Jump to content

ma lasat cutia


Recommended Posts

salut

sunt nou pe acest forum desi conduc bmw de vreo 3 ani

de curand mi-am luat un 730il

si acum 2 zile ma lasat cutia(cred)

in marsalier merge perfect dar 1,2,3 si D nimic se accelereaza dar nu mai pleaca

acuma vreau si eu un sfat de la voi

care mai aveti asa ceva sau care ati mai patito

ce sa fac

caut alta cutie automata si unde??

sau pun manuala

eu as dori tot automata dar am auzit k e cam greu de gasit

k de reparat nici nu poate fi vorba

ms frumos si astept parerile voastre

post-14135-1221906839_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

dak ai cutie ZF.. e reprezentanta ZF in bucuresti in incinta complexului faur!

o sa caut un nr de telefon insa da-mi pm k sigur o sa uit de thread!

 

inainte iti recomand sa verifici selectorul de viteza ... poate nu mai cupleaza decat P R N... fara drive...

just an opinion

Link to comment
Share on other sites

dak ai cutie ZF.. e reprezentanta ZF in bucuresti in incinta complexului faur!

o sa caut un nr de telefon insa da-mi pm k sigur o sa uit de thread!

 

inainte iti recomand sa verifici selectorul de viteza ... poate nu mai cupleaza decat P R N... fara drive...

just an opinion

ideea e k in marsalier merge de rupe k asa am reusit so aduc acasa

in schimb 1,2,3 si D nimec

in bord mi le arata cand le schimb o calc dar nu mai pleaca

Link to comment
Share on other sites

PoĂži merge la ZF chiar dacĂŁ nu ai o cutie ZF.

 

Service specializat cu personal scolarizat În centrele de scolarizare ale firmei ZF, incluzând:

 

• Asistenta tehnica;

 

• Revizii periodice;

 

• Reparatii de componente si subansamble;

 

• Reparatii generale si capitale.

 

SC SERVICE FAUR S.R.L ĂŽn calitate de Reprezentant al firmei ZF Friedrichschafen AG, ofera o gama larga de produse si servicii, cu aplicatii pentru autocamioane, autocare si autobuze:

 

http://www.servicefaur.ro/

 

ÂŞtiu Âşi eu un service unde se pot repara cutii automate ĂŽnsĂŁ cred cĂŁ ai putea rezolva problema mai uÂşor dacĂŁ vei cumpĂŁra o cutie sh.

Link to comment
Share on other sites

PoĂži merge la ZF chiar dacĂŁ nu ai o cutie ZF.

 

Service specializat cu personal scolarizat În centrele de scolarizare ale firmei ZF, incluzând:

 

• Asistenta tehnica;

 

• Revizii periodice;

 

• Reparatii de componente si subansamble;

 

• Reparatii generale si capitale.

 

SC SERVICE FAUR S.R.L ĂŽn calitate de Reprezentant al firmei ZF Friedrichschafen AG, ofera o gama larga de produse si servicii, cu aplicatii pentru autocamioane, autocare si autobuze:

 

http://www.servicefaur.ro/

 

ÂŞtiu Âşi eu un service unde se pot repara cutii automate ĂŽnsĂŁ cred cĂŁ ai putea rezolva problema mai uÂşor dacĂŁ vei cumpĂŁra o cutie sh.

cam asta intentionez sa imi iau una sh k am inteles k reparata cu chit nou nu ar fi prea indicat

ideea e k nu gasesc cutie sh

ai vreo cunostinta ceva

ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Poate fi reparatĂŁ fĂŁrĂŁ probleme ĂŽnsĂŁ o astfel de reparaĂžie costa ĂŽn jur de 1000 euro.

 

Nu Âştiu pe nimeni care vinde, ĂŽntreabĂŁ-l pe b70angelayes, este posibil sĂŁ aibĂŁ o cutie sh.

 

Un anunĂž la Mica Publicitate ar fi util. :)

s_a scumpit la 1500 de euro =chit + <_< reparatie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu zic ca au invatat la un training

pai da la asta m-am referit,in general la munchen se fac training-urile astea si parca tin vreo 2 ani, iar dupa ce vin baietii scoliti isi deschid servisuri particulare si i- au spart pe bavaria

Link to comment
Share on other sites

la reprezentanta nu repara ca sant handicapati si nu stiu, le inlocuiesc si de asta e pretul asa de mare ,peste 5000 e oricum

 

 

Inseamna ca aia de la BMW AG sunt de fapt handicapati deoarece nu ii trimit la scoala. <_<

traim in romania si merita sa -mi pastrez parerea , daca vrei poti sa ti-o pastrezi si tu ,important e sa nu ajungem nici unul din noi la reprezentanta

AUTOMOBILE BAVARIA ,unde e furt si japca pe fata , e plin forumul de intamplari!!! numai bine ,consider acest subiect incheiat

Link to comment
Share on other sites

traim in romania si merita sa -mi pastrez parerea , daca vrei poti sa ti-o pastrezi si tu ,important e sa nu ajungem nici unul din noi la reprezentanta

AUTOMOBILE BAVARIA ,unde e furt si japca pe fata , e plin forumul de intamplari!!! numai bine ,consider acest subiect incheiat

 

 

Eu sunt linistit, nu ajung deloc acolo. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

presupun ca e steptronic...

 

La simptomele astea ar fi trebuit sa te treaca pe *trans. failsafe program*(apare scris in bord)

inainte de cutie verifica:

* tensiunea curentului;

*toti conectorii electrici, cablajele care duc la cutie;

*bateria sa nu fie slaba;

 

cutia se repara si costa pana la 1000 euro cu garantie. exista chit de reparatie(pentru zf stiu ca doar de la mamuca lor se pot cumpara).

din cate stiu de la mecanici, care se incumeta sa desfaca asemenea cutii stiu sa le si repare, au pregatire bla bla bla...

dar pe langa asta te mai costa uleiul(la reprezentanta e in jur de 98 roni litru x 10 l aprox.) + filtru + garnitura de la baie.

altii baga ulei aral sau castrol(nu stiu exact) conform specificatiilor producatorului ZF iar litru e in jur de 27 roni

Link to comment
Share on other sites

tinere bavarez, stiu ce graiesc, pentru ca ma aflu in aceiasi situatie.

se poate repara la bucuresti/brasov/oradea/timisoara. cu siguranta mai sunt si alte orase dar eu acolo am gasit.

si a propos:

*orice pret se poate negocia;

*chiar ti-ai reparat steptronicul de stii preturile exacte?eu chiar o fac spre ghinionul meu.

Link to comment
Share on other sites

Tinere clujean ( :) ) şi mie mi-a picat cutia şi am reparat-o, vorbesc ĂŽn cunoştinţă de cauză.

 

1300 € costă piesele şi uleiul dacă se foloseşte kit de reparaţie de la ZF şi ulei original BMW.

 

Ulei de 90 Ron litrul cu alte cuvinte, iar ĂŽn cutie intră vreo 11 litri dacă nu mă ĂŽnşel.

 

Preţul se negociază la piaţă, la târg, când ai de-a face cu oameni serioşi, nu prea ai ce să negociezi ĂŽntr-o asemenea situaţie.

 

Am văzut facturile, 1300 € au costat doar piesele.

 

O cutie recondiţionată cumpărată de la BMW costă peste 5000 €, iar pentru reparaţie se cere peste 1000 € dacă se folosesc piese de calitate.

Am primit garanţie de 1 an, iar cutia funcţionează perfect de peste 1 an.

 

Presupun că din mai şi-a reparat cutia.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.