Jump to content

Accident la eveniment Legal Racing


Ciupanezu

Recommended Posts

Am fost ieri ca spectator la o cursa organizata de Legal Racing la Dragonul Rosu, "cursa de acceleratie in nocturna". Organizarea a fost varza, majoritatea celor din public stateau lipiti de gard sau chiar au sarit gardul de protectie desi jandarmii le spuneau sa stea la un metru de gard. Jandarmii...adica 100 de jandarmi la cateva mii de oameni :blink:

Rezultatul organizarii proaste: un accident in care au fost implicati un E34, o Octavia care era parcata la linia de finish :) si o Nova.

Accidentul a avut loc datorita faptului ca cel cu Octavia si cu Nova si-au parcat masinile la 30-40 de metri de finish.

Cel mai grav este ca nu au fost numai masinile facute praf....soferul Novei a fost prins intre 2 masini si are un picior rupt, soferul BMW-ului avea capul spart si soferul Octaviei are palmele taiate si nasul rupt :)

 

Si in plus O SINGURA AMBULANTA prezenta :) ce s-ar fi intamplat daca o masina intra in public?

 

Ma scuzati pt calitatea pozelor

 

Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri ca spectator la o cursa organizata de Legal Racing la Dragonul Rosu, "cursa de acceleratie in nocturna". Organizarea a fost varza, majoritatea celor din public stateau lipiti de gard sau chiar au sarit gardul de protectie desi jandarmii le spuneau sa stea la un metru de gard. Jandarmii...adica 100 de jandarmi la cateva mii de oameni :blink:

Rezultatul organizarii proaste: un accident in care au fost implicati un E34, o Octavia care era parcata la linia de finish :) si o Nova.

Accidentul a avut loc datorita faptului ca cel cu Octavia si cu Nova si-au parcat masinile la 30-40 de metri de finish.

Cel mai grav este ca nu au fost numai masinile facute praf....soferul Novei a fost prins intre 2 masini si are un picior rupt, soferul BMW-ului avea capul spart si soferul Octaviei are palmele taiate si nasul rupt  :)

 

Si in plus O SINGURA AMBULANTA prezenta :) ce s-ar fi intamplat daca o masina intra in public?

 

Ma scuzati pt calitatea pozelor

         

128355[/snapback]

 

 

am ramas cu un gust amar dupa ce s-a intamplat aseara....

Link to comment
Share on other sites

citez din comunicatul organizatorului:"Sigur totul a fost declansat cand la BMW-ul 520 a trecut linia de sosire accelerand in continare dupa inca cca 300-350m , pe motiv ca nu a vazut finishul, a franat pe la 370m dupa linia de sosire cu putin inante de a intra in parcul masinilor ce au participat deja la prima mansa, aflat cam pe la un pic peste 400m de sosire.

Franrea violenta lipsita de un sistem antiblocaj eficient a facut ca sa derapeze si sa loveasca masinile parcate. Astfel raul s-a produs. Au fost lovite 4 masini, BMW-ul autorul o Skoda, o SuperNova si un Seat foarte usor. Grav este ca au fost lovite si trei persoane cea cu Seatul doar atins la picior si nu e vorba decat de o contuzie usoara, nu a necesitat ingrijiri medicale, altul a fost taiat la maini si a fost cusut, se pare ca s-a taiat in gard sau ceva de genul asta, iar ultimul care s-a presupus a fi cel mai grav, a suferit o luxatie sau maxim entorsa, piciorul i-a fost pus in ghips dar este bine..."

Link to comment
Share on other sites

Pana a inceput am stat la vreo 50 de m de start, insa era asa aglomerat incat nu se vedea nimic asa ca m-am dus la vreo 100 m de finish si imediat dupa accident m-am dus acolo. Faza aia cu BMW0ul care a accelerat 400 dupa finish e o vrajeala....poate 100 maxim, insa oricum tot vina lor e pt ca nu au semnalizat ca lumea finish-ul, ei erau ocupati inainte de cursa cu montatul de bannere cu legal racing si alte tampenii.
Link to comment
Share on other sites

Franrea violenta lipsita de un sistem antiblocaj eficient a facut ca sa derapeze si sa loveasca masinile parcate.

128359[/snapback]

 

ABS-ul E34 e ineficient? Stupid people. :) In anii '90 E34 avea cea mai eficienta franare din lume la clasa lui. Poate bolovanul de proprietar avea ceva stricat, altfel nu imi explic fraza... Sau, fiind vorba de un BMW shi altele, e clar ca BMW a fost de vina... :blink:

Link to comment
Share on other sites

visavis de organizatori...vezi si cazul motociclistului acuzat de omor....nesimtire a sistemului romanesc.

organizatorii varzaaaaaaa....romanian style-detaliul nu face diferenta.

128373[/snapback]

 

 

eu i-am criticat p organizatori p 4tuning si m-am ales cu ban...sper ca aici sa nu se repete...

 

ideea e cum am zis....lasa de dorit totu...

Link to comment
Share on other sites

Franrea violenta lipsita de un sistem antiblocaj eficient a facut ca sa derapeze si sa loveasca masinile parcate. Astfel raul s-a produs. Au fost lovite 4 masini, BMW-ul autorul o Skoda, o SuperNova si un Seat foarte usor. Grav este ca au fost lovite si trei persoane cea cu Seatul doar atins la picior si nu e vorba decat de o contuzie usoara, nu a necesitat ingrijiri medicale, altul a fost taiat la maini si a fost cusut, se pare ca s-a taiat in gard sau ceva de genul asta,[/b] iar ultimul care s-a presupus a fi cel mai grav, a suferit o luxatie sau maxim entorsa, piciorul i-a fost pus in ghips dar este bine..."

128359[/snapback]

asta e exprimarea oficiala? cu pretentie de comunicat? OMG! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Aseara dupa accident am vazut si cum niste puradei furau jaloanele de pe circuit :) romanian style. Mai erau unii pe langa Octavia care vroiau sa tireze de pe masina cd-playerul dar era prea multa lume.

Altceva la fel de socant a fost reactia publicului....foarte multi erau bucurosi ca a avut loc un accident, mai si apaudau :blink:

 

In plus foarte multi inconstienti faceau burnout-uri pe langa public, unu cu o Astra facea cerculete in parcare si era sa intre intr-o Dacie parcata :) numai profesioniti....

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

eu de aia nu m-am dus.. la noi in tara oricum nu sunt conditii de organizare a unei asemenea curse.. sa nu mai vb de organizatori care au o experienta minima... va recomand sa vedeti niste filme de pe net de la astfel de curse din strainatate.. veti observa ca practic la noi nu exista nici o masura de securitate reala.. pe cand la ei publicul are tribune la distanta de pista si cu gard de protectie de beton f gros, nu sta nimeni pe marginea circuitului.... intre sensuri este de asemenea un gard de beton prin care nu cred ca poate trece o masina cam de un metru inaltime.. etc.. la noi se face totul cu risc maxim si cu mandrie.. oricum imi pare rau ca au loc astfel de accidente..
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu la cursa asta...bineinteles ca nu am vazut nimic...pana nu m-am suit pe gard (cu tot cu prietena) inainte de linia de start. dar...din cauza ca nu ne lasau sa intram sau sa parcam masinile pe acolo decat daca participam...a trebuit sa ma intorc sa o las la petrom...si dupa ce am ajuns...s-au mai dat doi si ala cu bmw-ul...dupa care s-a terminat tot. Dupa ce am auzit ca bmw-ul e ala stricat am plecat acasa :blink: . Organizarea a fost sub orice critica....dar sub orice bun simtz... .

 

Oricum nu stiu care e adevarul...dar sunt foarte multi care conduc bmw-uri si sunt inconstienti...asta e realitatea si din pacate din cauza lor...toti suntem priviti cu aceiasi ochi pe strada.

Link to comment
Share on other sites

Si cel cu BMW a avut vina lui pt ca nu a franat dupa finish, insa si organizatorii sunt de vina pt ca nu au semnalizat ca lumea finish-ul. Oricum organizarea a fost varza, cei 20 de jandarmi nu aveau cum sa faca fata si oricum nu prea cred ca-i interesa asa tare, cred ca le place mai mult la meciuri :blink:

 

Dupa mine majoritatea soferilor sunt destul de inconstienti, nu prea conteaza ce marca de masina au.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dupa ce sa intamplat accidentul de la galati cei de pe 4tuning spuneau ca organizarea a fost de vina si ca cei care au organizat au lipsa de experienta si ca trebuia sa faca parteneriat cu ei(4tuning) ca ei au experienta, ca ei stiu.... sa organizeze si iata ce sa intamplat... ce sa mai amatorism, dar si romanu'...
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, cei care detin site-ul 4tuning sunt doar oameni... Cel mai mult sunt interesati de profit cu bani putini... Prefer sa nu comentez mai mult... Doar ca pasarea motanului e absolut normala... Sincer sa fiu, nu ma mir. Printre cei de la 4tuning sunt oameni care merg beti asa ca... :blink: Edited by Apple
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.