi mai nimic, 1 e34 din 89 la care la prima vedere nu puteam decit sa resetez service si oil si 2 e46, la care am citit aproape tot + activarea inchideri la plecarea de pe loc.

 

pe e36 nu am reusit la nici unul sa citesc modulul abs care ma interesa cel mai mult (nu raspundea modulul) dar la 1 mi-a citit o eroare ceva legata de motor si a fost dus debitmetrul iar la alta ca sint probleme la clima unde chiar erau. nu a mers la nici un e36 live data pe cind la e46 a mers. am inteles ca doar pe pisicile mai noi (dupa 95 sau 97) merg mai multe functii, eu am testat pe 93-94. stergeri de erori nu am avut ocazia sa sterg, dar din ce-am inteles se pot sterge airbag si alte chestii pe e36.

 

p.s. am atasat o lista cu ce zice manualul ca stie sa faca carsoft 6.5

carsoft.txt

Link to comment
Share on other sites

VAG COM pe ce modele de BMW l-ai testat?

Ma intereseaza pt 525 TDS si 316i din 95-96

Cat de bine merge cu DIS?

 

modx

 

Vand Interfata Carsoft 6.5 cu mufa OBDI (rotunda) si OBDII pe port serial. Interfata a fost folosita de 6 ori. pret 250 lei.

 

Vand interfata Vag com 409 modificata sa mearga pe bmw cu inpa/dis pe usb cu mufa OBDII (modificata de un coleg de forum) - pret 150 lei.

 

Laptop Compaq Armada 1700, 233 mhz, 160 ram, 5g hdd, port serial, port infrarosu, cd-rom, floppy disk, stare foarte buna! bateria tine 2 ore si se incarca in aproximativ jumatate de ora. pret 400 lei.

 

sau toate la un loc pentru 700 lei.

 

0763.536.406, alex

Link to comment
Share on other sites

pentru cine foloseste laptopul in scop util si mai ales la diagnoza, 400 de lei e chiar fair-play!

...daca vrei sa stai pe mess in timp ce faci diagnoze sau sa te uiti la un film in timpu ala... atunci lasa-te de meserie.

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

si ce faci cu el? diagnoze? doar pe USB? si pe ecranul ala de ceas? cu tastatura aia pentru prunci de gradinita...

 

ai vazut ce laptopuri folosesc service-urile? reprezentantele...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Da.. ala ti l-am dat ca exemplu.. plus ca un p3-p4 nu sare de 2-3 mil :) dar asta e vechi.. creca are hardu ala de cand s-a nascut.. plus ca nici nu poti sa bagi altceva inafara de Win98/XP , de gt1 nici nu mai vorbim...
Link to comment
Share on other sites

asa este, dar exista si adaptoare. multumesc oricum.

specificam daca mergea cu adaptor. m-ar fi coafat si pe mine inpa pe e36, daca mergea cu adaptor :)

Da.. ala ti l-am dat ca exemplu.. plus ca un p3-p4 nu sare de 2-3 mil :) dar asta e vechi.. creca are hardu ala de cand s-a nascut.. plus ca nici nu poti sa bagi altceva inafara de Win98/XP , de gt1 nici nu mai vorbim...

vreau si eu 10 bucati p4 la 2-3 mil. iar daca nu-ti place win98/xp si vrei sa faci diagnoza pe win7, am si un dell dual core la 15 mil. sau iti iei un eeepc daca tot n-ai nevoie de port serial.

 

pe okazii sint si configuratii la 500mhz la 3-4 mil, dar vreau sa vad unul la care tine bateria ca al meu.

 

p.s. @ins1dez pretul e 3 mil, nu 4. nici n-am observat pina sa-mi spui, ca in primul post era 400 lei, ceea ce era o greseala.

Edited by KO_deina
Link to comment
Share on other sites

Da.. ala ti l-am dat ca exemplu.. plus ca un p3-p4 nu sare de 2-3 mil :) dar asta e vechi.. creca are hardu ala de cand s-a nascut.. plus ca nici nu poti sa bagi altceva inafara de Win98/XP , de gt1 nici nu mai vorbim...

 

laptop-ul baza de GT1 foarte slab...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.