Jump to content

Schimbare volan de pe dreapta pe stanga


gyno09

Recommended Posts

ca tot am gasit topicul asta...

gaurile la pedalier nu sunt deja acolo la bmw urile cu volan pe dreapta?

stiu un mecanic care a facut operatiunea asta pt prima oara dar nu mai stiu la ce model... si cand a vrut sa inceapa sa decupeze gaurile pentru pedalier in stanga, in podea, si pentru volan si inca nu mai stiu ce a observat cu stupoare ca erau deja acolo. si mai multe chestii.,. mufa pentru reglajul oglinzilor era si ea in usa din stanga..mai multe nu imi mai amintesc.,..la interior doar coaja de bord trebuia schimbata si fetele de usi. frana de mana, schimbatorul, cutia, pedalele, airbagul de la pasager se potriveau si ele trebuia doar schimbata pozitia/

Edited by buldogu_bld
Link to comment
Share on other sites

ca tot am gasit topicul asta...

gaurile la pedalier nu sunt deja acolo la bmw urile cu volan pe dreapta?

stiu un mecanic care a facut operatiunea asta pt prima oara dar nu mai stiu la ce model... si cand a vrut sa inceapa sa decupeze gaurile pentru pedalier in stanga, in podea, si pentru volan si inca nu mai stiu ce a observat cu stupoare ca erau deja acolo. si mai multe chestii.,. mufa pentru reglajul oglinzilor era si ea in usa din stanga..mai multe nu imi mai amintesc.,..la interior doar coaja de bord trebuia schimbata si fetele de usi. frana de mana, schimbatorul, cutia, pedalele, airbagul de la pasager se potriveau si ele trebuia doar schimbata pozitia/

asa este,dar unele sunt oarecum infundate. E ca si cum ai masina cu spatar fix si vrei sa pui rabatabil,trebuie sa desfaci acea tabla care obtureaza si e prinsa in puncte de sudura usoare. Ceva de genul e si aici.

Link to comment
Share on other sites

salut gyno.la e46 te pricepi la schimbat volanul??am cateva intrebari ,am un e46 coupe am desfacut absolut tot la el am dat si aeroterma jos etc,dar nu prea vad unde vin gaurile alea pt cadru de fier de la bord ,lasa mi un numar sa te sun daca se poate sa ti explic nelamurilire mele .ms

nu am schimbat personal la E46 dar am un amic care a facut, nuexista nici macar semne unde vine colana de volan sigaura pt pompa de frana, deci tre sa ai inca o masina langa ea ca sa iei cotele, plus ca-ti trebuie si suportul de caroserie pe coloana de volan si pedalier care vine sudat pe caroserie.

trebuiesc mult mai multe piese decat par la prima vedere. 0766546459.

Link to comment
Share on other sites

ca tot am gasit topicul asta...

gaurile la pedalier nu sunt deja acolo la bmw urile cu volan pe dreapta?

stiu un mecanic care a facut operatiunea asta pt prima oara dar nu mai stiu la ce model... si cand a vrut sa inceapa sa decupeze gaurile pentru pedalier in stanga, in podea, si pentru volan si inca nu mai stiu ce a observat cu stupoare ca erau deja acolo. si mai multe chestii.,. mufa pentru reglajul oglinzilor era si ea in usa din stanga..mai multe nu imi mai amintesc.,..la interior doar coaja de bord trebuia schimbata si fetele de usi. frana de mana, schimbatorul, cutia, pedalele, airbagul de la pasager se potriveau si ele trebuia doar schimbata pozitia/

singura gaura care deja exista este gaura din peretele exterior de la axul de volan, acolo deja are un capac de plastic, in rest nu este nici o gaura. Nu trebuie schimbata doar coaja de bord ci tot bordul cu suportul de fier si toate plasticele inclusiv mochetele de pe lateral si calul de pe mijloc, mocheta din interior, stalpi de la mocheta de jos, cutia de calculator de la motor, conducte de frana, conductele de la servo directie plus multe alte maruntisuri.

Link to comment
Share on other sites

singura gaura care deja exista este gaura din peretele exterior de la axul de volan, acolo deja are un capac de plastic, in rest nu este nici o gaura. Nu trebuie schimbata doar coaja de bord ci tot bordul cu suportul de fier si toate plasticele inclusiv mochetele de pe lateral si calul de pe mijloc, mocheta din interior, stalpi de la mocheta de jos, cutia de calculator de la motor, conducte de frana, conductele de la servo directie plus multe alte maruntisuri.

Adevarat ai spus.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

felicitari pentru ambitie si munca!!

ma intreb cum va merge dupa operatiune si ce se va strica prima data.:D si cat de repede...:D

 

ps. voi trimite linkul asta femeilor care se plang ca barbatii lor sunt prea obsedati de masini. le va fi de folos.:)

Link to comment
Share on other sites

interesant cum a ajuns fosta mea masina.Bv tie pentru curaj si rabdare.Sunt curios cum arata si cum merge acum

pai merge perfect, nu are cum sa nu mearga ceva. si acum arata asa:

 

felicitari pentru ambitie si munca!!

ma intreb cum va merge dupa operatiune si ce se va strica prima data.:D si cat de repede...:D

 

ps. voi trimite linkul asta femeilor care se plang ca barbatii lor sunt prea obsedati de masini. le va fi de folos.:)

merge impecabil, de stricat nu are de ce sa se strice mai repede :thumbsup:

multumesc pe felicitari tuturor! :thumbsup:

 

Legat de pret.

 

In TM o astfel de operatie costa 1000 Euro. Te duci bagi masina in service si vi dupa 2-3 sapt.. NU trebuie sa iti bati capu cu nimic.

 

 

Oricum, bravo , tu ai salvat multi bani asa !

sincer chiar daca era mai ieftin tot eu o faceam, am vrut sa o fac si pe asta, am avut timp si rabdare, am terminat-o in 2 saptamani dar nu am lucrat numai la ea, asa legat cam 7 zile mi-a luat, si am lucrat singur fara nici un ajutor. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

ai avut nevoie de suduri ? esti super tare si sunt convins ca ti-a iesit bine :D felicitari ;)

A trebut sudata bucata de tabla care tine coloana de volan si pedalierul.

Foarte bine a iesit, se vede si in poze ca totul a fost montat cum trebuie.

Edited by gyno09
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.