Jump to content

Codul Bunelor Maniere


EdY D

Recommended Posts

Pe mine ma enerveaza maxim cei care insista sa mearga pe banda a 2-a desi cel de pe banda 1 merge mai repede.

 

LE: Sau cel mai tare e cand se gasesc 2 sa mearga cu aceeasi viteza pe ambele benzi.

WTF? Eu pe unde depasesc?

 

+1

 

Eu nu inteleg gandirea asta.

Care e problema ta dc eu vreau sa merg mai tare?

Poate e ceva f urgent, care tine de viata si de moarte.

 

+1

 

pai daca eu merg pe banda a2a la limita superioara a vitezei legale, ce ai avea sa imi reprosezi?! cu masini si pe banda 1 :rolleyes:

 

 

-23432742638 max, iti dai pelerina de justitiarul soselelor jos si te dai la o parte! n-ai tu treaba cu ce viteaza vor sa mearga altii! concluzie: daca cineva merge mai tare pe banda 2 decat tine, te dai la o parte!

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma termina psihic aia care fac la stanga de pe banda din dreapta sau la dreapata de pe banada din stanga.

 

De obicei ma bag in intersectie ca autobuzele si ii bag in balarii.

 

Ei nu pot sa astepte ca oamenii de rand la coada, ei trebuie sa treaca pe lanaga toti si apoi sa faca o magarie :fuckyou:

Link to comment
Share on other sites

 

 

-23432742638 max, iti dai pelerina de justitiarul soselelor jos si te dai la o parte! n-ai tu treaba cu ce viteaza vor sa mearga altii! concluzie: daca cineva merge mai tare pe banda 2 decat tine, te dai la o parte!

 

daca drumul e liber (gen seara, noaptea) nu merg banda 2a, lol... :good:

 

si in oras ziua, unde DE OBICEI, adica MAI MEREU, sunt masini pe ambele benzi, eu daca merg cu 60 DE CE MAMA DRACU sa-i dau blana pe banda a2a? ca vine alde alain prost cu flasuri din spate?

 

pai eu ce ar trebui sa fac? sa-i dau la 80 (IN ORAS, CU TRECERI DE PIETONI AND SHIT) sau sa ma dau dracu la o parte, ori pe sina de tramvai, ori sa-i tai fata unui de pe banda 1, NU?!

 

:bashwall:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Da ce ziceti de astia care vor sa intre pe drumul principal si ocupa toata banda 1 cand se asigura?

Sau vor sa faca stanga, se baga cu jumate de masina pe contrasens si apoi asteapta sa treci.

Link to comment
Share on other sites

rashpy, nu vazusem, am editat :)

 

Bala, inteleg. eu nu las NICI D'AL DREACU sa se bage vreunul in fata mea dupa ce ala a depasit toata coloana, ca ii era lene sa stea la coada. pai adica noi astia suntem niste agarici, si vine alde BOSS, si mai face si urat fraieru' daca nu il lasi sa se bage! :pinch:

 

sax, n-ai inteles nimic.

Link to comment
Share on other sites

Da ce ziceti de aia care sunt parcati langa bordura se uita in oglinda te vad ca vi si cand ajungi la 10 metri de ei ies brusc in fata ta:)). cand circuli cu 50-60. sa nu mai zic de aia care merg cu 80-90 in afara localitatilor si cand te bagi sa-i depasesti incep si accelereaza. am patit asa cu unu eram cu 70-80 in spatele lui m-am bagat sa-l depasesc si am mers paralel cu el pana la vro 140 abia dupa aia am trecut de el.
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu-i las pe astia care se baga cu japca? Vii pe linia de tramvai? Du-te pe linia de tramvai. Depasesti prin dreapta pe trecerea de pietoni, pe unde nici nu-i banda? Stai acolo.

In schimb daca semnalizezi din timp ca omul si nu te bagi peste mine, te las. De cele mai multe ori cam evita sa se bage. Poate se sperie cand vad nr de bulgaria... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

In mare parte max are dreptate, referitor la circulatul pe banda 2 - in oras. Avand in vedere ca intersectiile sunt destul de apropiate una de alta (si poate la urmatoarea necesita sa faci viraj la stanga), iar pe banda 1 mai mereu gasesti cate o masina parcata, pubele de gunoi ca e ziua cand trece masina sa le goleasca, autobuze care opresc langa statie nu IN statie, magari - pardon - oameni - care vor sa treaca strada neregulamentar, chit ca la 30 m este o trecere de pietoni, guri de canal - poate chiar neacoperite - functie de noroc, mi se pare total aiurea sa incerci sa pastrezi banda 1 de mers. Atata timp cat ambele benzi sunt circulate, toti circula cu 50 - 60 - 70 km/h, mi se pare absurd sa trag pe banda 1 sa treaca un destept cu 80km/h ca asa i-a venit lui, ca dupa ce trece sa imi fac inapoi loc pe banda 2 ca trebuie sa fac la stanga sau am banda 1 blocata in fata. Daca totusi omul insista cu flash-uri sau claxoane, posibil sa chiar aiba o urgenta si atunci fac tot posibilul sa nu il incurc.

 

Altfel sta treaba daca nu este aglomerat si banda 1 libera, sau seunt in afara localitatii.

Link to comment
Share on other sites

febletea mea raman tot aia care ii dau blana desi la 200 m in fata e semaforul rosu, dar sa fie ei primii la semafor. :rolleyes:

 

ps: ce faceti daca vreti sa parcati latral pe o strada cu 1 banda pe sens (plus locurile de parcare normal) si aveti loc de 1 masina in parcare?

 

bagati cu fata in diagonala sau trageti masina pe dreapta sa o bagati cu spatele (cu avarii normal)?

 

asta mi se intampla foarte des, la mine pe strada, ramane loc sa treaca masinile din ambele sensuri, insa n-am intalnit pe vreunul pana acum sa ma lase sa parchez cu spatele, si da-i si asteapta. in schimb eu fraier, opresc in situatii de genul asta :blink:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

- sa nu mai zic de aia care merg cu 80-90 in afara localitatilor si cand te bagi sa-i depasesti incep si accelereaza.

 

Genul asta de specimene au cel mai probabil Logan sau ceva 1.9 diesel ...

 

Ii calci pe orgoliu daca indraznesti sa-i depasesti..

Link to comment
Share on other sites

Sa va zic o faza tare.

Ma duceam in provincie TR, la un moment dat in fata mea o laguna I cu numere de BG.

Dau semnal sa depasesc, vad ca urmeaza curba si retractez.

Omu din laguna scoate mana pe geam si imi face semn de genu "n-ai voie".

Ma enervez, normal si dai viteza.

Spre uimirea mea a stat omu cu mine pana pe la vreo 160-170km/h eram cu 320i.

Dupa aceea ma duceam in fata, dar fiind denivelat drumul pe la 200km/h am franat si am dat semnal dreapta.

Apoi am oprit la o cale ferata si aflu ca laguna avea motor de 1.8, ce sa zic m-a impresionat.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

r0n1n tu te iei prea tare cu ei:)). si pe mine ma enerveaza aia ca se iau cu mine aiurea dar mai mereu ii las in pace chiar daca imi ranesc orgoliul:)). de obicei aia cu masini naspa fac asa, merg incet tu vrei sa ii depasesti si se iau cu tine la intrecere, unu cu un 335 daca vrea sa mearga tare merge, daca merge incet si il depasesti nu o arde aiurea, eu asa am observat mereu am depasit si eu masini cu multi cai dar nu din ambitie ci pentru ca mergeau incet dar nu sa luat niciunu cu mine.

Mai nou eu merg chiar incet 60-70 maxim in localitati si cam 100-130 mereu in afara rar trec de 150. am mers acu cateva zile cu 200 si mi-se parea viteza astronomica.

Edited by Bmw32oCi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.