Jump to content

Zgomot sub masina


Recommended Posts

Salutare la toata lumea. Acuma scriu pentru prima data pe acest forum, dar de citit il citesc in fiecare zi :)

Am un BMW 318d 2003 FL 116cp si de cand l-am cumparat, adik de aproape un an, am un zgomot ciudat sub masina la plecarea de pe loc, cand ma joc cu pedala de acceleratie (o calc, o las, o calc, o las). Am pus pe youtube un video sa vedeti cum anume face

 

 

Care are idee de la ce poate proveni acel zgomot?

Link to comment
Share on other sites

Voi incerca sa-mi fac timp sa merg pana la un mecanic. De cand am masina la fel face, adica, zgomotul a ramas la fel, nu s-a intensificat. cateodata dispare! Si eu sper sa fie doar de la cruce sau flansa. Posibil sa fie acel rulment de la cutie pentru ca atunci cand ma bag sub ea si il pun pe unu sa o impinga de acolo provine. dar ma poate induce si in eroare pentru ca tzeava aia ii goala pe dinauntru si transmite zgomotul pe tot cardanul. va anunt ce zice mecanicul si cat m-ar costa toata treaba. Stiu ca sunt cativa pe aici care au acelasi zgomot.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

esti sigur ca vorbesti de pedala de acceleratie ? ca n-are legatura .... aia e cu senzor si nu cu cablu. nu ar trebui sa se miste absolut nimic cand apesi pedala ...

fara gluma : cate Kg ai ? misti tu masina sau nu inteleg ce legatura are apasarea pedalei cu acel miscat ?

Link to comment
Share on other sites

ridica masina pe cric si verifica prinderea in caroserie...tare mi-e ca e smulsa...faci liniute cumva?

 

e o problema comuna la NFL cu motoare mari in general dar mai sunt cazuri...cauta "E46 subframe fracture" pe google...

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

acelasi zgomot il am si eu....Pt. necunoscatori acest zgomot se aude numai la schimbarea sensului de rotatie cutie cardan sau se mai aude dar mai rar in mers in momentul cand luam piciorul de pe acceleratie si apoi calcam brusc.

Eu unu banuiesc acea bucse sau centering sleeve sau cum se mai zice rulment cardan ca ar fi de vina pt acel ''scartait''

Piesa cu pricina : Centering sleeve 26 11 7 526 611

Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca vorbesti de pedala de acceleratie ? ca n-are legatura .... aia e cu senzor si nu cu cablu. nu ar trebui sa se miste absolut nimic cand apesi pedala ...

fara gluma : cate Kg ai ? misti tu masina sau nu inteleg ce legatura are apasarea pedalei cu acel miscat ?

 

n-ai inteles... :laugh: hai ca ai fost tare. eu m-am referit la faptul ca atunci cand o bag in viteza, dau drumul la ambreaj si apas acceleratia, adik o ia masina din loc, face zgomotul ala, cand iau picioarul de pe acceleratie, adica cand incetineste masina, iar face acelasi zgomot...ai inteles? :D

 

ridica masina pe cric si verifica prinderea in caroserie...tare mi-e ca e smulsa...faci liniute cumva?

 

e o problema comuna la NFL cu motoare mari in general dar mai sunt cazuri...cauta "E46 subframe fracture" pe google...

 

e motorul de 116cp, FL. nu fac liniute cu ea, si nici fostul proprietar nu avea mania asta. de cand am luat-o face asa. si eu am aceeasi banuiala ca si lorentin. ori ii rulmentul, ori crucea cardanica. se aude doar la schimbarea sensului de rotatie, cum a precizat si el, adik ma joc cu treapta 1 si marsarier si in mers cand motorul ii turat la peste 3000ture si dau drumul brusc la acceleratie

Link to comment
Share on other sites

Poate aud eu stereo spatial dar se aude urma de ecou, un fel de rezonanta a unei piese mai mari ceea ce ma face sa ma gandesc la cardan... scartaitul ala se aude ca si cum ar fi intr-un tub sau o teava (cardanul in cazul de fata)... ori se propaga.

 

Pe de alta parte la prima auditie as fi putut sa jur ca sunt sabotii de frana dar se pare ca e strict legat de faptul ca masina trebuie sa fie in viteza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.