Jump to content

Codul Bunelor Maniere


EdY D

Recommended Posts

Am facut si eu asa unui cretin de asta ! Avea si proiectoarele aprinse si statea lipit de mine . Cred ca avea xenon in ele ca ma deranjau tare de tot ..

 

E o metoda foarte buna cu stopurile de ceata !

 

 

am paitit si eu ceva de genul asta....dar am frant destul ....incat l-am fortat sa ma depaseasca....duca-se....fara nervi ci claxoane...pt ce ? pt unu care nu merita...nu are rost sa ma enervez pt toti

Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc ca in ultima vreme sunt mult mai nervos si devin irascibil mult mai repede la volan. Culmea, parca am inceput sa ma enervez mai usor si in restul timpului si eu inainte sa am permis eram cel mai calm om cu putinta. Nu ma enervam niciodata.

 

Acum am road rage... claxonez, ambalez motorul. Nu stiu de ce ma afecteaza asa tare cateodata ca ala din fata mea e berbec si merge mult prea incet, sau ca pune semnal cu 1 secunda inainte sa vireze sau ca vor unii sa se bage in fata mea ca nesimtitii, fara sa semnalizeze. Intotdeauna regret dupa aia si ma gandesc ca m-am enervat ca prostu' de pomana... tip singur in masina ca un nebun si nu rezolv nimic. Unii (multi) tot asa prost o sa conduca.... si pana la urma nu m-au incomodat atat de tare... am pierdut doar cateva secunde.

 

 

 

 

Pana la urma trebuie sa invat si eu sa merg mai linistit. Eu as vrea sa pot sa merg ca-n jocuri, tot timpul cu pedala la fund, insa nu se poate in realitate. Si frustrarea asta ca "vrei sa-i dai" si n-ai unde nu face decat sa-ti scoata peri albi de pomana. Incerc sa ma controlez si sa merg o data cu traficul.... sa las oamenii sa se bage, sa nu ma grabesc. Cateodata reusesc, cateodata nu.

 

 

 

 

Hi, my name is filon and I have road rage.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@rasphy & EdY D.

 

Aceeasi problema o am si eu cu aia care merg ca idiotii cu ceata aprinsa pe spate. Proiectoarele (ceata de pe fata) chiar nu deranjeaza, dar alea de pe spate sunt criminale. Lumineaza foarte tare de te dor ochii daca nu-i ceata. Am vazut zeci de soferi folosindu-le fara rost pe cele de pe spate.

Doua exemple:

 

1. eram pe A1, Pitesti-Bucuresti, era noapte, putina ceata, asa ca mergeam mai incet. Ma depaseste unul cu un E92. Avandu-l pe ala in fata care mergea tare...i-am dat si eu dupa el. Avea ceata pe spate aprinsa. Ii dau un flash, avarii, sting si aprind ceata pe fata, doar doar si-o da seama. Nimic. Il depasesc riscant si aiurea pe la 200 si ...ii dau avarii, ii aprind si eu si-i sting ceata, iar avarii, iar ceata, iar la fel :)

Il las sa ma depaseasca, tot cu ceata pe spate aprinsa. Am repetat manevra asta de vreo 3 sau 4 ori...nimic frate. Si nu era ceata densa, era suficient de vizibil cu luminile normale. Abia aproape de Bucuresti si-a dat si el seama si a stins luminile de ceata de pe spate.

 

2. ieseam de la Carrefour, o tampita din fata mea cu ceata aprinsa pe spate. La semafor, langa ea, am coborat putin geamul, a coborat si ea (mai era cu un animal in dreapta ei, pe scaunul din dreapta) si-i zic "doamna, stingeti si dvs luminil de ceata de pe spate", la care ea "pai ce, nu-i ceata?" - nu m-am mai putut abtine si, desi nu obisnuiesc, i-am zis ca-i o mare vita tampita si ca e suficient de vizibila si cu luminile normale, ca nu era ceata densa, era doar putina :)

 

Astea-s asa, doar doua exemple. Vad nenumarati tampiti care merg la fel. Eu nu aprind ceata pe spate decat daca e ceata foarte foarte densa si le zic in gand tuturor tampitilor pe care-i vad cu ceata aprinsa ca prostovanii se vad bine si fara sa semnalizeze cu ceata aprinsa :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte sugestiv, Ihearto :LMAO:

Adevarul e ca gresim cu totii, din cand in cand (a nu se intelege ca il judec pe Hornetb, chiar sunt in asentimentul lui ) . Totusi, gresim oricat de mult am vrea sa ne reprimam anumite comportamente indecvate.

 

Nici nu stiu cum sa spun, sa ma bucur sau a ma intristez ca si altii experiemnteaza intamplari neplacute cu stopurile de ceata. La inceput ma temeam ca sunt un caz singular. Din pacate, soselele abunda de exces de conformism irational.

 

Multumesc de posturi si pareri. Lista propusa mai asteapta imbunatatiri.

 

Romulus, iti multumesc si tie pentru incurajari. Tinerii vor avea mereu novoie de asa ceva.

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

este de-a dreptul scarbos, cand vad indivizi care se opresc si coboara geamul la masina, sa te injure si "corecteze", indiferent ca nici mkr nu au dreptate, de cele mai multe ori. dar si dc au....asta cu coboratul geamului si scuipat de injurii este un cult la romani.

 

ca sa nu mai zic de cei care se dau jos de la volan, lasa masina in mijlocul intersectiei, cuprinsi de un delir de furie si se duc sa se bata, sa si care pumni sau mai rau..unii se mai si scuipa intre ei.

 

alt specimen este "vesnicul grabit", care chit ca face dreapta/stanga sau se opreste peste 10 m, iti da fleshuri peste fleshuri, trece pe langa tine scuipand injuraturi, doar pt ca ai alt ritm decat cel psihopat din mintea lui.

 

jenant sa vezi barbati/femei, mai spre varsta a 2-3-a care pur si simplu te scot din minti mergand cu 3 la ora si virand fara sa se asigure. si care conduc aproape de parbriz, de parca se sprijina cu barbia de volan.

 

ridicoli sunt cei cu dacii din alea vechi, care vor sa demonstreze ca au un demaraj mai ceva ca un x5 si trec pe langa tine, injurand in barba si turandu-si masina pana la destramare, de ramane in urma lor un fum gros...

 

si cel mai aiurea mi se par cei care se opresc brusc, fara semnalizare nimic, fix in curba sau chiar in mijl intersectiei.

sau parcheaza total aiurea, fara sa tine cont si de colegii de trafic.

Link to comment
Share on other sites

[...]

ridicoli sunt cei cu dacii din alea vechi, care vor sa demonstreze ca au un demaraj mai ceva ca un x5 si trec pe langa tine, injurand in barba si turandu-si masina pana la destramare, de ramane in urma lor un fum gros...

[...]

astia sunt frustratii din programul Rabla :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

La noi mai toata lumea e stressata in trafic si asta din cauza lipsei totale de infrastructura , si uite asa se ajunge la compartament de jungla.

 

la noi toata lumea gaseste motive pentru care se poarta ca in codru.

nu cred ca tine de altii, ca sa fii educat.

as zice chiar, ca in conditii de stres se arata adevaratul caracter. la bine toti suntem printi, la rau...ne aratam adev fatza.

 

cat despre infrastructura si alte nemultumiri, suntem ceea ce alegem. si cred ca s-a inteles la ce fac referire.

Link to comment
Share on other sites

cel mai tare imi place politetea scuteristilor...

astia nu au mama,nu au tata,nu au instinct de conservare...

 

multi am impresia ca habar nu au de regulile de circulatie.adica merg pe mijlocul benzii nefacandu ti loc desi merg cu 40 si vad clar ca au masina in spate,iti taie calea cand te astepti mai putin,slalom la 10 cm etc

 

cand ii vezi cu casca ridicata pe varful capului si nelegata,in slapi de cele mai multe ori si pe mijlocul drumului te apuca damblaua.toate ca toate pe astia chiar am boala

 

ps.la capitolul consolidarea politetii in trafic as incadra si mania romanului de a umbla cu minibata de baseball in masina :LMAO: absolut patetic

Link to comment
Share on other sites

Ce imi place ca daca mergi pe jos nu vezi niciunul rau dar din masina toti sunt zmei :pirate:

 

la noi toata lumea gaseste motive pentru care se poarta ca in codru.

nu cred ca tine de altii, ca sa fii educat.

as zice chiar, ca in conditii de stres se arata adevaratul caracter. la bine toti suntem printi, la rau...ne aratam adev fatza.

 

cat despre infrastructura si alte nemultumiri, suntem ceea ce alegem. si cred ca s-a inteles la ce fac referire.

Daca stai si te gandesti inainte de 89 lumea era civilizata , si asta pentru ca exista frica de sistem...acum nu mai e nicio frica de nimic.Apropo si vestul s-a civilizat tot prin frica ( de amenzi , puscarie...)

Link to comment
Share on other sites

 

Daca stai si te gandesti inainte de 89 lumea era civilizata , si asta pentru ca exista frica de sistem...acum nu mai e nicio frica de nimic.Apropo si vestul s-a civilizat tot prin frica ( de amenzi , puscarie...)

 

alta cale nu este ... pentru specia umana. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Schimbatorul de opinii :D

 

Si mie mi se pare deplasata faza cu bata, mai ales ca multi o tin doar de efect, ca daca se dau jos din masina cu ea risca sa si-o fure cu bata cu tot :D

 

Cel mai bine e sa eviti scandalul, nu cred ca te ia nimeni la bataie din senin, dar nu-i exclus :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Atâta timp cât nu ieºi din maºinã, riscul de bãtaie e minim spre 0.

 

Iar dacã ieºi din maºinã, chiar dacã-l baÞi pe fraier, te poÞi alege cu dosar penal, poate chiar puºcãrie, În funcÞie de cine este ºi cât de tare Îl baÞi.

 

Dacã-l lucrezi doar la corp ºi e un om normal, nu prea se Întâmplã nimic, dar dacã are vreo rudã procuror sau ceva de genul acesta, mandatul de aducere e inevitabil.

Link to comment
Share on other sites

:laugh: CIUPANEZU,esti foarte documentat,sa intelegem ca ai avut evenimente de gen??

Nu am avut pentru cĂŁ ĂŽnĂželeg foarte bine riscurile.

 

Chiar dacã sunt destul de solid, nu vãd ce aº avea de câºtigat prin aºa ceva.

 

Normal cã dacã unul ar avea tupeu sã iasã din maºinã ºi sã-mi loveascã maºina cu piciorul sau sã o zgârie, ies ºi Îi dau douã box-uri frumoase, Însã pentru Înjurãturile unor fraieri nu vãd de ce aº ieºi.

Iar de când sunt mai solid ºi mã rad În cap, nu prea mi-a mai zis nimeni nimic În trafic.

 

Oamenii se pare cã sunt curajoºi doar când e vorba de aschilopatici, dacã eºti mai pe fizic preferã sã priveascã În faÞã.

Link to comment
Share on other sites

pai asta e de stiut,e normal, tine de autoconservare

 

adica te gandesti de 2 ori sa te iei de unul mai mare...

legea junglei,functioneaza peste tot ca ne place sau nu

 

eu unul n am avut probleme,adica nimic notabil

bine,nu stau in bucuresti :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sĂŁ primeze bunul simĂž.

 

Eu dacĂŁ fac o greÂşealĂŁ ĂŽn trafic, ĂŽmi cer scuze Âşi dacĂŁ e vorba de un aschilopatic Âşi dacĂŁ e vorba de unul la fel ca mine sau mai solid.

 

Mi se pare penibil sã te dai cocoº doar dacã e vorba de unul inferior fizic, iar dacã e unul mai pe fizic sã te ascunzi prin maºinã, sã priveºti În faÞã, sã te prefaci cã schimbi cd-ul...

Link to comment
Share on other sites

sa nu mi zici ca si tu tii bata de oina sub scaun :laugh:

nu am bata ca aia nu are efect , am ceva subtire care rupe oasele , un electrosoc si daca tot se mai ridica am si un spray . Si daca tot se mai ridica fug , e clar e superman . :frantics:

Eu nu am figuri in cap , dar am avut situatii cand brotacul a venit la masina si a tras de usa . Si atunci e inevitabil scandalul .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.