Jump to content

motorina de la vapoare


v1per

Recommended Posts

Salut , am un prieten cu un bmw 320d din 98 si foloseste numai motorina de la vapoare , nu a avut niciodata problema cu injectoarele sau ceva asemanator si face asta de cativa ani.

eu am un 320d septronic din 2000/5 si ma gandeam sa fac si eu acelasi lucru avand in vedere ca pot procura acest tip de motorina cu doar 2,2 ron/Litru

plus de asta imi spune ca e mult mai buna decat cea de la Benzinarie , ca ar fi mai puternica...

 

Am masina de 7 luni si am bagat motorina numai de la OMV si ROMPETROL

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

exista riscuri daca am sa folosesc motorina de la vapoare?Pe criza asta tentatia e mare...

Edited by v1per
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut , am un prieten cu un bmw 320d din 98 si foloseste numai motorina de la vapoare , nu a avut niciodata problema cu injectoarele sau ceva asemanator si face asta de cativa ani.

eu am un 320d septronic din 2000/5 si ma gandeam sa fac si eu acelasi lucru avand in vedere ca pot procura acest tip de motorina cu doar 2,2 ron/Litru

plus de asta imi spune ca e mult mai buna decat cea de la Benzinarie , ca ar fi mai puternica...

 

Am masina de 7 luni si am bagat motorina numai de la OMV si ROMPETROL

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

exista riscuri daca am sa folosesc motorina de la vapoare?Pe criza asta tentatia e mare...

 

Mai si zici in gura mare... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut , am un prieten cu un bmw 320d din 98 si foloseste numai motorina de la vapoare , nu a avut niciodata problema cu injectoarele sau ceva asemanator si face asta de cativa ani.

eu am un 320d septronic din 2000/5 si ma gandeam sa fac si eu acelasi lucru avand in vedere ca pot procura acest tip de motorina cu doar 2,2 ron/Litru

plus de asta imi spune ca e mult mai buna decat cea de la Benzinarie , ca ar fi mai puternica...

 

Am masina de 7 luni si am bagat motorina numai de la OMV si ROMPETROL

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

exista riscuri daca am sa folosesc motorina de la vapoare?Pe criza asta tentatia e mare...

 

Mai si zici in gura mare... :twoup:

Ce anume am zis in gura mare ? am cerut doar niste pareri... avand in vedere ca cu 250ron echivalentul unui plin cu aceeasi suma as fi putut face 2 plinuri:)

Link to comment
Share on other sites

Salut , am un prieten cu un bmw 320d din 98 si foloseste numai motorina de la vapoare , nu a avut niciodata problema cu injectoarele sau ceva asemanator si face asta de cativa ani.

eu am un 320d septronic din 2000/5 si ma gandeam sa fac si eu acelasi lucru avand in vedere ca pot procura acest tip de motorina cu doar 2,2 ron/Litru

plus de asta imi spune ca e mult mai buna decat cea de la Benzinarie , ca ar fi mai puternica...

 

Am masina de 7 luni si am bagat motorina numai de la OMV si ROMPETROL

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

exista riscuri daca am sa folosesc motorina de la vapoare?Pe criza asta tentatia e mare...

 

Mai si zici in gura mare... :twoup:

Ce anume am zis in gura mare ? am cerut doar niste pareri... avand in vedere ca cu 250ron echivalentul unui plin cu aceeasi suma as fi putut face 2 plinuri:)

 

ma refeream la faptul in sine ...no offence

Link to comment
Share on other sites

cati km are prietenul tau de cand baga motorina de la vapoare?

are cam 60000 aproximativ facuti numai cu motorina d`asta

el are in jur de 200k km pe bord.

eu am 260k . mentionez ca masina merge perfect si n-am nici o problema cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu cam cu ce se mananca vapoarele si iti zic ca e foarte important de la ce vapor o iei, si punctul de unde se extrage.

 

Daca ai incredere ca ti=o da cum o ceri, motorina inainte de a intra in motorul naval e foarte bine filtrata, inclusiv centrifugal.

Motorina navala are mai mult sulf, adica unge mai bine, adica, in principiu, e mai buna pentru sistemele de injectie clasice, sistemele common rail fiind introduse doar recent si la putine vapoare.

 

La mine (common rail), nu as avea curaj decat daca as scoate-o cu mana mea.

 

In legatura cu fumul vapoarelor:

1. motorele navale nu sunt facute sa mearga in regim variabil si nici cu sarcina mica asa cum le vedem de pe mal.

2. motorina nu e folosita la propulsie, asa ca fumul pe care il vedeti e facut de combustibil greu (pacura)

 

Acum am vazut ca esti din giurgiu, deci probabil o iei de la remorchere/impingatoare de pe dunare - afla daca au separatoare centrifugale (cred ca majoritatea nu au) pentru motorina. Daca nu au, mai bine nu, cauta unu care are.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Sincer, dc prietenul tau nu te minte si nu a avut nici o probleme cauzata de motorina in 60k km, eu as incerca.

e si prieten si vecin in acelasi timp si nu l-am auzit vreodata sa fie cu masina in service sau sa-l vad mesterind la ea el m-a sfatuit sa-mi cumpar aceasta masina , mai putin partea cu septronic . eu vroiam manual . gasind multe masini cu cutie manuala si cu diverse alte probleme am ales-o p asta int-un final .

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu cam cu ce se mananca vapoarele si iti zic ca e foarte important de la ce vapor o iei, si punctul de unde se extrage.

 

Daca ai incredere ca ti=o da cum o ceri, motorina inainte de a intra in motorul naval e foarte bine filtrata, inclusiv centrifugal.

Motorina navala are mai mult sulf, adica unge mai bine, adica, in principiu, e mai buna pentru sistemele de injectie clasice, sistemele common rail fiind introduse doar recent si la putine vapoare.

 

La mine (common rail), nu as avea curaj decat daca as scoate-o cu mana mea.

 

In legatura cu fumul vapoarelor:

1. motorele navale nu sunt facute sa mearga in regim variabil si nici cu sarcina mica asa cum le vedem de pe mal.

2. motorina nu e folosita la propulsie, asa ca fumul pe care il vedeti e facut de combustibil greu (pacura)

 

Acum am vazut ca esti din giurgiu, deci probabil o iei de la remorchere/impingatoare de pe dunare - afla daca au separatoare centrifugale (cred ca majoritatea nu au) pentru motorina. Daca nu au, mai bine nu, cauta unu care are.

 

Uite de treaba cu filtarea nu stiam, dar am sa ma interesez. Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Sunt un fost utilizator en-gross de motorina de la vapoare (fluviale ca alea maritime merg cu pacura, cu alte alea).

 

Ideea e in felul urmator. Motorina pe vapor sta in niste rezervoare mari si se decanteaza foarte bine, ramane foarte curata si fara parafina. E mai "grasa" decat cea de la peco iar motorul pur si simplu mormaie cand merge cu ea.

Parerea mea e ca atata timp cat e curata, e mai buna ca aia de la peco care e mai subtire, arde mai repede, etc.

 

Am folosit pe multe tipuri de motoare diesel si am avut zero probleme.

 

Deci, daca sursa e de incredere si calitatea e buna, nu vad de ce nu... decat sa dai la hotii astia...

 

Apropos, baietii cu ochii albastri se uita si ei pe aici?

Link to comment
Share on other sites

Uite de treaba cu filtarea nu stiam, dar am sa ma interesez. Multumesc !

 

Faptul ca e foarte filtrata e sigur, prezenta separtorului centrifugal e importanta pentru ca motorina trece de mai multe ori prin el , chiar si cand motoarele sunt oprite.

Toate vapoarele au si motorina la bord pe care functioneaza in anuminte conditii.

 

P.S. totusi e caz penal...

Link to comment
Share on other sites

Ce mai stai pe ganduri ....baga mare!toata lumea ar face-o la 2,2 ron/litru indiferent de ce posteaza pe aici ca daca nu ai bani schimba masina etc...

 

Nu-i chiar asa...ca toata lumea ar face-o :twoup:

Eu as face-o si n-as face-o, depinde ce masina as avea :)

Adica...as baga cam orice motorina intr-o masina ce nu valoareaza mai mult de 5 000...7000 E...

Dar sa bagi motorina de nu stiu unde intr-o masina de 12 000 ...15 000 E...n-as face-o :)

 

Referitor la asta...in fosta masina bagam motorina ieftina...dar la ce mod...aveam un baiat care ma suna cand alimenta vreun tir la el in benzinarie (unde lucreaza el) ...si aia baga 100 de L pentru ei si 20 iti dau tie...dar o bagam direct de la pompa, as vrea sa mai gasesc asa :(

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Ce mai stai pe ganduri ....baga mare!toata lumea ar face-o la 2,2 ron/litru indiferent de ce posteaza pe aici ca daca nu ai bani schimba masina etc...

 

Nu-i chiar asa...ca toata lumea ar face-o :twoup:

Eu as face-o si n-as face-o, depinde ce masina as avea :)

Adica...as baga cam orice motorina intr-o masina ce nu valoareaza mai mult de 5 000...7000 E...

Dar sa bagi motorina de nu stiu unde intr-o masina de 12 000 ...15 000 E...n-as face-o :)

 

Referitor la asta...in fosta masina bagam motorina ieftina...dar la ce mod...aveam un baiat care ma suna cand alimenta vreun tir la el in benzinarie (unde lucreaza el) ...si aia baga 100 de L pentru ei si 20 iti dau tie...dar o bagam direct de la pompa, as vrea sa mai gasesc asa :(

asa prieteni sa tot ai :(

Link to comment
Share on other sites

Ce mai stai pe ganduri ....baga mare!toata lumea ar face-o la 2,2 ron/litru indiferent de ce posteaza pe aici ca daca nu ai bani schimba masina etc...

 

Nu-i chiar asa...ca toata lumea ar face-o :twoup:

Eu as face-o si n-as face-o, depinde ce masina as avea :)

Adica...as baga cam orice motorina intr-o masina ce nu valoareaza mai mult de 5 000...7000 E...

Dar sa bagi motorina de nu stiu unde intr-o masina de 12 000 ...15 000 E...n-as face-o :)

 

Referitor la asta...in fosta masina bagam motorina ieftina...dar la ce mod...aveam un baiat care ma suna cand alimenta vreun tir la el in benzinarie (unde lucreaza el) ...si aia baga 100 de L pentru ei si 20 iti dau tie...dar o bagam direct de la pompa, as vrea sa mai gasesc asa :(

asa prieteni sa tot ai :(

 

Pana mea...ca e mult spus "prieten" ...il stiu/ma stie de acolo ca inainte alimentam des de la acea benzinarie masina mamei (un opel astra, 2002) ...

De cand am masina asta cea noua nu bag decat de la Rompetrol...c-aveau programul ala q protekt...in care nici macar n-am apucat sa ma inscriu :D

Sper sa mai gasesc o ocazie de genu` si la o benzinarie ROMPETROL :D

Link to comment
Share on other sites

Am informatii ca motorina murdara nu mai exista la noi in tara (in sensul ca nu se mai depoziteaza prin containere nespalate,ruginite,mizerabile) chiar si motorina de tractoare este luata de la pompa, nu esti primul caz de care aud ca e tentat sa bage motorina din diverse surse. Daca te interesezi prin ce containere este depozitata acea motorina si de unde provine atunci poti baga cu incredere .... De obicei cei ce isi baga in propriile masini motorina (FURATA) nu sunt cretini sa-si distruga injectoarele, stiu foarte bine de unde provine acea motorina .

Cei mai multi (este metoda cea mai sigura ) isi procura motorina din rezervoarele soferilor de microbuze, autobuze, tiruri, etc.... si folosesc palnie cu sita .

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.