Jump to content

BMW 118D sau 120D


Recommended Posts

Guest poleposition

Eu sotiei i-am luat 120d, deci iti recomand asta. Are performante foarte, chiar foarte bune, consum urban mic (in jur de 10%), nu am avut nici o problema cu masina timp de 2 ani, insa a fost si intretinuta corespunzator.

 

Bine, eu i-am cumparat ceva cu multe dotari, nu sufar cheliciunile, iar seria 1 slab dotata, arata foarte "saracacios" si se observa imediat diferenta :) Si eu o conduc cu placere din cand in cand :twoup:

 

Dintre toate BMW-urile, dar si alte masini pe care le-am avut, acest serie 1, s-a dovedit a fi cel mai "fiabil", ca tot e la moda cuvantul asta.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

120d sau chiar 123d

 

P.S. N-o vrajii sa-si ia 118d ca oricum te frige si cu ala :)

 

120D cel mai probabil...ca am inteles ca nu ar fii mare diferenta la consum intre ele...si la performante e net superior 120d....

 

P.S. 118d de 122..nu are nici o sansa :)

 

Amandoua sunt la fel de fiabile.

Spune si daca masina sa fie noua, daca nu, din ce an, etc.

 

P.S. ai postat topicul cam aiurea...

 

sh..an 2006

 

Eu sotiei i-am luat 120d, deci iti recomand asta. Are performante foarte, chiar foarte bune, consum urban mic (in jur de 10%), nu am avut nici o problema cu masina timp de 2 ani, insa a fost si intretinuta corespunzator.

 

Bine, eu i-am cumparat ceva cu multe dotari, nu sufar cheliciunile, iar seria 1 slab dotata, arata foarte "saracacios" si se observa imediat diferenta :( Si eu o conduc cu placere din cand in cand :twoup:

 

Dintre toate BMW-urile, dar si alte masini pe care le-am avut, acest serie 1, s-a dovedit a fi cel mai "fiabil", ca tot e la moda cuvantul asta.

 

dar intre 118d si 120d ce diferenta e la consum ? cam inteles ca ar fii cam aceeasi...

Link to comment
Share on other sites

Diferenta de consum tinde la 0, mult mai important e stilul.

Nici 123d nu cred sa consume mai mult, mai ales ca e bi-turbo si ar trebui sa fie mai eficient chiar.

 

Gresala mea ca nu am precizat 118d 143Cp :twoup:

 

Ramai singurul "orasan" in familie de agricultori (tractoristi) :)

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Diferenta de consum tinde la 0, mult mai important e stilul.

Nici 123d nu cred sa consume mai mult, mai ales ca e bi-turbo si ar trebui sa fie mai eficient chiar.

 

Gresala mea ca nu am precizat 118d 143Cp :)

 

Ramai singurul "orasan" in familie de agricultori (tractoristi) :)

 

tare rau asta..ultima fraza :twoup:

Edited by SilviuSLV
Link to comment
Share on other sites

Un preten are 118d,am condus si eu masina,merge foarte bine si e destul de fiabila si are consum in oras ( timisoara ) cel putin atat ii arata pe BC..6.2 L

 

O masina foarte reusita !

 

a mers cu ea la mare, in Austria,a scos consum de 4.7

 

daca mergeai mai incet scoteai 3,5...

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Un preten are 118d,am condus si eu masina,merge foarte bine si e destul de fiabila si are consum in oras ( timisoara ) cel putin atat ii arata pe BC..6.2 L

 

O masina foarte reusita !

 

a mers cu ea la mare, in Austria,a scos consum de 4.7

 

daca mergeai mai incet scoteai 3,5...

 

 

Daca tu nu ai ce faci cu banii chiar te rog sa mergi cu 220 ca poate te opreste politia si te premiaza :twoup:

Si la 130-140 a scos consumul respectiv ,cutie manuala 6 viteze.

Link to comment
Share on other sites

eu am 118d - iunie 2007 ... 143cp ... e ok ca masina, in oras consuma mai putin dar am impresia ca afara e mai economic motorul de 177cp ... apoi 177cp pe seria 1 cred ca e destul de puternic ... cand e ud pe jos, mazga etc si cei 143cp sunt foarte "periculosi" ... depinde cum o tine mana pe sora ta ...

 

eu la 320CdA ... am momente acum pe uscat cand plec mai tare, sa'mi patineze calumea rotile pe spate ... d'apoi pe seria 1, cred ca e si mai tare senzatia de patinare :twoup:

 

oricum vb lui poleposition, pune optiuni pe seria 1, caci altfel e groaznica ... am vazut incolo-incoace fara optiuni e prea banala :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista diferente de fiabilitate intre cele doua modele. Asa ca daca bugetul iti permite sa iei 120d cu dotarile pe care le vrei, ia-l pe ala. Daca nu, ia 118d mai dotat.

Cu amandoua trebuie sa mearga atenta iarna, deci nici asta nu e un criteriu de diferentiere..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.