Jump to content

RETROFIT FX-R pt Upgrade faruri BiXenon E46


X X L

Recommended Posts

  • 1 month later...

poti sa comanzi oglinda de schimb, cu suprafata metalica, de la Sword...

 

sau poti pune si mai simplu folie autoadeziva Al 3M sau Tesa in interiorul oglinzii carbonizate... e nevoie de ceva migala si dexteritate, dar daca nu esti un "butterfingers", cu ceva atentie o sa reusesti :D

salut. am bixenon din fabrica pe 320d berlina din 2004, facelift, si am oglinzile la proiectoare distruse. pot cumpara doar oglinzile ca sa nu trebuiasca sa iau proiectorul cu totul si sa mai fac alte modificari si taieturi ? sau are sword ceva proiectoare care sa se nimereasca perfect in locul celor vechi ? multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Va salut,vreau sa fiu scurt si la obiect,deci am un 320d din 2004 ,berlina,6 trepte cu oglinzi asapost-31858-0-34389400-1345402832_thumb.jpg si vreau sa pun bixenon ca aici post-31858-0-43629400-1345402906_thumb.jpg

, sau ca in video ca este si mai interesant cu jocul de lumini

 

http://www.youtube.com/watch?v=MEWZGF0ty3c&feature=player_embedded

 

Vreau sa stiu daca se poate si exact cit m-ar costa cu totul [trebue sa-mi calculez si drumul dus intors, it-ro ] , daca cumva nu se poate atunci macar citeva sugestii ce trebue sa cumpar si ce trebue montat si demontat,va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

ti-am raspuns pe topicul celalalt...

 

salut.

Ai mai facut sau te ai baga la o modificare ?

din A/C in clima ?

masina in cauza este un E87 ,2005

in primul rand ai postat pe un topic care nu priveste astfel de operatiuni...

 

in al doilea rand, NU te pot ajuta... operatiunea ta "mica" e... "foarte mica" :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am un E90 din 2005,la care farurile care sunt cu xenon abia mai lumineaza iar la denivelari tremura.Intrebarea este daca se poate face ceva?Mentionez ca sunt din Bucuresti si am putea eventual sa ne vedem pt a vedea despre ce e vorba.

Multumesc

Edited by buscat
Link to comment
Share on other sites

Poti sa montezi doar proictoarele in faruri normale far xenon sau trebuie neaparat si instalatia de xenon.(Nu prea i-mi place sa vad fire sau droserele puse pe la motor )

poti sa montezi, dar proiectoarele FX-R sunt special concepute pentru profilul becului D2S, care este XENON... daca gasesti becuri halogen cu soclu D2S, le montezi fara grija...

 

in plus, un montaj profi si elegant nu iti va lasa la vedere drosserele pt angel-eyes sau ballasturile de la instalatia xenon ;)

 

Salut.

Am un E90 din 2005,la care farurile care sunt cu xenon abia mai lumineaza iar la denivelari tremura.Intrebarea este daca se poate face ceva?Mentionez ca sunt din Bucuresti si am putea eventual sa ne vedem pt a vedea despre ce e vorba.

Multumesc

sa vedem masina...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai cumva o poza de la motor cu balsturile pentru xenon montate.Angel nu ma intereseaza.La instalatia de xenon mai trebui sa cumpar si becuri sau este cu becuri cu tot.

nu am poza, dar sub far, exista un locas unde se fixeaza ballastul xenon OEM... ei, tot acolo poti introduce si fixa (cu ceva dibacie) si ballasturile non-OEM ;)

 

Salut,

 

Dupa cum am vorbit la telefon astept sa aflu daca se paote sa renut de tot la halogen?

poti renunta la halogen doar pe faza scurta, dar proiectorul bi-Xenon iti va asigura lumina si pe faza lunga/flash...

 

eu nu recomand instalarea pe faza lunga a kiturilor xenon din cateva motive foarte simple:

1. creste costul

2. este ILEGAL

3. scade securitatea in trafic a celorlalti si, implicit, cea proprie... => accident

 

decat xenon pe faza lunga, mai bine in proiectoare... desi e la fel de aiurea, dar macar faci radiografii pe strada :eek:

 

 

nu mi-ai spus ce model de E46 ai, facelift sau nonFL ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:excl: pentru cei care au E46 Facelift cu faruri BOSCH (AL), cu oglinzi metalice:

 

chiar daca, aparent, oglinzile metalice nu se ard, ei bine, stratul de crom se exfoliaza in particule mici/fine, iar reflexia este redusa aproape la 50%.

 

o simpla curatare cu alcool si eventual reconditionare 3M (daca se constata portiuni NONreflexive) si diferenta de lumina va fi recastigata complet.

 

cu alte cuvinte, si Bosch-urile se prajesc :bye:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut

am o rugăminte si o intrebare totodată

la E36 se poate face un update

compus din

volan sport cu comenzi,

navigatie mare care să se sincronizeze cu comenzile volanului

si cu o tetieră din aia cu LCD pentru cel din spate dreapta

sau ceva montat in fată un multifunctional cu tv tuner navi radio fm telefon etc...

iar de aici să pot transmite si in LCD ul din tetieră muzica filme, s a m d

va multumesc anticipat !

precizez că am un e36 din 1993

la care acum îi refac integral tapiteria după care intentionez să i fac un update

Link to comment
Share on other sites

salut

am o rugĂŁminte si o intrebare totodatĂŁ

la E36 se poate face un update

compus din

volan sport cu comenzi,

navigatie mare care sĂŁ se sincronizeze cu comenzile volanului

si cu o tetierĂŁ din aia cu LCD pentru cel din spate dreapta

sau ceva montat in fatĂŁ un multifunctional cu tv tuner navi radio fm telefon etc...

iar de aici sĂŁ pot transmite si in LCD ul din tetierĂŁ muzica filme, s a m d

va multumesc anticipat !

precizez cĂŁ am un e36 din 1993

la care acum ĂŽi refac integral tapiteria dupĂŁ care intentionez sĂŁ i fac un update

sincer, la ce vrei tu sa faci, cred ca iti iei un E46... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am citit topicul si am verificat la masina, un e46/ 2000 si are oglinzile de la xenon cam afumate. Deci ar trebui ori schimbate oglinzile ori aplicata folie pe cele oem. Mi se par de metal.

 

1.Ai de vanzare numai oglinzile?

2. E greu de desfacut oglinda pt a pune folia? Unde ziceai ca o gasim Tesa?

Link to comment
Share on other sites

1. nu cred ca poti inlocui doar oglinzile la E46 NON-facelift... la tine nu merge nici recromare, oglinzile nu sunt metalice

 

2. greu? undeva la 8/10 ca dificultate si fara riscuri de rupere a prinderilor. Tesa gasesti in Praktiker, Bricostore, Hornbach, Obi, etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.