Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Prietene, tu ai platit taxa in 2009? Ai platit taxa ca si inainte de 15 decembrie 2008?

 

Daca nu venea Boc si schimba legea, si adauga ca cei care au adus masina pana in 15 decembrie 2008, sa plateasca taxa veche, ce te faceai? Nu s-a redus cu nici o treime.

 

Daca ramanea taxa lui Tariceanu, plateai de 3 ori cat ai platit?

 

Nici macar memoria faptelor nu o mai ai, asa esti intoxicat de TV.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

munca in folosul comunitatii intervine abia cand nu ai nimic pe numele tau. daca ai ceva, se scoate la licitatie.

 

Am vazut chestia asta intr-un film f bun, o tipa refuza sa plateasca 20%-30% din impozit pt ca procentul asta se ducea catre armata si alte chestii de cercetare in dezvoltarea armelor, si ea nu era de acord cu asta :)

si nu ne-ai spus deznodamantul...

Link to comment
Share on other sites

crezi c-or avea vreo jena sa te execute silit? nu cred in abordarea asta.

 

Daca sunt foarte multi n-are cum . Cum ar fi sa execute silit 500.000 de posesori auto sau mai mult ?

 

Nici nu au loc in tribunale ,nici in 10 ani... Executarea silita a 500.000 sunt povesti...Ar trebui toate orasele sa fie alcatuite din tribunale.

Asta cu executarea silita e ca un fel de BABAU pentru copii

Ordinea fiscala se bazeaza pe omul corect, si pe frica lui ... Daca n-ar mai plati nimeni ,sau foarte multi , nu are ce sa faca....

 

De ce crezi ca amenzile se maresc ? Pentru ca cei care le platesc sa acopere si pe cei care nu le platesc :), asta e regula...

 

+ ca amenzile se prescriu dupa 5 ani . In sensul ca daca trec 5 ani nu mai au cum sa te dea in judecata sa recupereze nimic, dar amenzile raman.

 

Aici aveti si articolul

ARTICOLUL 127

Începerea termenului de prescripţie

(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

Daca scoate fiscul la licitatie masina lui ihearto o cumpar eu ca s'au bagat bani multi in ea si e masina buna :laugh:

 

Nu o sa scoata fiscul la licitatie pentru ca trebuie sa plateasca taxa auto la stat iar, gen 7-8000 euro :)) in cazul in care masinile sunt inmatriculate inainte de 2007 :)).

Deci s-au inchis singuri :))

 

munca in folosul comunitatii intervine abia cand nu ai nimic pe numele tau. daca ai ceva, se scoate la licitatie.

 

 

si nu ne-ai spus deznodamantul...

 

i-o dau pe nevasta-mea ca e pe numele meu , sa o scoata la licitatie .....d-aia o sa ma insor, ca sa nu-mi ia masina

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

ok, si cum ramane cu vanzarea unei masini de ex. de pe numele tau? atunci te obliga sa achiti toate datoriile ca sa iti dea stampila pe fisa de inmatriculare.

 

s-a rezolvat , si o sa rezolve in continuare , prin "atentii" (50-100 ron)catre angajatul de la ghiseu...

 

 

Rasturnarea sistemului si scaparea de extra-taxe de care toti ne plangem ,poate fi facut in felul asta , nu trebuie sa iesim neaaparat in strada asa cum toata lumea zice.

 

Trebuie doar nesupunere , la orice taxa in masa ,adica impozit si amenzi auto

 

Iar BABAU si executarea silita a sute de mii de oameni ,tineti minte e imposibila !

o sa execute silit doar cativa , ca sa-i dea ca exemplu ...

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate ca s-au inchis singuri la faza cu executarea silita a masinii la care trebuie sa plateasca taxa 7-8000 euro. dar daca mai ai si o locuinta pe numele tau, cred ca ar putea alege varianta B. cel putin teoretic. acuma sunt curios cine are sange sa si probeze practic treaba asta.
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate ca s-au inchis singuri la faza cu executarea silita a masinii la care trebuie sa plateasca taxa 7-8000 euro. dar daca mai ai si o locuinta pe numele tau, cred ca ar putea alege varianta B. cel putin teoretic. acuma sunt curios cine are sange sa si probeze practic treaba asta.

 

Treci casa pe numele lui bunica,sau mama ta, si mostenitor tu , si cu procura .... Si masina o lasi pe numele tau

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

:)) la asta ma gandeam mai inainte. in familia mea sunt vreo 4 masini cu impozite mari. se alege un martir (frate, sora), se scoate de pe numele lui/ei tot si se pun cele 4 vehicule cu impozite neprietenoase. vom reusi astfel o economie de 8500-9000 ron pe an. suna tentant.

 

L.E. pica si asta. 2 dintre masini nu mai pot fi vandute, sunt inmatriculate in 2006. :|

Edited by bedwap
Link to comment
Share on other sites

:)) la asta ma gandeam mai inainte. in familia mea sunt vreo 4 masini cu impozite mari. se alege un martir (frate, sora), se scoate de pe numele lui/ei tot si se pun cele 4 vehicule cu impozite neprietenoase. vom reusi astfel o economie de 8500-9000 ron pe an. suna tentant.

 

adevarat ... Practic incepi sa-ti permiti cateva 750 uri sa-ti faci o mica colectie , e32 e38 e65 etc :) , iti iei si 2-3 americane sa le faci numai in ciuda ... 9000 ron sunt o suma frumusica daca sunt in plus :)

 

Sau treci masinile tale pe numele rudelor din alta tara, care sunt mutati acolo.

Si iti faci o procura intre ei si tine.

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

haha, ca tot ne informam de la teve, 5% din venituri in plus la sanatate. indiferent de sursa lor. he heiii

CRETINI IMBECILI CU RAHAT PE GINGII, cei du guvern. Au de dat inapoi banii care i-au facut nevazuti si ghici care e ideea mareata?

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu asta cu sanatatea. Astia chiar nu sunt sanatosi!

 

Sa platesti pentru sanatate pentru aproape orice gen de venituri - chirii, castiguri la loto, etc.

Pai sa zica ce-ti dau in plus, pe langa ce (nu) ofera pentru faptul ca platesti deja o data sanatatea din veniturile slariale.

Si, ca sa fie culmea impertinentei, fac asta o data cu introducerea coplatii.

Link to comment
Share on other sites

Pai la o executare silita din partea statului, daca ai venituri gen salariu, ti-l opreste. Doar sa traiesti toata viata la negru, sa scapi.

 

ca sa eviti asta ceri la serviciu ca salariul sa-ti fie achitat cash luna de luna , nu prin banci ....

Si mai sunt si alte solutii...

 

Daca vrei neaaparat sa-ti tii bani pe cont, Iti poti face conturi online in alte tari , si iti poti pastra anonimatul.

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.