Jump to content

Codul Bunelor Maniere


EdY D

Recommended Posts

eu am 150 de cai sub capota si ma reped cu caii drept spre atacant sa l strivesc.

si dc se mai rdica..e clar ca e superman si clar ca man caii de acolo si fug cu ei.:))

 

Ar trebui sĂŁ primeze bunul simĂž.

 

Eu dacĂŁ fac o greÂşealĂŁ ĂŽn trafic, ĂŽmi cer scuze Âşi dacĂŁ e vorba de un aschilopatic Âşi dacĂŁ e vorba de unul la fel ca mine sau mai solid.

 

Mi se pare penibil sã te dai cocoº doar dacã e vorba de unul inferior fizic, iar dacã e unul mai pe fizic sã te ascunzi prin maºinã, sã priveºti În faÞã, sã te prefaci cã schimbi cd-ul...

 

 

sau sa te faci ca dai sms la telefon...merge mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Frumos topic, ne serveste bine la auto-educare :)

Sunt foarte de acord cu punctele enumerate in primul post, ba chiar as intari ultima afirmatie legata de aruncatul gunoaielor din masina. Indiferent de cat de biodegradabil e gunoiul, nu se arunca, ci se pastreaza in masina pana cand oprim langa un cos de gunoi si facem "descarcarea". Si scuzele de genul: si-asa e mizerabil orasul, ce mai conteaza ca arunc si eu o hartie, sunt penibile.. Schimbarea trebuie sa inceapa de la fiecare din noi, si astfel creem un exemplu pentru ceilalti.

Cat despre mine, ma consider un sofer calm.. si incerc sa fiu amabil cu cei din trafic si sa-i inteleg cand gresesc. Un singur lucru ma enerveaza la culme, si ma "transforma" intr-un sofer nervos, si chiar agresiv: claxoane/flashuri de la cel din spate pentru ca merg incet pe portiune de gropi sau pe trecerea peste linia de tramvai. Mi s-a intamplat sa ma clanoxele multi loganisti (in special taximetristi) pentru ca opream la linia de tramvai.. pt ca lor li se rupe de masina firmei, sau nu stiu ce inseamna sa ai suspensie sport. Si asa se intampla ca ma opresc in intersectie de tot, sau ii sicanez apoi in trafic, etc.. si da, stiu, trebuie sa lucrez la asta.. incerc sa ma schimb :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sunt foarte de acord cu punctele enumerate in primul post,[..] Schimbarea trebuie sa inceapa de la fiecare din noi, si astfel creem un exemplu pentru ceilalti.

 

 

+1 ! Ma bucur ca s-a revenit ON Topic !

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chiar ieri, o doamna buna rau, MILF :good: , mi-a taiat fata schimband banda fara semnal, fortandu-ma sa imi misc in doru lenii, piciorul pe frana.

 

50m mai in fata, la semafor, opresc paralel, dau geamul jos, inca nu stiam cine e la volan, ma pregateam sa dau din mine cu stropi :rolleyes: , cand o vad pe asta cu fii-sa, 2 bunaciuni...I-am spus doar...ca maneta aia nu se introduce nicaieri, dai doar sus-jos si semnalizezi...Ea, ca nu foloseste, are prioritate la barbati! :laugh: M-am abtinut tare mult sa nu ii dau o flegma.

 

Eu stiind cum conduc, si cat de mielusel sunt (nu mereu), cand vad si vreun prost/proasta care mai e si nesimtit colac peste pupaza, ma apuca...

 

Dar nu am bata, pistoale, lame, muschi, privire fioroasa etc...doar volti!multi...

 

In caz de ceva, fostul meu antrenor de fotbal ne zicea cand eram mai mici: decat sa planga maica-ta, mai bine plange ma-sa...

 

 

Suntem civilizati si cu bun simt, pana la un punct, cand integritatea corporala ne este amenintata.Doar traim in Romania...

 

PS: nu inteleg unde se grabeste toata lumea de trebuie sa depaseasca toata coloana, apoi cand se restrange drumul, sa faca spume la gura unul ca NU IL LAS EU SA SE BAGE INAPOI IN COLOANA! CARE AM FACUT IN JUMA' DE ORA 100M... Pai stai in p...da ma-tii acolo daca esti zmeu! Sa te claxoneze aia de pe sens opus si tramvaiele si toti...sa te f...cainii din partea mea!

 

Gata ca incep sa imi pierd calmul,stau f prost cu nervii, imi cer scuze :rolleyes:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

De laudat initiativa ,si sunt de acord cu propunerea ta @Edy D.

 

P.S.Oare am procedat corect astazi cand un ''domn'' care avea in jur de 60 de ani ,aflat pe bicicleta la 3 metri in fata mea mi-a taiat brusc fata (fara sa se asigure nici macar cu coltul ochiului)a trecut si peste linie continua ca sa ajunga la un magazin de de pe celalalt trotuar.Norocul lui a fost ca am incetinit din timp deoarece in fata aveam semafor si trecere de pietoni.Am coborat geamul si l-am intrebat politicos daca vrea sa se sinucida,l-am sfatuit sa-si cumpere o sfoara asta fara sa ma implice si pe mine ..Bine i-am trimis si ceva carne la frigider (cu geamurile inchise) :) .

 

Pe astia cine-i mai educa. :twoup:

Eu ii mai educ. :D

Si in fata mea a intors un biciclist, in timp ce il depaseam, fara sa se asigure, si l-am proiectat pe gardiul din dreapta. A iesit cam sifonat si a stat ceva timp prin spital. Bine ca am scapat.

ON topic: Daca vad o batranica ca trece pe trecerea de pietoni cand ea are rosu, eu incetinesc sa poata sa treaca, in speranta ca masina care trece pe banda a 2-a nu o vede si scadem media de varsta in tara.

:D

Link to comment
Share on other sites

 

ON topic: Daca vad o batranica ca trece pe trecerea de pietoni cand ea are rosu, eu incetinesc sa poata sa treaca, in speranta ca masina care trece pe banda a 2-a nu o vede si scadem media de varsta in tara.

:D

 

:pinch: :pinch: :pinch:

 

glumeai, nu?

Link to comment
Share on other sites

Glumeam, evident.

Dar nu pot sa ma abtin sa nu ma opresc frumos si sa rostesc cuvinte frumos despartite in silabe la adresa dumneaei si a tot neamului, cand vad cu cata nepasare trece pe rosu, prin fata masinii mele.:thumbsup:

 

stiu, si desi respect persoanele mai in varsta, si eu le atrag atentia.

 

ok, inteleg batranetea, dar cand te cauta moartea, tu ce faci ?! ii usurezi treaba?

 

on:

 

azi, am avut de facut niste drumuri prin micul Paris, pe bd. timisoara, un Golf 5 cu un idiot la volan si cu pitzi in dreapta, tot faceau slalom printre masini....la o trecere de pietoni am oprit, normal...ala in spate claxona...wtf?

 

zic, da-l dreacu, un alt prost..mai departe, eu pe banda 2, pe banda 1 masina, idiotul in spatele meu, ala de pe banda 1 a accelerat, semnal stg s-a bagat pe banda a2a in fata mea (finut), iar asta din spate gata...depasire prin dreapta, fooortaaaaa...cand colo,pe banda 1 o masina stationata.....ooopsss, franaaaaa...poc. a fost doar un poc usor dar tot poc....RETARD!!!

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ieri, ieseam din zona in care locuiesc, mergand spre centru.

Stradute inguste, masini parcate si pe stanga si pe dreapta, sens unic. La un colt de strada, incerc sa virez la dreapta, cand, de pe contrasens, vine nervos un Matiz, care incerca sa treaca de mine, dorind sa-si continue drumul tot pe contrasens, bineinteles.La volan, o pitzi blonda. Care gesticula nervoasa ca de ce nu ma dau la o parte, ca sa treaca ea. Eu de-abia aveam loc sa trec cu vaporul, avand grija sa nu imi zgarii oglinzile de masinile parcate..etc.

Ma rog....am ignorat bunaciunea blonda si proasta...eram cu sotia in masina :p

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma enerveaza maxim cei care insista sa mearga pe banda a 2-a desi cel de pe banda 1 merge mai repede.

 

LE: Sau cel mai tare e cand se gasesc 2 sa mearga cu aceeasi viteza pe ambele benzi.

WTF? Eu pe unde depasesc?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

pai daca eu merg pe banda a2a la limita superioara a vitezei legale, ce ai avea sa imi reprosezi?! cu masini si pe banda 1 :rolleyes:

 

acum o saptamana m-a scos din sarite un descreierat care imi tot dadea flashuri (bd timisoara) si am mers intentionat pe banda a2a paralel cu o masina de pe banda 1 mult si bine.

 

hai nervosule, depaseste!

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Ba da, parca Chuck Norris era Texas Ranger.

 

 

hehehe, street Rangers insa gasesti din plin in RO, ei fac ordine, ei te invata si-ti arata ei tie pe strada, ba mai mult, sunt unii (ptiu! fa-ti cruce!)are se abat de la drumul lor si il urmaresc pe cel care a gresit in trafic, il blocheaza si incearca sa-i dea o lectie. Comportament, zic eu, util, nu? Sau ma insel, acum in zi de vineri?

Link to comment
Share on other sites

Eu am boala pe astia care nu stiu sa se asigure. Eu vin putin mai tare, ala asteapta, asteapta... si apoi se baga in fata mea ca fix atunci s-a gasit sa depaseasca. Oare nu i-a invatat nimeni ca e neasigurare la schimbarea benzii indiferent cu ce viteza merg eu? Scrie si in codul rutier, trebuie sa te asiguri ca ai timp sa faci depasirea fara sa incurci. Daca eu trebuie sa pun frana sa te feresc pe tine, m-ai incurcat. Retards.

 

Daca ii ciupesc un pic cat sa-mi revopsesc bara pe RCA-ul lor oare le convine? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

pai daca eu merg pe banda a2a la limita superioara a vitezei legale, ce ai avea sa imi reprosezi?! c:rolleyes:

 

 

Eu ti-as reprosa multe dar numai daca ne intalnim in trafic :popcorn:

 

Explodez de nervi cand prind cate unu bleg de asta care blocheaza banda 2 ....

Link to comment
Share on other sites

 

Daca ii ciupesc un pic cat sa-mi revopsesc bara pe RCA-ul lor oare le convine? :rolleyes:

 

daca il atingi pe lateral, e pe rca-ul lui. daca s-a incadrat deja si il atingi in spate, e pe rca-ul tau, n-ai pastrat distanta...stiu, aiurea, am patit-o eu cu niste jepcari, exact la fel, asteptau pana am ajuns mai aproape, hop in fata mea, poc in bara spate...la politie...n-ai pastrat distanta! :frantics: pai....

 

sax, ce sa-mi reprosezi? ca merg legal (aproape)?! :laugh: :good:

 

 

arata-mi tu unde scrie ca daca mergi pe banda a2a trebuie sa depasesti viteza legala ca sa faci loc.

 

ps: eu vorbesc de oras, inafara nu fac d'astea.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

La regulament scrie ca trebuie sa folosesti banda cea mai aproape de trotuar libera. Adica daca ai banda 1 libera sa te dai la o parte, te dai.

 

 

Eu ma gandesc ca cel mai bine nu incurc omu', ca nu sunt justitiar. Daca am chef sa merg putin mai tare, o calc si sigur nu mai incurc omul :D . Daca am chef sa merg incet, am grija sa las loc sa fiu depasit. Simplu.

Link to comment
Share on other sites

Eu in 90% din cazuri ma dau la o parte cand vine cineva mai tare din spate.

Restul de 10% o calc si nu mai ajunge sa ma depaseasca respectivul.

Dar niciodata nu am mers asa de-al dracu cu 50 pe banda a 2-a.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.