Jump to content

Tuning lumini - bord albastru, stopuri pe leduri, angel eyes


BKM

Recommended Posts

Salut! mi-am luat si eu in primavara un seria 3 care arata cam asa:

post-19008-1227812582_thumb.jpg post-19008-1227812597_thumb.jpg

 

Nu prea mi-a placut cum arata si m-am gandit sa-i fac un upgrade visual la partea de lumini pe care vreau sa vi-l arat si voua.

Cu ceva cunostinte de electronica si multa munca, masina arata acum cam asa:

post-19008-1227812609_thumb.jpg Vedere frontala : proiectoare originale cu leduri de putere (10W) introduse in locul becului, angel eyes, semnalizari albe si kit xenon (ultimele doua nu se vad in poza :) ).

 

post-19008-1227812617_thumb.jpg Vedere din spate: stopuri originale modificate de mine cu insertie de leduri in pozitie si frana (semnalizarea este tot cu leduri - un manunchi de leduri galbene - ceea ce face sa dispara culoarea galbena a stopului data de becul galben atunci can semnalizarea este stinsa).

Scuzati-mi telefonu ca nu stie sa faca poze profesionale :) ; in realitate stopurile se aprind frumos si uniform.

 

Cred ca ar trebui sa trecem si la interior, unde soferul isi petrece cel mai mult timp :). Mie personal nu imi place culoarea portocalie, ca de LOGAN ;) si am modificat-o respectand sigla BMW, alb-albastru :) .

Ce a iesit, va las pe voi sa va dati cu parerea.

post-19008-1227812855_thumb.jpg post-19008-1227812862_thumb.jpg post-19008-1227812867_thumb.jpg

M-am chinuit sa fac vizibila si zona rosie pe turometru care pe culoarea portocalie nu era vizibila.

 

Am facut ceva poze in timpul "tuning-ului" si dintre ele voi posta cateva fiindca nu imi permite upload-ul mai mult si nici nu vreau sa va plictisesc :) post-19008-1227812626_thumb.jpgpost-19008-1227812634_thumb.jpg

 

post-19008-1227812639_thumb.jpg Placutele pe care am asezat ledurile.

 

post-19008-1227812646_thumb.jpg Piesele pentru un singur stop cu care am construit montajul electronic care a pacalit computerul de lumini.

 

post-19008-1227812654_thumb.jpg Imagine din timpul schimbarii culorii de bord.

Link to comment
Share on other sites

ce folie ai pus ca si eu am schimbat pe albastru si se vede diferit intre climatronic si afisajul de la bord care este mai puternic?

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=43787 ca sa vezi diferenta intre afisaj bord si climatronic

 

Pune mai multe folii, pana ajungi la intensitatea dorita.

 

la ce pret ai iesit cu totul ?stopurile ma intereseaza.mersi

 

In stopuri am investit cam 600 ron, ceea ce include si semnalizarea pe leduri care la stopurile cumparate nu se gaseste pt modelul meu. Dar munca depusa este enorma pt stopuri; am lucrat aproape 1 luna la ele.

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesanta treaba cu bordul iluminat albastru .. vreau sa schimb si eu culoarea ..intr-un albastru cerului asa ..nu albastru deasta de VW :) ...

 

Daca pui un bord de VW pe langa al meu pare mult mai spre mov; oricum se poate face cam orice culoare la bord, nu e o problema, mie asa mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
salut

cam cat iti ia sa schimbi ledurile la tot interiorul?

cat m-ar costa cu tot cu leduri sa faci tu asta? - as vrea lumina alba

merci

 

Salut!

Acum dupa ce am experienta de la mine cred ca in vreo 3 dupamieze (lucrez dimineata) sa-r rezolva.

Oricum e o provocare interesanta - sunt curios cum arata totul pe alb (gen mercedes).

Cat despre costuri... Sunt cam 120 de leduri de schimbat care costa undeva la 50 - 70 E (daca le gasesti undeva mai ieftine poti sa le iei tu) si partea mea ramane de discutat, depinde de mai multe lucruri, oricum un cost final orientativ ar fi 150 E fiindca te asigur ca e foarte mult de lucru si e foarte migaloasa treaba.

Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca stiu cat e de lucru....si sa stai sa schimbi fiecare led minuscul de la fiecare beculet si butonas. Pretul mi se pare rezonabil , singura problema fiind ca eu sunt din bucuresti....<_< daca erai de prin zona de maine "ne apucam" Nustu....ma gandesc sa vin cateva zile prin timisoara...sa stau la un hotel ceva cat faci tu treaba.....ramane sa ma mai gandesc....merci mult!
Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca stiu cat e de lucru....si sa stai sa schimbi fiecare led minuscul de la fiecare beculet si butonas. Pretul mi se pare rezonabil , singura problema fiind ca eu sunt din bucuresti....<_< daca erai de prin zona de maine "ne apucam" Nustu....ma gandesc sa vin cateva zile prin timisoara...sa stau la un hotel ceva cat faci tu treaba.....ramane sa ma mai gandesc....merci mult!

 

N-ai de ce. Mai gandeste-te, dar daca asa e situatia si chiar vrei fac si eu un efort si imi iau o zi libera(sau poate sambata) si de dimineata pana seara daca ma chinui poate il gat.

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare treaba pe care ai facut-o, sunt uimit de cat de bine a iesit, si la bord si la stopuri, de regula cand incerci sa "tunezi acasa" o masina sau piese gen stopuri iese fiasco total (vezi dacii) , dar in cazul tau chiar a iesit ceva de bun-gust. Felicitari.
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare treaba pe care ai facut-o, sunt uimit de cat de bine a iesit, si la bord si la stopuri, de regula cand incerci sa "tunezi acasa" o masina sau piese gen stopuri iese fiasco total (vezi dacii) , dar in cazul tau chiar a iesit ceva de bun-gust. Felicitari.

 

Mersi de aprecieri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.