Jump to content

Folie geamuri sau oglinzi cu efect anti-orbire?


Dan_316i

  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

S-a umplut paharul pana sus si cu varf, nu mai suport faruruile la nici un bou care are ba xenon varza ba faruri descentrate sau becuri colorate din talcioc. In seara asta m-a disperat unul cu o bora si unul cu logan van incarcat maxim si cu farurile in cer, cel cu bora pana sa il depasesc mergea ca mortul dupa cred ca s-a simtit jignit bag de seama si era tot in fundul meu si avea un xenon de te durea mintea. Vreau o solutie pentru cei care vin din spate si te deranjeaza cu lumina puternica si proiectata aiurea. Folia pe geamuri stiu ca e in jur de 500 ron fata-spate la sibiu, oglinzile cu efect antiorbire cat sunt ? Inclin spre folie, diminueaza lumina deranjanta, te fereste de priviri indiscrete, protejeaza interiorul de razele soarelui ..., mai ziceti si voi sfaturi si pareri.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cred ca nu am fost bine inteles nu vreau geamuri ionizate(o sa cer corectare la titlul topicului), sa pun folie neagra fata spate sau sa schimb oglinzile cu unele efect anti-orbire Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pai bate-ma... daca poti :)

 

Am avut folie la M6 si am la Porsche, am avut si pe alte masini, care-i problema, care-i dilema ta practic... ?

 

De ce sa fac misto ? :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Pai eu am avut folie cum spuneam... insa oricum aveam si am, oglinzi electrochrom, interior/exterior... deci nu am probleme cu orbirea oricum.

 

Cu siguranta mai estompeaza si folia daca nu ai asemenea oglinzi...

 

Uite, sa nu mai zici ca fac misto:

post-669-1270848155_thumb.jpg

post-669-1270848164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Folia e ok, numai ca trebuie sa pui si pe cele laterale fata, ca altfel tot te jeneaza. Iar asta inseamna, probleme cu bulangii...

Oglinzile heliomate rezolva strict problema orbirii, insa nu iti ofera intimitate, protectie solara si securitate (cat de cat). Deci...Eu sunt pt folii!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Daca pui pe toate geamurile, pune o transparenta mai mare pe fata, ca sa fie in contrast cu cea de pe spate, astfel, bate mai putin la ochi si este posibil sa nu se prinda "organul" :)

 

A si, daca pui prea intunecata o sa iti blestemi zilele pe timp de noapte, la manevre de parcare sau chestii de genul asta.... mai ales fara senzori de parcare.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

cred ca 70 fata - 50 spate... cum spuneam mai sus, datorita contrastului, nici nu iesi in evidenta.

 

Eu am sa imi pun la Cayenne pe fata ceva putin mai deschis decat pe spate, tocmai din acest considerent. Am dat jos folia de pe fata, care era la fel de neagra precum e pe spate, sau voi pune o folie mai deschisa pe toate geamurile, nu stiu inca. Oricum geamurile au o tenta inchisa din fabrica... se cheama cumva optiunea, nu-mi amintesc acum.

 

Plus ca eu consider taranie folie atat de neagra pe toate geamurile.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

iti recomand prastie antifaruri. te ajut si eu ca ma dispera :)

in principiu nu imi place folia, dar nici nu stiu cum e cu ea.

am oglinda centrala cu senzor si e buna noaptea. pe inserat nu are efect la fel de puternic.

oglinzile laterale pot sa nu te deranjeze daca le intorci mai mult inafara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.